kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Comeback betonu

Comeback betonu

výstava
Foto: Boros Collection
Velkým trendem se v posledních letech stávají realizace z chladivého betonu. Vídáte je při návštěvách kaváren, restaurací nebo galerií, čím dál častěji se ale propisuje i do vybavení domácnosti. Zavítejte s námi kousek za hranice do berlínské kolébky odolného materiálu a inspirujte se zpracováním hned několika značek a autorských studií. V jejich podání si beton zamilujete.

Když Berlíňané rozebrali Berlínskou zeď, stal se ze symbolu rozdělené společnosti oblíbený materiál, který k hlavnímu německému městu neodmyslitelně patří. Podobně jako všudypřítomné graffiti, hudební underground nebo berlínský panáček Ampelmännchen na semaforu. Na syrovou estetiku tu narazíte v interiérovému designu prémiových obchodů, hip bister, kaváren, restaurací a galerií i v nově revitalizovaných brownfieldech nebo na nedávno dokončeném muzejnímu ostrovu.

Z pevnosti potěšením pro milovníky umění

V útrobách revitalizovaného bunkru se od roku 2008 nachází vyhlášená galerie současného umění Boros Collection Karen a Christiana Borosových. Tak zvaný Reichsbahnbunker z doby 2. světové války pro majitele zrekonstruoval architekt Jens Casper a půdorys přetvořil tak, aby se místnosti na pěti podlažích vzájemně propojovaly. Dříve sloužil jako vězení, skladiště či techno klub, dnes v něm sídlí stovky soch, fotografií, maleb a instalací od současných umělců. Najdete ji na adrese Reinhardtstraße 20 od pátku do neděle. Dostatečně předem si však zarezervujte vstup.

Nováčkem na galerijní scéně je Feuerle Collection v bývalém telekomunikačním bunkru v berlínském Kreuzbergu. Právě tady našla domov výjimečná sbírka Désiré Feuerleho. Skládá se ze současného umění, císařského čínského nábytku a soch z jihovýchodní Asie. Feuerle Collection najdete na adrese Hallesches Ufer 70, otevřeno má od čtvrtka do neděle. Vstup si raději také zarezervujte dopředu on-line.

Oproštěný interiér je vlastní i soukromým galeriím KW Institute, Julia Stoschek Collection a koneckonců i celému muzejnímu ostrovu v čele s James Simon Galerií od ateliéru proslulého architekta Davida Chipperfielda. Není ale jen tak ledajakou interpretací, sama do sebe vstřebává také prvky z okolních majestátních budov – sloupy, kolonády, schodiště, terasy i další odolné materiály, jako je pískovec či vápenec.

Ruiny jako estetický doplněk

Současné pojetí betonu jako dominantního prvku v interiéru najdeme v obchodě Balenciaga v Charlottenburgu. Co se zvenčí zdá jako klasicistní budova, uvnitř překvapí kontrastním pojetím. Zařízení vládnou betonové panely, hliníkové poličky, zrcadla a šedivé závěsy, jež se odkazují na modernistickou tvář Berlína.

Nedaleko od něj, u takzvané Sloní brány berlínské zoo, se nachází hotel Bikini Berlin se 150 pokoji. Beton tu v podání studia Aisslinger slouží jako jedna z důležitých složek konceptu městské džungle propojující přírodu a kulturu v jeden celek. Betonovým interiérem jsou vyhlášené i hotely Michelberger a SOHO house, kde sloupoví doplňuje útulný interiér.

Za pozornost stojí také berlínští designéři, kteří beton nechávají pronikat do své tvorby – Hanne Willmann ho kombinuje se sklem, Marei Löllmann z betonu dělá dokonce umělecké koberce nebo 7.5 studio, které z něj tiskne veřejné lavičky.

První české vlaštovky

Také do tuzemských končin začíná kouzlo surové estetiky postupně prosakovat. Nejvýraznějším příkladem z poslední doby je projekt galerie Kunsthalle, která vznikla revitalizací Zengerovy transformační stanice pod taktovkou Schindler Seko Architekti. Výstavní instituce s velkorysou plochou 5700 metrů čtverečních zahrnuje celkem tři galerie, bistro, kavárnu, obchod, edukační místnost, kanceláře a dvě veřejně přístupné terasy, přičemž beton tu hraje hlavní prim. Návštěvníka vede skrze budovu, vytváří nejrůznější průhledy a navádí ho k dalšímu prozkoumávání.

Káva i fine dining v chladivém objetí

Velké oblibě se trvanlivý materiál těší i v interiéru kaváren. Ve vršovickém podniku Coffee Source jeho surovost architekti Pavel Nový a Vít Svoboda z ateliéru 0,5 studio opticky změkčili stěnou s živými rostlinami, dřevěným ostěním a původní terazzovou podlahou.

Výraznou dominantu tvoří beton v pojetí fine diningové restaurace Eatery. Řešení od architektů Davida Neuhäusla a Matěje Hunala z ateliéru Neuhäusl Hunal je odpovědí na záměr projektu – proměnit restauraci v divadlo s otevřenou scénou. Odsud vyplynulo jméno Eatery i pojetí s otevřenou kuchyní. Neobvyklé použití obvyklých materiálů jasně vymezuje jednotlivé funkce a dává vzniknout novým souvislostem. Klíčové principy jako racionalita, kontrast, přirozenost, střídmost, transparentnost a moderní interpretace české klasiky jsou jasně rozpoznatelné v oproštěném interiéru podniku.

Betonoví revolucionáři: Gravelli

Beton je ale v našich končinách už několik let populární především v malém – jedná se o doplňky všeho druhu od šperků po květináče, ale i nábytek nebo sochařská díla. Skutečným průkopníkem ve výrobě a prodeji betonového nábytku v Česku je značka Gravelli. V roce 2012 začínala s výrobou v malé garáži, dnes se jedná o firmu s dvacítkou zaměstnanců. Její výrobna slouží zároveň i jako showroom, kde je možné spatřit celé portfolio výrobků a prodiskutovat řešení ušité přímo vašemu přání či představě. Každopádně v Gravelli vám dokážou, že beton nemusí působit jen jako těžký a nepřátelský materiál – příkladem za všechny je jejich zahradní lavička Zephyr, tenká pouhých pár centimetrů a paradoxně velmi pohodlná. Kromě nábytku umí i všemožné doplňky, osvětlení či zahradní solitéry.

Nadšenci pro nemožné: Créer

Pro manžele Janu a Marka Bílkovi se práce s betonem stala smyslem života. „Beton byl pro mne vždy výzvou. Surový, těžký a pevný, zároveň však i velmi jemný, vizuálně dokonalý a lehký,“ říká Jana Bílková. Od roku 2016 společně vedou rodinnou společnost Créer. Jejich hesly pro práci s betonem jsou trpělivost, cit a porozumění. Živá, nevypočitatelná povaha materiálu klade vysoké nároky na zvládnutí technologického procesu, který vyžaduje neustálé zdokonalování. Jejich vlajkovou lodí je betonová vana Magma, která je také první volně stojící betonovou vanou vyrobenou v České republice. Díky zkušenostem a odhodlání obou majitelů odolá její povrchová úprava běžným chemikáliím používaným v domácnosti včetně esenciálních olejů a koupelovým solím. Do koupelny vyrábí také umyvadla a doplňky, do kuchyně vám udělají pracovní desku na míru a na terasu třeba venkovní lavičku v kombinaci se dřevem nebo kovem.

Výtvarníci: Prasklo & Betoni

Beton a sklo kombinuje poslední dva roky značka Prasklo. Za konceptem udržitelného designu stojí pražská umělkyně Petra Švejdarová. Petřina síla pramení z její posedlosti surovými materiály a ruční výrobou věcí. Podobnou lásku k pevnému materiálu chovají i v Betoni: „Obdivujeme jeho syrovou krásu. Nechceme vzhled betonu skrýt, ale vyzdvihnout.“ K Betoni zavítejte, pokud hledáte vkusnou a precizní betonovou dlažbu do exteriérů nebo velké a přitom velmi subtilní květináče vyvinuté s design studiem Vacek. 

Autor: Eva Slunečková

Galerie

Foto: Prasklo, Gravelli, Studio Flusser, hotel Bikini Berlin, Balenciaga store, Hanne Willmann, Boros Collection, Créer, 7.5 design, Betoni

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky