kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » DOMM: Jiný, než se zdá

DOMM: Jiný, než se zdá

DOMM
Foto: Matej Hakár
Zatímco z ulice se dům jeví jako nenápadný bungalov, při pohledu ze zahrady naplno rozehrává potenciál svažité parcely. Východoslovenská odpověď na složitý pozemek s nekompromisním interiérem od slovenského architekta Michala Buráka.
  • Místo: Košice, Slovensko
  • Investor: soukromá osoba
  • Autor: Michal Burák / Atrium Architekti
  • Zastavěná plocha: 100 m2
  • Celková užitná plocha: 197 m2
  • Projekt: 2020
  • Realizace: 2022

DOMM je „minimálním“ domem pro tříčlennou rodinu co do výrazu, i velikosti. Jen jedna hmota, jen jedno okno do ulice. V tvarové složitosti okolí působí až puristicky jednoduše, pracuje s kontrastem. Od okolí se však neuzavírá, právě naopak, komunikuje s ulicí, nebojí se vtáhnout ruch města dovnitř domu už zmíněným oknem. Okno jako komunikační platforma.

Cihličky v rastru 300 mm z betonu, kladené na fasádě v přísném vojenském rastru, jsou odkazem na soklový materiál takzvaných kabřinců ze sedmdesátých let, který pozorné oko objeví aplikovaný i v okolní zástavbě. Dům se skládá z jednoho nadzemního a jednoho podzemního podlaží, poskytuje tedy dostatek prostoru. Od ulice však DOMM působí jako jednopodlažní minidomek.

Užitná plocha 197 m2 je při rozvinutí do dvou podlaží poměrně úsporným řešením, v dané ploše je už integrována garáž, dvě koupelny, chodba, schodiště a velkolepá galerie. Absentuje však jakákoliv technická místnost nebo tak často oblíbená prádelna, což vzhledem k velikosti domu a jeho ceně bylo klíčové. DOMM je však plně inteligentní, plný senzorů, čidel a tak podobně, je napojen na tepelné čerpadlo, je rekuperovaný, s centrálním vysavačem, je též vzhledem k poměru prosklených stěn chlazen. Žádné omítky, žádné sádrokartony, přitom žádné viditelné technologické instalace.

DOMM je skládačkou z montovaných prefabrikovaných panelů, dřevěnou skládanou podlahou, tzv. dýl, skládaných příček, které jsou v podstatě úložnými prostory. DOMM definuje výhled do krajiny, samotná stavba není podstatná, proto materiálová strohost až brutálnost. Je orientován na západ, obývací pokoj je dosvětlen jižním oknem do boční zahrady a nad jídelnou je osazen masivní střešní světlík. Je postaven na svažitém terénu, což domu dodává jedinečný charakter a výhled.

Koncept domu kladl důraz na industriálnost a modulárnost. Prostory jsou přísně definovány šířkou jednotlivých panelů v modulu 1200, kde modul pokoje tvoří tři panely, koupelnu dva, obývací pokoj dokonce pět, chodbu a schodiště jen jeden panel. Modul 300, 600 a 1200 mm je přítomen v celé dispozici a architektuře domu. Dřevěné podlahové desky šířky 300 mm kladené v jednom kusu na celou šířku pokoje, skříně v modulu 600 a 1200. Tato modulárnost umožňuje jednoduchou úpravu dispozice, když se rodina rozroste nebo se změní její potřeby.

Materiálově bylo snahou zůstat jakoby v hrubé stavbě, jediným kontrastem, respektive dokončenou stavbou je opracovaná dřevěná podlaha a vestavěné bílé kubusy, respektive systémové příčky. Ukončujícím stavebním prvkem hrubé stavby jsou okenní vnitřní a vnější šambrány z téhož materiálu jako kuchyňská linka. Schodiště, zábradlí a přiznané nosníky jsou ocelové. Podlahové desky byly ještě vtipně znovu použity na knižní regál a komody v pokojích.

Co se dispozice týče, kuchyň je vertikálně propojena se vstupním podlažím, což dodává prostoru vzdušnost a jedinečnost. Je to ústřední prostor domu. Dřevěná terasa orientovaná na západ je propojena s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a ložnicí. Posuvné prosklené stěny rámují výhled do krajiny jako obraz.

Koncept svažité zahrady překonává výškovou úroveň šesti metrů jen pomocí ramp s masivními ocelovými obrubníky, žádné schody. Rampy jsou zatravněné. Bujná vegetace sadových úprav, koncipovaná na udržitelnost a biodiverzitu, dodává architektuře severský charakter.

Autor: Atrium Architekti

Galerie

Foto: Matej Hakár

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky