kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Festival Open House Praha 2023 začíná 15. května a nabídne bohatý doprovodný program

Festival Open House Praha 2023 začíná 15. května a nabídne bohatý doprovodný program

dům
Foto: Crestyl
Festival Open House Praha láká o víkendu 20. a 21. května 2023 všechny nadšence architektury k prohlídce více než sto běžně nepřístupných budov a prostorů po celém hlavním městě. Festival začíná v pondělí 15. května bohatým doprovodným programem, který nabídne komentované procházky, prohlídky budov, přednášky i debaty. V prostorách Nové scény Národního divadla, jedné z letošních festivalových novinek, se také pro návštěvníky otevře festivalové infocentrum. Celý program je k dispozici na www.openhousepraha.cz/festival-2023.

Doprovodný program

„Doprovodný program festivalu otevírá zejména témata spojená s výročím narození Karla Pragera a Antonína Viktora Barvitia. Narození i úmrtí těchto dvou osobností architektury dělí přesně sto let a je zajímavé pozorovat, kam se vývoj architektury za tak relativně krátké období posunul,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Antonín Viktor Barvitius, který by letos oslavil 200 let od narození, byl významným představitelem neorenesanční architektury u nás. Jeho nejznámějšími pražskými realizacemi jsou Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, Lannova vila v Bubenči nebo kostel sv. Václava na Smíchově. Nejen do těchto staveb se návštěvníci festivalu mohou o víkendu vypravit. Doprovodný program připomene také architektův odkaz ve funerální tvorbě přednáškou odbornice Šárky Těšík v kostele sv. Filipa a Jakuba na Malvazinkách, která proběhne v pondělí 15. května od 18 hodin.

V doprovodném programu jsou i akce, které organizátoři připravili u příležitosti sta let od narození architekta a vizionáře Karla Pragera, který zanechal v Praze nesmazatelnou stopu. Návštěvníci se ve středu 17. května od 16 hodin prostřednictvím komentované procházky se sochařem a popularizátorem umění ve veřejném prostoru Pavlem Karousem seznámí s jeho nejznámější stavbou – budovou bývalého Národního (Federálního) shromáždění. V ten samý den se od 17 hodin přímo na jevišti Nové scény ND uskuteční debata s významnými osobnostmi, které pohovoří o vzniku této výjimečné budovy Karla Pragera i její připravované rekonstrukci. Debata s názvem Kauza Nová scéna se koná také u příležitosti čtyřiceti let od otevření veřejnosti. V 18 hodin se pak mohou lidé vypravit na prohlídku oceňované budovy Fakulty humanitních studií v Troji, která vznikla rekonstrukcí bývalé Pragerovy menzy. Ve festivalovém týdnu se uskuteční také procházka s Krištofem Kinterou do parku Holubička na Klárově, kde jsou instalovány sochy pražských brutalistických budov, mezi kterými je i budova Komerční banky na Smíchově od Karla Pragera, letošní programová novinka a hlavní vizuální motiv festivalu.

Praha
Foto: Dušan Vondra

O víkendu pak mohou zájemci navštívit výběr Pragerových realizací, kromě zmiňované Nové scény ND, také centrální kotelnu VFN, vysokoškolský areál v Jinonicích nebo tzv. Pragerovy kostky v Emauzích, dnešní sídlo Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy a CAMPu. Zde se také ve čtvrtek 18. května od 19 hodin uskuteční přednáška přední historičky architektury Radomíry Sedlákové a architekta Marka Tichého (TaK Architekti) Varianty brutalismu a bývalý hotel Intercontinental. „Prostřednictvím přednášky chceme široké veřejnosti přiblížit vývoj české poválečné architektury a na příkladu zkušeností z probíhající rekonstrukce konkrétního objektu, bývalého hotelu Intercontinental Praha, ukázat, jakým způsobem lze zachovat kvality této architektury,“ doplňuje kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková.

Týdenní doprovodný program nabídne mnoho dalších akcí, které si připravili partneři ze zapojených objektů – divadelní představení, workshop pro děti, fotoworkshop, prohlídky pro osoby na vozíku, debaty nebo procházky. Zájemci se mohou vypravit například na komentovanou procházku po Pražském hradě, prohlídku vybraných budov areálu Výstaviště Praha nebo třeba procházku k Vyšehradskému nádraží a železničnímu mostu na Výtoni. Na většinu těchto akcí je potřeba se předem zaregistrovat, některé jsou se vstupem zdarma. Kompletní přehled je zveřejněn na webu v sekci Doprovodný program.

Víkend otevřených budov

V rámci 9. ročníku festivalu bude zpřístupněno zdarma více než sto budov a prostorů ve dvanácti městských částech, z toho je celkem 27 novinek. Jedná se o budovy různých architektonických stylů, historické i moderní, zajímavé rekonstrukce nebo i domy, které na své nové využití teprve čekají. Mezi letošní zajímavosti patří například Keramický salonek od Jana Kotěry v sanatoriu Všeobecné fakultní nemocnice nebo historická loděnice Českého Yacht Klubu, jednoho z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě, který letos slaví 130 let od založení. Otevře se i nedaleká plovoucí loděnice TJ Tatran Praha, vybudovaná na tělese invazivního člunu německé armády.

loděnice
Foto: Tomáš Sysel

Své zastoupení mají letos i budovy z období 2. poloviny 20. století. Kromě již zmíněných realizací Karla Pragera jsou to také dva objekty od Věry Machoninové – budova Teplotechny s působivou fasádou z modrých smaltovaných desek a Obchodní centrum DBK, jedno z vrcholných děl poválečné architektury u nás. Novinkou je také bývalý hotel Intercontinental od Karla Filsaka a kolektivu, který bude po rekonstrukci otevřen pod značkou Fairmont Golden Prague Hotel. „Tyto stavby jsou výpovědí stylového vývoje své doby, stále v nich najdeme zachovalá umělecká díla i kvalitně zpracované řemeslné detaily zakomponované do architektury interiérů nebo veřejného prostoru v jejich okolí,“ říká Andrea Šenkyříková.

V programu je letos i celá řada novostaveb – cenami ověnčená administrativně-obchodní stavba Bořislavka centrum, s mnoha působivými uměleckými instalacemi ve veřejném prostoru, libeňský projekt DOCK IN FIVE u slepého ramene Vltavy, právě dokončený multifunkční areál na holešovické náplavce PORT7, nové sídlo společnosti Blum ve Vysočanech nebo kanceláře společnosti Pricefx v Karlíně s nápaditým designem inspirovaným hrou Minecraft. V některých objektech provedou vybrané skupiny návštěvníků přímo architekti realizací. Návštěvníci se letos také mohou vypravit do celé řady technický památek – vodárenských věží, bývalých pivovarů, plynojemu či továrních hal. Pohled na Prahu z ptačí perspektivy si užijí například z 27. patra nepřehlédnutelné administrativní budovy bývalého sídla Motokovu, první stometrové budovy v bývalém Československu, dnes druhé nejvyšší budovy v České republice, a dále pak z několika dalších střech a teras. Fotografové se mohou zapojit do druhého ročníku fotografické soutěže Otevřená Praha spolupořádané s portálem Estav.cz a vyhrát atraktivní ceny.

Programy pro děti

Festival Open House Praha myslí i na rodiny s dětmi, které mohou využít otevřenou lego a duplo dílnu v prostorách Nové scény ND nebo navštívit zdarma komentované prohlídky vybraných budov s Listy pro malé architekty vhodné pro děti od pěti let. Zajímavé programy pro děti si připravili i jednotliví partneři. Tipy, kam s malými i většími dětmi zavítat, najdou zájemci na webu v sekci Program pro děti.

dům
Foto: PSN

Festival pro všechny

Festival Open House Praha je určen pro širokou veřejnost, jeho mottem je Architektura pro všechny. Vstupy do budov o víkendu jsou zdarma a organizátoři se zaměřují na co největší bezbariérovost programu pro různé skupiny obyvatel. Informace o speciálních prohlídkách pro neslyšící či nevidomé jsou k dispozici na webu v sekci Festival bez bariér.

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú. S přípravou i realizací akce pomáhá letos téměř 500 dobrovolníků, kteří provázejí návštěvníky, poskytují informace a pomáhají s organizací provozu budov. Více informací o dobrovolnickém programu je k dispozici v sekci Dobrovolníci.

Organizace akce

Vstup do budov je zdarma a většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Bývalý hotel Intercontinental je stále v režimu stavby, a proto je nutné se na prohlídku objektu předem registrovat. Registrace budou spuštěny 9. května 2023 od 12 hodin prostřednictvím portálu GoOut.net. Vstup do všech ostatních budov je bez registrace. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na na webu www.openhousepraha.czv sekci Program.

Národní divadlo
Foto: Filip Šlapal

V prostorách Nové scény ND, jedné z letošních festivalových novinek, se také pro návštěvníky otevře 15. května festivalové infocentrum (adresa: Národní 1393, Praha 1, vstup z piazzety). Otevírací doba je po–pá od 10 do 18 hodin a o víkendu od 9–19 hodin. Odpovědi na nejčastější dotazy jsou k dispozici na webu v sekci Praktické informace.

Naplánování trasy usnadní služba Mapy.cz, kde budou začátkem festivalu pod heslem „open house praha” vyznačené všechny festivalové objekty.

Facebooková událost Open House Praha 2023

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než padesáti městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Open House Praha najdete i na sociálních sítích: #openhousepraha, #ohp2023, Facebook, Instagram, Linked In, Youtube.

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, dvacet let byla jeho součástí, a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než padesát měst na šesti kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy; primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody; náměstka primátora hl. m. Prahy a radního pro oblast územního a strategického rozvoje Petra Hlaváčka; radního pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy Adama Zábranského; náměstka primátora hl. m. Prahy a radního pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata Jiřího Pospíšila; radního pro oblast infrastruktury Michala Hrozy; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starostky MČ Praha 1 Terezie Radoměřské; starostky MČ Praha 2 Alexandry Udženiji; starosty MČ Praha 3 Michala Vronského; starosty MČ Praha 4 Ondřeje Kubína; starosty MČ Praha 5 Jaroslava Pašmika; starosty MČ Praha 6 Jakuba Stárka; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha 9 Tomáše Portlíka; starosty MČ Praha 10 Martina Valoviče; místostarosty MČ Praha 12 Petra Šuly a starosty MČ Praha-Ďáblice Martina Tumpacha.

Seznam festivalových budov (dle typologie)

Administrativa

 • Blum – sídlo společnosti
 • Bořislavka Centrum
 • Brumlovka – Budova B
 • Brumlovka – budova Delta
 • Brumlovka – Filadelfie
 • Budova Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
 • Budova Komerční banky na Smíchově
 • Budova Motokovu – City Empiria
 • Budova Teplotechny Praha
 • DOCK IN FIVE
 • Meteor Centre Office Park (budova C) – kanceláře společnosti Pricefx
 • NN IT Hub
 • Obecní dům Ďáblice
 • PORT7
 • Quadrio
 • Radnice městské části Praha 12
 • Všeobecný penzijní ústav – dům Radost
dům
Foto: Festival Open House Praha

Bydlení v proměnách času

 • Grabova vila
 • Kramářova vila
 • Laichterův dům
 • Trmalova vila
 • Vila Lanna

Dopravní stavby

 • Letiště Václava Havla Praha – Terminál 4
 • Masarykovo nádraží
 • Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží

Funerální architektura

 • Evangelický hřbitov ve Strašnicích
 • Krematorium Strašnice
 • Olšanský hřbitov
dům
Foto: Festival Open House Praha

Historické paláce a památky

 • Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR
 • Desfourský palác
 • Dům České zemské hasičské jednoty – Hasičský dům
 • Forum
 • Gröbeho vila
 • Klubový dům Autoklubu České republiky
 • Libeňský zámek
 • Ministerstvo dopravy ČR
 • Nostický palác – sídlo Ministerstva kultury ČR
 • Nuselská radnice
 • Palác Adria
 • Palác Ericsson
 • Palác Metro
 • Petschkův palác – sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
 • Rezidence primátora hlavního města Prahy
 • Usedlost Cibulka
 • Vila Marianne Gellertové-Petschkové – Muzeum literatury

Hotely a ubytování

 • EA Hotel Juliš
 • Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
 • Hotel Intercontinental – Fairmont Golden Prague Hotel
 • Hotel International Praha
 • The Fizz Prague

Obchod

 • Dům módy
 • Obchodní centrum DBK
 • Palác ARA
 • Ústřední pražská jatka – Holešovická tržnice
 • Showroom společnosti ekolo.cz

Sakrální stavby

 • Husův sbor Vinohrady
 • Husův sbor Vršovice
 • Kaple sv. Václava na Vinohradském hřbitově
 • Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka
 • Kostel sv. Václava na Smíchově
 • Nová libeňská synagoga

Speciality

 • Nová Krenovka
 • Petzoldova restaurace – Pavilon Bohemia

Sport a péče o tělo

 • Historická loděnice Českého Yacht Klubu
 • Karlínská sokolovna
 • Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance
 • Plovoucí loděnice TJ Tatran Praha
 • Sokolovna T. J. Sokol Pražský
 • Velký strahovský stadion
 • Velodrom na Třebešíně
 • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – Keramický salonek

Technické a industriální stavby

 • Areál Podkovářská
 • Branický pivovar – Dům tanečního umění
 • Libeňský plynojem
 • Machine House – sídlo Qarta architektura
 • Panský pivovar v Libni – Studio ALTA
 • Pragovka Art District
 • Trafostanice Smíchov – 400 ASA Gallery
 • Továrna Bratři Vinopalové – Vanguard Prague
 • Továrna Breitfeld-Daněk – Mediální dům Economia
 • Továrna KOH-I-NOOR
 • Velký mlýn (Löwitův)
 • Vodárenská věž Letná
 • Vršovická vodárna v Michli
 • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – Centrální kotelna

Umění a kultura

 • DISK, divadelní scéna DAMU
 • Divadlo Na Zábradlí
 • Komunitní centrum Vlna Ďáblice
 • Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha a Region
 • Nová scéna Národního divadla
 • Palác kultury – Kongresové centrum Praha
 • Palác Metro – Divadlo Image
 • Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj
 • Umělecká zahrada
 • Veletržní palác – Národní galerie Praha

Vzdělávání a výzkum

 • Areál Jinonice – Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
 • Budova České polytechniky – Fakulta strojní ČVUT v Praze
 • Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze
 • Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
 • Fakulta stavební ČVUT v Praze
 • Fakultní ďáblická škola
 • Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR
 • Hvězdárna Ďáblice
 • Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby
 • Národní technická knihovna
 • Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury
 • Sdružení projektových ateliérů – CAMP
 • Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
 • Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR – historická i nová budova

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky