kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Dům na Kozině: (s)nové bydlení

Dům na Kozině: (s)nové bydlení

dům
Foto: Alex Shoots Buildings
Trhové Sviny jsou pětitisícové jihočeské městečko, jež si ve vnitřním obvodu historického jádra uchovává autentickou atmosféru. A právě zde je situován historický dům, za jehož adaptaci získali její autoři malou modrou kostku za rok 2021 v kategorii Rodinný dům. Projekty renovací, rekonstrukcí a rozsáhlých úprav rezidenční zástavby vnímáme především perspektivou profesionálů, architektů, v tom je ale Dům na Kozině jiný. Je totiž osobní. Atelier 111 architekti tu nezastupuje jen autory, ale zároveň klienty výstupu své vlastní práce. Je to jejich nové bydlení.
 • Místo: Trhové Sviny
 • Studio: Atelier 111 architekti
 • Autor: Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl
 • Spolupráce: Jiří Weinzettl st.
 • Materiály: střecha / keramická střešní taška bobrovka, zdi / kámen a keramické zdivo, podkroví, klenba / smrkové palubky, podlaha / betonová stěrka, okna, nábytek, podlaha / dub, obklad stěn, vestavný nábytek / smrková dýha, konstrukce schodiště / ocel, kuchyně / kompaktní a lamino desky
 • Zastavěná plocha: 340 m²
 • Hrubá podlahová plocha: 317 m²
 • Užitná plocha: 288 m²
 • Plocha pozemku: 500 m²
 • Rok projektu: 2014
 • Rok dokončení: 2021 
dům
Foto: Alex Shoots Buildings

„V úzkých ospalých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás dělí jen pár kroků od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží,“ popisuje strategii místa architektka Barbora Weinzettlová.

Dobře zvolené umístění však kompenzovala stavební a prostorová omezení, s nimiž bylo třeba se vypořádat. Architekti museli na relativně skromném plánu dvou „nahloučených“ objektů s pláckem vnitřního dvora/zahrady nalézt smysl nového uspořádání. Řešení hledali ve snaze o funkční propojení sousedních objektů, jež bylo třeba „očesat“. Objekty se navíc nacházely ve zcela odlišném stavu: jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, druhý se nacházel v havarijním stavu. Architekti autenticky zaznamenali své pokroky na cestě k novému bydlení: „Souhmotí zbavujeme nevhodných novodobých prvků, velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami objevujeme původní kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty. Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot respektujeme. Vnitřní členění přizpůsobujeme snaze objekt zpřístupnit ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé. Velké okno ve štítové dvorní fasádě je odpovědí na jedinečný pohled na kostelní věž. Průhledy z interiéru do přiléhajících dvorků obohacují celkové vnímání prostoru. Minimalistické pojetí nově proražených otvorů záměrně ponecháváme v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny.“

Pak přišla příležitost uskutečnit třetí fázi – vlastní tvorbu skutečného místa pro život rodiny. Nechybí tu dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna se zdviží, vše usazené do rámce relativně malé plochy. Průhledy z interiéru do přiléhajících dvorků obohacují celkové vnímání prostoru, dům se vztahuje k náměstí i bočním uličkám. Stává se živoucím příspěvkem městu v duchu „architektury reciprocity“. Bere a zároveň bohatě vrací.

„Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně ukrajují z naší krajiny,“ vysvětlují architekti. Pokud se má ale dům opět stát integrální součástí organismu města, musí být zasazen do kontextu urbanistického, historického, duchovního i kontextu lokální kulturní paměti. Je třeba se vydat na cestu rozpoznání původní podstaty a hodnot a ty uchovat. Ostatní bez kompromisů přizpůsobit žitým potřebám. Teprve pak může být výsledkem harmonie „toků energie“ v domě, který je „komunikuje“ nejen v rámci svých zdí, ale také daleko za ně. To se Barboře a Jiřímu Weinzettlovým v Trhových Svinech podařilo beze zbytku.

Autor: Michaela Kádnerová

Galerie

Foto: Alex Shoots Buildings

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky