kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Trojské kaskády

Trojské kaskády

FOTO: Petra Hajská
Jedna z nejmenších pražských čtvrtí se v našem časopise objevuje dvakrát po sobě – po nápadité vlnovité vinici poskládané podle principů slavného matematika tentokrát architekti z ateliéru AND vrstevnice řezali pravoúhle. Architektonizovaná kaskáda ukrývá vstup do organické perly hlavního města – Botanické zahrady. Račte vstoupit.

Místo: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Trojská 800/196, Praha 7

Investor: Odbor městského investora Magistrátu hl. m. Prahy + Botanická zahrada hl. m. Prahy

Autoři: Vratislav Danda, Miloš Hůla, Jaromír Kosnar, Radovan Kupka, Ondřej Smolík, Pavel Ullmann /

AND architektonický ateliér

Řešené území: cca 1 ha

Projekt: 2013

Realizace: 2021

Foto: Petra Hajská

FOTO: Petra Hajská

Východiska

Botanická zahrada v Troji je vsazena do nádherné přírodní scenérie nad Prahou. Jako každá velká botanická zahrada pracuje ve svých expozicích s nejrůznějšími podněty, ať je to morfologie terénu – zde nádherné kopce, vztahem k okolí – vinice a lesy, kulturními odkazy, nebo vztahem mezi formálními zahradami a třeba anglickým parkem. Všechny tyto vlivy současné botanické zahrady reflektují a podobně pracují s odkazy na klasické skleníkové stavby.

Zadání

V době zadání celé kompozice, na začátku nultých let, stál pod lesem v prudkém kopci skleník Fata Morgana od architekta Zdeňka Deyla. Naším úkolem bylo navrhnout pod skleník vstupní areál a zázemí. Součástí zázemí je i vědecký skleník, který byl dokončen v roce 2009.

Vstupní část nabízí reprezentativní venkovní výsadby, odpočinkové plochy, pokladnu a restauraci.

Kompozice

Západní část Botanické zahrady Praha tvarově ovládá křivka skleníku Fata Morgana.

Jako architekti jsme cítili, že náš úkol je vytvořit jednoduchou kompozicí podnož. Zvolili jsme formální kompozici, ortogonální osnovu, která křivce nekonkuruje, ale přitom nabízí velmi zajímavé možnosti pro botanické expozice. Celý prostor byl rozčleněn různě velkými obdélníky, které v půdoryse tvoří abstraktní kompozici. Tyto obdélníky jsou naplněny různými funkcemi: vědeckým skleníkem s třinácti různými prostředími, pěstebními plochami, vodním prvkem, schodišti nebo restaurací.

Architektura

Vycházeli jsme z formální ortogonální struktury návrhu, doplněné o zídky a zdi, které reflektují výrazný výškový rozdíl v terénu a které jsou reminiscencí na okolní vinice. Vyhlídkové a expoziční terasy jsou propojeny velkorysými schodišti, doplněné soustavou vodních prvků. Ortogonální kompozice ploch a prvků v parteru a architektuře s převažující horizontální dynamikou vytváří bohatou a zároveň klidnou podstavu pod organický skleník Fata Morgana. V detailu se uplatňuje soudobý design prvků, ryzí a přírodní materiály. Ať je to materiál pro expoziční bazén, fontány, výtah, nebo restauraci.

Provozní řešení

Návštěvník je veden systémem cest, ramp, schodů a výtahu do velkého svahu. Je to ale cesta plná zajímavostí, botanických expozic, fontán a odpočinkových míst. Tak jak to i v intenzivně pojaté zahradě má být.

Za pokladnami je jednopodlažní restaurace s venkovním posezením. Na terase nad ní je pergola u velkého bazénu s vodními rostlinami. Výtahem se návštěvník dostane až k Fatě Morganě, odkud může pokračovat do dalších částí botanické zahrady.

Expoziční řešení

Venkovní prostory jsou přirozenými místy pro expozice botanické zahrady. Zdi budou porostlé popínavkami, v bazénu budou vodní rostliny. Prostory jsou formálně koncipované, a proto vhodné pro formálnější expozice. Vlastní výsadby ponechal návrh zcela na potřebách botanické zahrady, protože kurátoři umí nejlépe využít dané podmínky.

Architektonický ateliér AND

Tématem projektů architektonického ateliéru AND je architektura a krajinářská architektura.  Navrhujeme náročné stavby pro veřejné instituce, stavby pro univerzity, školy nebo návštěvnická centra pro národní parky, do měst veřejná prostranství a parky. Systematicky se věnujeme zoologickým a botanickým zahradám. V rámci těchto areálů pak navrhujeme experimentální skleníky a pavilony, expozice i veřejná prostranství se zařízením pro návštěvníky – tak jako v tomto projektu pro Botanickou zahradu hl. m. Prahy v Troji.

Autor: AND ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky