kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Dům v borovém lese v Kersku si hraje s nečitelností

Dům v borovém lese v Kersku si hraje s nečitelností

bydlení v borovém lese
Foto: Filip Šlapal
Novostavba rodinného domu stojí na rovinném pozemku se vzrostlým, převážně borovým lesem v enklávě tradičně využívané pro rekreaci i bydlení. Okolí charakterizuje kombinovaná zástavba různého stáří, stylu, parametrů i výšky. Návštěvníkovi zde ztěžují orientaci nečitelné hranice pozemků. Tuto nepřehlednost a mozaikovité členění území chtěli architekti při navrhování do stavby promítnout.
  • Název projektu: novostavba dřevěného rodinného domu
  • Místo: osada Kersko na parcelách obce Hradištko u Sadské, Středočeský kraj
  • Autoři: MgA. Radim Babák, MgA. Ondřej Tobola, ateliér Hipposdesign
  • Investor: soukromá osoba
  • Zastavěná plocha celkem: 224 m2
  • Obytná plocha celkem: 166 m2, hlavní 138 m2, hosté 28 m2
  • Projekt: 2019
  • Realizace: 2022

Rodinný dům tvoří jednopodlažní dřevostavba obsahující dvě samostatné obytné jednotky (pro domácí obyvatele a část pro hosty) využívající společně částečně uzavřené atrium. Koncepce domu umožnuje slunci pronikat do jeho interiéru v různých časových intervalech pod různými úhly a s různou intenzitou. Jeho uživatelé mohou dle libosti dům opustit na jednom a zase se do něho vrátit na zcela jiném místě. Dům byl od počátku projektován tak, aby vyvolával v kolemjdoucích otázku, zda je nový, či na pozemku stál už dříve. Nedefinovatelnost tvaru hmoty domu, nečitelnost hlavního vstupu i jeho dalších částí se staly zábavnou fází navrhování.

Jednotlivé části domu uzavírá a souběžně definuje pouze kruhový ocelový prstenec, dělící vertikální obvodovou konstrukci od střešní horizontály domu. Prstenec opatřený černým nátěrem vzbuzuje dojem, že dům stojí na kruhovém půdorysu. Dům tvoří pravoúhlá soustava modulů o velikosti 3300 x 3300 mm založená na základové betonové desce, která kombinuje lehký a těžký zateplený i nezateplený konstrukční systém. Není zde žádný oblouk ani křivka. Pravoúhlý masivní smrkový těžký skelet bez povrchové úpravy je na stropech v celém domě pohledově přiznaný. Vytápění domu bylo zvoleno podlahové s tepelným čerpadlem napojeným na akumulační nádrž s venkovní jednotkou umístěnou s individuálním ovládáním. Dům využívá systém inteligentní elektroinstalace. Osvětlení v domě systému LED tvoří reflektory osazené dle potřeby v na lištách zapuštěných do nosného dřevěného skeletu domu. To doplňuje systém LED pásků, který tvoří převážně orientační, nepřímé osvětlení, nebo je součástí vloženého mobiliáře. V domě bylo v maximální míře využito přírodních materiálů, vše je otevřené, přehledné, opticky přiznané.

Pohledovou část – fasády – tvoří kombinace horizontálně a vertikálně kotvený masivní modřínový hranol bez povrchové úpravy. Veškeré omítky v interiéru jsou hladké bílé nebo černé. Výplně otvorů jsou vždy pravoúhlé. Okna jsou masivní dřevěná typu Euro s termoizolačními skly s rámy v odstínu černé. Střecha je plochá, nepochozí, zateplená, spádovaná do odtokových gul, směrovaných do zásobníku na dešťovou vodu. Na střeše je umístěná technologie fotovoltaiky. Zpevněné plochy na pozemku kombinují kamenné žulové odseky, kamenné valouny, vegetační dlažbu a dřevěná masivní modřínová prkna. Dům maximálně využívá původní přirozenou intenzivní a extenzivní vegetaci. Nově vysázená zeleň původní přírodní rámec jen nenásilně doplňuje. Dům je oplocen systémovým pletivem, doplněným o posuvnou elektricky ovládanou bránu pro vjezd automobilů.

Hlavní obytná část. Přes zádveří s podlahou z litého cementu se systémovou zapuštěnou čisticí zónou v líci s finální vrstvou podlahy se vstupuje do jídelny. Jídelna propojená s kuchyní volně navazuje na hlavní obytný prostor obracející se k jihozápadu a částečně uzavřené atrium s původní i nově osazenou zelení. Podlahu kryjí dřevěná masivní dubová prkna s přiznanou fasetou, stěny jsou ponechány hladké v kombinaci bílé a černé barvy. V prostoru toalety blízké zádveří a v technické místnosti je použita podlaha litá cementová a stěny jsou obloženy jednobarevným kamenným obkladem (mramorová mozaika). V ložnici situované ve východní části domu jsou na podlaze položena masivní dubová prkna s fasetou, stěny zůstávají hladké bílé. K ní náleží koupelna s toaletou.

Část pro hosty. Vstupní část s jídelnou a kuchyní charakterizuje litá cementová podlaha se systémovou zapuštěnou čisticí zónou v líci s finální vrstvou podlahy. Tento prostor navazuje na světlou na východ orientovanou ložnicí s podlahou z dřevěných masivních dubových prken s fasetou s přístupem na exteriérovou terasu s původní i nově osazenou vegetací. Stěny zůstávají bílé hladké. Koupelna s WC mají podlahy lité cementová, stěny jsou obloženy jednobarevným kamenným obkladem (mramorová mozaika).

Autor: Ateliér Hipposdesign

Galerie

Foto: Filip Šlapal

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky