kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Objevil se v několika filmech, pak dlouho chátral. Teď zámek Bzí čeká rekonstrukce

Objevil se v několika filmech, pak dlouho chátral. Teď zámek Bzí čeká rekonstrukce

zámek Bzí

Historická perla v jižních Čechách konečně zase ožije. Architektonické studio LOXIA se rozhodla koupit zámek Bzí ze 14. století, který dlouhá léta chátral. Teď se konečně dočká rozsáhlé renovace. Částečné zprovoznění a otevření veřejnosti chtějí architekti stihnout do roku 2030. Vzniknout tu má luxusní resort pro rekreaci.

Býval oblíbeným cílem výletů i filmařskou lokalitou. V roce 1979 se tu natáčel legendární film Zlatí úhoři, v roce 1993 pak Svatba upírů. Historie barokního zámku Bzí na Českobudějovicku je však mnohem delší. Čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím byl přestavěn kolem roku 1651 ze starší tvrze, v roce 1754 byl upraven. Od roku 1978 sídlilo v objektu JZD Rozkvět, dále zde byla likérka, sýrárna i byty.

„Zámek byl svépomocí udržovaný, a i když postupně chátral, stále v něm byl život. Po revoluci ale bohužel nastal zlom. Objekt šel z ruky do ruky různým majitelům a nakonec se objevil ve veřejné dražbě,“ popisuje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které se rozhodlo do dražby zapojit a zámek koupil.

zámek Bzí

Rekonstrukce už začala

Majitel a zakladatel ateliéru LOXIA Milan Veselý má totiž kořeny v jižních Čechách, a tak příběh chátrajícího zámku dlouho sledoval. „Zámek dlouho trpěl tím, že byl přístupný všem a odevšad. Nemohli jsme přihlížet tomu, jak chátrá,“ říká Jana Mastíková.

Uvnitř zámku se dochovaly valené klenby a dvě místnosti se zrcadlovými klenbami se štukovou výzdobou. K zámku patří hospodářské budovy, bývalý lihovar, kaple sv. Floriána a rybník. Areál má rozlohu přes 20 hektarů a v patře zámku je 28 místností. „Snažíme se nejdříve řešit akutní záležitosti, protože několika objektům se zřítila střecha, třeba budovu okálů jsme museli kvůli havarijnímu stavu zdemolovat,“ popisuje průběh renovace Mastíková.

zámek Bzí

LOXIA odhaluje skrytý potenciál

Architektům zároveň bylo hned jasné, že zámek může mít před sebou ještě velkou budoucnost. „Delší dobu jsme hledali nemovitost, do které vložit naše know how. Chceme Bzí vdechnout nový život, hledáme jeho skrytý potenciál. Nedaleká vesnice Bzí je sama o sobě hodně malá, a tak je v okolí příjemný klid. Zároveň má skvělou polohu v rámci dopravní dostupnosti. Až se podaří dostavět dálnici z Prahy do jižních Čech, bude zámek vzdálen jen hodinu jízdy z hlavního města,“ říká Jana Mastíková.

V okolí zámku je navíc mnoho atrakcí a památek, jako je Hluboká nad Vltavou se zámkem, zoologickou zahradou, golfovým hřištěm, také zámek Třeboň s lázněmi, Jindřichův Hradec a mnoho dalších. Právě to je také důvod, proč hlavním záměrem je zámek zrenovovat a vybudovat tu luxusní resort sloužící k odpočinku, pro firemní akce a kongresy nebo třeba svatby.

Začalo se renovací stájí, což je obrovská budova s mansardovou střechou přiléhající k zámku. V ní bude v budoucnu umístěna restaurace a také prostor pro kongresová zasedání. V podkroví zároveň vzniknou krásné pokoje pro hosty.

„Chceme vybudovat multifunkční prostor s restaurací a možností se ubytovat, plánujeme výstavní místnost, hezké zahrady a společenský sál. Čeká nás hodně práce, ale bude to stát za to,“ slibuje Jana Mastíková.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky