kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Odvážný Office Hybernská

Odvážný Office Hybernská

Hybernská
Foto: Václav Novák
Rekonstrukce historického domu v centru Prahy přináší soudobý architektonický tvar. Studio Radana Hubičky AARH, známé spíše realizacemi obytných budov a privátního bydlení, připojilo k původně baroknímu klášteru v Hybernské ulici technicistní věž ze skla a betonu. Novotvar sebevědomě vstupuje do prostranství před budovou a působí v něm jako výrazný kontrapunkt.
  • Rekonstrukce objektu: AARH: Ing. arch. Radan Hubička, Ing. arch. Peter Suďa
  • Plocha pozemku: 702 m²
  • Zastavěná plocha: 667 m²
  • Obestavěný prostor: 15 231 m³
  • Koncepce, studie: 2017–2019
  • Realizace: 2019–2021
  • Funkční využití: maloobchodní prostory v parteru, administrativní prostory ve 2. NP, 3. NP a v podkroví a technologické zázemí v 1. PP a 2. PP

Na kontrastu starého a nového a plných a transparentních ploch stojí celá rekonstrukce. Nitro historické budovy se proměnilo na kanceláře a zasedací místnosti. Povrchy a stropy přístavby se přizpůsobují funkci jednotlivých místností: zasedací místnosti orientované do náměstí mají kvůli akustické pohodě polstrované obklady, na podlaze koberec s vysokým vlasem a velké prosklené plochy se dají zatáhnout těžkým závěsem.

Architekti v původně barokním objektu s pozdější klasicistní přestavbou odstranili všechny vrstvy, které památku degradovaly, aby vyzdvihli původní hodnotné prvky: dveře s kazetovými výplněmi, kastlová okna, valené a křížové klenby či klasicistní krov. Nedochované prvky jako schodišťová hrazení či podlahy na podestách nahradily soudobé materiály i tvarosloví. Hrubost a poréznost staletého kamene doplňují lesklé podlahy z litého teraca.

Foto: Václav Novák

Historické fasádě přidaly novou kvalitu prosklené výklady s kovovými rámy zapuštěnými do původního ostění; průchod domem mezi ulicí Hybernská a náměstím Republiky uzavírají dřevěná vrata s plastickým sgrafitovým motivem navazujícím na strukturu podlahy.

Nejvýraznějším prvkem rekonstrukce se stala nová přístavba v podobě věže, do níž se integrovaly všechny páteřní instalace, aby se minimalizovaly zásahy do památkově chráněné stavby. Ačkoli novotvar slouží zejména jako komunikační uzel, architekti do něj vložili také zasedací místnosti. Jeho výrazné estetické i materiálové provedení ho povyšuje na dominantu stavby. Věž se od nároží opticky i půdorysně odpojuje, aby nebránila pohledu na historickou fasádu. S původní hmotou budovy ji propojuje systém prosklených krčků napojených v místech původních oken.

Hybernská
Foto: Václav Novák

Nejen tvaroslovím, ale i výběrem materiálů věž stojí v opozici vůči budově někdejšího kláštera. Konstrukce únikového schodiště je obnažena na skelet. Podobně jako u fasády se čirý prosklený povrch střídá s neprůhlednými duralovými částmi; hladce broušený povrch schodiště doplňuje hrubá struktura betonové stěny. Velkorysé prosklení přístavby (tabule v nejvyšším patře je vysoká devět metrů) zevnitř poskytuje nerušený výhled do prostoru náměstí, zvenku umocňuje sochařský efekt schodiště, zdůrazněný večerním osvětlením.

Nejen samotná věž se schodištěm, ale také výtah s prosklenou kabinou má nečekaný světelný účinek: z bočního pohledu světlo výtahu za tmy stoupá nebo klesá jako tajemný odlesk. Světelné prvky ozvláštňují také interiér: nenápadné stropní svítidlo prosvěcuje tenkou vrstvu onyxu, z podlah vyvěrá večerní iluminační osvětlení, které ozařuje stěny a stropy. 

Interiéru vládnou odstíny černé, antracitové, šedé a bílé barvy v jemném kontrastu k přirozené barevnosti dřeva, železobetonu a broušeného duralu. Původní historický objekt a novou přístavbu sjednocují podlahy z litého teraca v bílém a antracitovém provedení. Současná architektonický vstup AARH historickému centru neškodí, naopak – vnáší do něj nové, nečekané kvality. Zcela zaslouženě se realizace pyšní titulem Stavba roku 2021.

Autor: AARH

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky