kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Dům – most

Dům – most

Zenklova projekt
Foto: Aulík Fišer architekti
Autoři ze studia Aulík Fišer architekti definují dům na Palmovce jako určitý převodník, propojující nesourodou bytovou výstavbu současného developmentu s původní zástavbou svébytné pražské čtvrti. Polyfunkční dům i svou funkcí odpovídá místní tradici, architektonickou formou pak propojuje městský charakter velkorysé křižovatky s periferní poetikou vedlejších ulic.

Polyfunkční dům Zenklova

Místo: Zenklova 23, Praha 8

Investor: Real Treuhand Reality

Autoři: Jakub Fišer, Kristýna Zámostná / Aulík Fišer architekti

Spolupráce: Ondřej Černý, Markéta Janderová, Oleksandr Nebozhenko, Tugce Yilmaz

Generální dodavatel: D&CC Czechia, s. r. o.

Projekt: 2017

Realizace: 2022

Foto: Aulík Fišer architekti

Autorská zpráva

V této části dolní Libně se tradičně do bloků regulovaný prostor prolíná nejen s fragmenty původní rostlé zástavby zdejšího židovského města, ale také se strukturou soudobých dostaveb území samostatnými solitéry. Toto vrstvení vytváří specifické prostupné území bez rigidního blokového schématu, blok vymezený uvedenými ulicemi má volnou, do určité míry hybridní formu, městská struktura si tu ponechává prvky původní periferie.

Nároží na okraji tohoto „bloku“ (v místě nevyužívané plochy sloužící dočasně jako parkoviště), jehož dostavbu jsme navrhovali, tak má velmi různorodé sousedství: střetávají se tu intenzivní městský charakter Zenklovy ulice, periferní poetika Koželužské a poměrně výrazné architektonické formy novodobých solitérních bytových domů různého měřítka. Dům je proto navržen jako určitý převodník integrující nejednoznačný charakter místa, hmotou, podlažností a tvaroslovím komponovaný s ohledem na prostředí a průhledy, ke kterým je jeho konkrétní část orientována.

Hmota vyrůstá na půdorysu původních staveb, dům je v parteru průchozí, v symbolické rovině obnovuje formou pěší cesty historickou stopu zaniklé ulice Jirchářské. Poměrně členitý objem stavby je s ohledem na vizuální pestrost okolí záměrně sjednocen jednoduchým motivem střídajícím okenní pásy a výkladce ve stylizovaném výškovém členění, propisujícím na fasádu do Zenklovy její vnitřní náplň (obchodní plochy, kanceláře a dále ve vyšších podlažích bydlení) tak, jak to bylo obvyklé u „městských paláců“ z první poloviny minulého století.

Specifika tvaru pozemku a hmotového řešení dodala navíc domu jeden důležitý prvek – prostor centrálního schodiště. Namísto standardních schodišťových sekcí jsme ji v jeho těžišti navrhli jako autentický středobod stavby, jako místo vzájemného setkávání či jen každodenního zážitku z prostoru. Průhledy, tvarování a hry světla tak mohou být pro obyvatele odkazem k poetice schodišť starých činžovních domů či imaginací zaniklých zákoutí původní staré Libně.

Autoři: Aulík Fišer architekti

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky