kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Adaptovaný industriál

Adaptovaný industriál

Foto: QUALI BAU
Foto: QUALI BAU/KUBICEK STUDIO
Konverze průmyslových areálů v těsné blízkosti městských center na objekty pro bydlení je oblíbeným evergreenem městských plánovačů. Taková proměna dokáže vyřešit hned několik problémů místa, nejen z architektonického, ale častěji i ze sociologického pohledu. Brněnský projekt s názvem DADA Distrikt od studia KOGAA.

DADA Distrikt

Místo: Brno

Investor: DADA Distrikt

Autoři: Alexandra Georgescu, Tomas Kozelsky, Viktor Odstrcilik, Lenka Kostíková, Oleksandr Voropai, František Košńar, Martina Pappová, Kateřina Baťková / KOGAA

Interiérové řešení: Radka Vašut

Generální dodavatel: Šigut – stavby, s. r. o.

Fasáda: Quali Bau

Foto: Kubicek studio, Quali Bau

Užitná plocha: 1600 m2

Realizace: 2020

Foto: KUBICEK STUDIO

Autorská zpráva

Projekt DADA Distrikt je konverzí původních industriálních skladů na loftové bydlení v nově rozvíjené části Brna na nábřeží řeky Svitavy. Objekt nabízí 1500 m2 hrubé podlažní plochy na čtyřech podlažích celkového objemu přibližně 25 000 m3. Kromě adaptace industriálního provozu na provoz kombinující bydlení a občanskou vybavenost je projekt specifický svou udržitelností, která se projevuje zejména na intenzivní zelené střeše, která zpomaluje průtok dešťové vody a pomáhá tak v lokalitě snižovat zátěž v případě Q100. Toto opatření dále umožňuje využívání dešťové vody pro samotný objekt. Zajímavostí objektu je komunitní financování a provoz podobný systémům baugruppe.

Projekt je konverzí velice citlivou k původnímu objektu, a přece posouvající standard jeho využitelnosti na úroveň rozvíjené lokality. Také směřování ke komunitnímu provozu je do určité míry novátorskou hodnotou, kterou je v ČR potřeba pilovat a přetvořit do podoby, která by dokázala zpřístupnit možnosti vlastního bydlení a posílila kvalitu veřejných a prominentních prostor.

Foto: KUBICEK STUDIO

Dalším významným aspektem je urbanistický potenciál budovy stojící na nábřeží řeky Svitavy. I přes postupné kroky je nábřeží aktivováno jen nepatrně, a právě DADA distrikt by se mohl stát atraktorem, který by medioval změnu této oblasti. Právě z tohoto důvodu jsme navrhli rohový vstup do budovy, který přes nemalé technické nároky na provedení transformuje zamýšlený bytový dům na kvalitní městotvorný a urbanisticky komunikující polyfunkční objekt.

V tuto chvíli již nemáme kontrolu, jakým způsobem bude objekt provozován, je však jasné, že DADA distrikt má veškerý potenciál na to stát se stavbou, která dokáže v krátkém časovém horizontu proměnit nenásilnou formou své okolí v aktivně obývanou městskou lokalitu.

Hlavním inspiračním zdrojem projektu byl dům samotný, a to zejména jeho historické snoubení industriální funkční náplně s dekorativním akcentem na fasádě. Například zaoblený roh stávajícího schodiště je prvkem, který dává celé hmotně jedinečný vzhled, a přesto jsme jeho zachování museli velice náročně obhajovat.

V DADA distriktu jsme nejprve analyzovali hlavní nosnou konstrukci a snažili se ji očistit do její nejelementárnější, a tedy i nejsilnější podoby. Následně nám tento proces rozkrýval možnosti jejího doplnění a odlehčení, což je moment, kdy začínáme tvarovat dispoziční řešení.

V případě adaptace existující budovy je důležité nechat se vést objektem a přizpůsobit se jeho esenci. Opačný postup je vykoupen nepřiměřenou cenou rekonstrukce nebo sníženou provozuschopností záměru.

Paralelně s procesem návrhu adaptace objektu probíhá také definice ekonomického fungování projektu, která průběžně upřesňuje a tvaruje požadavky zadání.

Samotné zadání, stejně jako volba objektu, podtrhovalo industriální estetiku jako přidanou hodnotu.

Lidé na dnešním realitním trhu hledají věci, které mají přesah. Pokud má tento přesah také historii a jistou míru komplexnosti, je o to přitažlivější. To je například důvod, proč se nikdy ani na vteřinu nespekulovalo o odstranění výtahového pojezdu ve dvoře objektu. Je skulpturou zmražené historie místa a stává se tak elementem luxusu projektu.

Náš městotvorný záměr se do budovy propisuje doplněním nárožního vstupu, který zpřístupňuje první podzemní podlaží veřejnosti. Tento prostor byl navržen jako multifunkční provoz, vhodný pro celou škálu dlouhodobých, ale i krátkodobých funkcí.

Autor: Kogaa

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky