kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » URBANSCAPES 2024 PRAHA | Adaptace městské krajiny jako mezioborové téma

URBANSCAPES 2024 PRAHA | Adaptace městské krajiny jako mezioborové téma

V zimě teplé počasí, na jaře výkyvy mrazů, kdykoliv bleskové povodně. Nejenom v Česku roste frekvence a intenzita extrémních meteorologických výkyvů. Předpokládá se, že na konci 21. století mohou extrémně horká léta nastávat až čtyřikrát častěji než dosud.

Změny klimatu mají vliv i na fyzické a psychické zdraví lidí. V posledních dvaceti letech pozorujeme rostoucí trend v počtu úmrtí způsobených extrémně horkými dny. V letech 2010 – 2019 se oproti předcházejícícm dvou dekádám riziko úmrtí z horka dokonce zdvojnásobilo.

„Průměrná teplota v Česku se od roku 1960 zvýšila o 2,1 C. Ačkoliv průměrný úhrn ročních srážek je stále podobný, půda a rostliny během roku strádají. Proč? Vlny veder a dlouhé periody sucha střídají přívalové deště. Města nejsou na tyto deště připravená, voda se nestihne vsáknout do půdy, odtéká do kanalizace a zůstává rostlinami nevyužita. Zůstává horko a sucho,“ vysvětluje garantka konference a krajinářská architektka Jana Pyšková a přidává k plánované akci: „Sustainability překládáme jako udržitelnost, ale jako vhodnější výraz by mi připadalo přetrvání – což vlastně znamená přežití. Plány mitigace a adaptace na klimatickou změnu musejí být dlouhodobé, jednat však můžeme a musíme po jednotlivých krocích nedokladně.“ Dobrou zprávou podle Pyškové je, že skvělých odborníků a inspirace dobrými projekty přibývá u nás i v zahraničí. Velký význam v tom hraje krajinářská architektura, která se na problémy dívá komplexně a holisticky a je pro ni přirozené i ve vystavěném prostředí počítat nejen s člověkem, ale i s přírodou. Klade přitom důraz na přírodě blízká opatření, která jsou jednodušší, levnější a méně zranitelná než technická. „Konference Urbanscapes 2024 PRAHA bude dobrým místem pro sdílení dobrých řešení a inovativních postupů. Svedli jsme dohromady meziborové týmy, které představí různorodé projekty; následovat je mohou nejen velká, ale i malá města. Účastníci se dozvědí, jak se daří uplatňovat adaptační strategii Prahy a Standardy stromořadí a modrozelené infrastruktury v praxi.“

Nizozemský krajinářský architekt John Boon představí svůj „index zdravého města“, který ověřil v projektu Amsterdamse Poort, a o kterém říká: „V rozpálených městech doporučuju vytvořit „chladná“ místa, nejlépe do 200 m od každého domu.“ Rakouský urbanista Lorenz Potocnik z Linz+ poukáže na nebezpečná rizika greenwashingu v městské politice. Dorte Buchardt Westergaard s Gretou Tiedje z dánského studia Henning Larsen přiblíží konkrétní udržitelné prvky ve svém vítězném projektu Nový Hlavák.

Mladá česká krajinářská architektka žijící v Kanadě Kateřina Dusová promluví o rychle se rozvíjející Rain City Strategy jako klíčovém prvku městského plánování ve Vancouveru, jehož cílem je zachytit 90 % průměrných ročních srážek přírodě blízkým způsobem. Michal Fišer se svým belgickým partnerem Swyngedauw Peterem přiblíží citlivá a udržitelná řešení, díky němuž vyhráli mezinárodní soutěž na řešení Rohanského ostrova.

Akci pořádají Česká asociace pro krajinářskou architekturu (ČAKA, sekce SZKT), Ústav krajinářské architektury FA ČVUT a Oddělením environmentálních projektů, OCP MHMP.

Konference je určena pro krajinářské i stavební architekty, urbanisty a územní plánovače, zahradníky, arboristy, inženýry, pracovníky státní správy a samosprávy a dalších institucí, akademický sektor včetně studentů, developery i projektové manažery stavebních firem, neziskové organizace i laické zájemce o tématiku.

Simultánní tlumočení zahraničních přednášek bude zajištěno.

O AKCI:

Jak má vypadat příjemná a živá městská krajina? Jak ji adaptovat na klimatickou změnu?

Jak veřejný prostor uspořádat pro lidi, technickou a dopravní infrastrukturu, vodu, přírodní prvky a živočichy? Jak plánovat města inovativně a efektivně a nerezignovat na estetiku a harmonii? Jak podporovat ekosystémy, aby pomáhaly ony nám?

Konference Urbanscapes Praha 2024 je místem pro sdílení dobrých řešení a inovativních postupů

Přijďte naslouchat a diskutovat, jak spojit své znalosti v multidisciplinární spolupráci pro budoucnost měst.

POŘADATEL:

Akci pořádají Česká asociace pro krajinářskou architekturu (ČAKA, sekce SZKT), Ústav krajinářské architektury FA ČVUT a Oddělením environmentálních projektů, OCP MHMP.

PARTNER:

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR)

ZÁŠTITA:

Česká komora architektů (konference je zařazena do systému celoživotního vzdělávání ČKA)

Ministr životního prostředí Petr Hladík

SPONZOR NETOWRKINGOVÉHO VEČERA:

DELTALIGHT

Registrace a více informací: www.caka.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky