kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Zelený dům? Opravdu?

Zelený dům? Opravdu?

Foto: Studio Flusser

Tradiční dělení architektury českých rodinných domů je a) hezké, b) barevné. Domácí architektonická scéna odchylkám příliš neholduje: pokud dům nemá fasádu ze dřeva či režných cihel, musí být bílý. Každopádně Aoc architekti si rozhodně myslí něco jiného.

Zelený dům

Místo: Podolí, Praha 4

Investor: Eduard Kauba

Architekt: Ondřej Císler, Filip Rašek / Aoc architekti

Projekční tým: Josef Choc, Ján Vyšný, Barbora Lopraisová, Natálie Kristýnková, Emily Hillová, Jonáš Mikšovský

Spolupráce: Klára Kvízová – barva fasády, Miroslav Dudek / Lumidée – návrh světel, Mikoláš Vavřín – návrh zahrady, Eduard Kauba – kreativní oponentura

Plocha pozemku: 1206 m2

Zastavěná plocha: 303 m2

Hrubá podlahová plocha: 206 m2

Užitná plocha: 172 m2

Projekt: 2022

Realizace: 2023

Foto: Studio Flusser

AUTORSKÁ ZPRÁVA

Pozemek se nachází v původní části zástavby obce Dvorce v pražském Podolí. Jedná se o pozoruhodnou parcelu na okraji vilové čtvrti s výhledy na protější břeh Vltavy a kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. Rodina současného majitele žije na tomto místě již po několik generací. Zadáním byla přestavba opotřebovaného rodinného domu ze šedesátých let na komfortní rezidenční vilu pro individuální bydlení vysokého standardu.


Architektura domu je koncepčně založena na silné, nezaměnitelné atmosféře dotažené do detailů a prvků interiéru a na vizuálním i uživatelském propojení s okolní zahradní městskou krajinou. Pracujeme pečlivě s různými podobami světla, s intenzivním oblohovým světlem, rozptýleným měkkým světlem za polopropustnou fasádou či s kontrastním šerosvitem, což zpětně ovlivňuje sofistikovanou kompozici otvorů fasády. Používáme ušlechtilé materiály v jejich přirozenosti, uplatňujeme jejich barvy i textury a zároveň dbáme na praktičnost a maximální pohodlí ve výtvarně dotaženém obytném prostředí. Navrhli jsme výraznou zelenou barevnost fasády z ušlechtilé škrábané omítkoviny, která uspokojivě reaguje na okolní bohatou vegetaci v průběhu všech ročních období.


V horních dvou patrech se nachází hlavní obytná jednotka. Vstupuje se do ní z předsíně v přízemí po pohodlném dřevěném schodišti s dubovým obložením, navozujícím atmosféru domova. Schodiště nás dovede do hlavního obytného prostoru s nízkým sezením, kuchyní a jídelnou se vstupem na velkorysou terasu v horní části zahrady. Tato část domu je po většinu dne ponořena do příjemného šerosvitu.


V letních měsících je možné rozšířit obytný prostor až ven a propojit ho bezproblémově se zahradou. Obytný prostor je obsluhován zelenou koupelnou a je v něm umístěno malé technické zázemí.

Horní patro slouží jako pracovna a salon s krbem a velkým oknem s výhledem přes řeku. Má vlastní nábytkově skrytou čajovou kuchyňku s lednicí. Hlavní prostor je určen dřevěným stropem a monumentálním ateliérovým oknem, které nabízí různé světelné proměny atmosféry v různých okamžicích dne. Za ateliérem se nachází separovaná soukromá zóna s ložnicí, šatnou a modrou koupelnou.

Dům je vybaven na míru vyrobeným vestavěným nábytkem, který v sobě zahrnuje potřebné servisní funkce a zakrývá vstupy do soukromých částí domu. Speciálně pro dům byly navrženy stoly z leštěného masivu tropické dřeviny padouk na ocelové konstrukci. Interiér ale zároveň neznatelně integruje starší nábytek klienta. Na stěnách visí obrazy předních současných umělců (např. Mikulka, Písařík) a fotografie od majitele domu. Zvláštní pozornost jsme věnovali návrhu interiérových svítidel.


V nejnižším podlaží domu je menší ateliérový byt s vlastní terasou. Zahrada domu je zatím ponechána v bujném přirozeném růstu, existuje návrh zahrnující mimo jiné stromy nesoucí exotické ovoce, vodní prvek a vinici.

Atelier Aoc architekti, s. r. o., založili v roce 2017 Ondřej Císler, Josef Choc a Filip Rašek. Dnes patří k uznávaným progresivním architektonickým kancelářím v ČR, pravidelně se umísťující v žebříčku Top 100 časopisu ARCHITECT+. Na svém kontě mají řadu ocenění v architektonických přehlídkách a soutěžích, věnují se rezidenční architektuře, projektům občanských, školských, sportovních i kulturních staveb, lávkám, mostům, veřejným prostorům i interiérům. Stabilní tým kanceláře zahrnuje sedm architektů, širší okruh spolupracovníků pak desítky specialistů v inženýrských, uměleckých a teoretických profesích.

Atelier Aoc architekti, s. r. o.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky