kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Nechte se zlákat benátskými ikonami

Nechte se zlákat benátskými ikonami

Icônes, Punta della Dogana
Foto: Pinault Collection
Institucionální impérium Françoise Pinaulta v oblasti současného umění a jeho trhu se stává stále dominantnější. Dvě benátské galerie, Punta della Dogana a Palazzo Grassi, stejně jako pařížská Bourse de Commerce s intenzivní frekvencí připravují atraktivní výstavy, které se neobávají výrazně akcentovat umělce a umělkyně zastoupené ve sbírce francouzského obchodníka.

Pinaultovy aktivity se odlišují od čistě privátní sběratelské činnosti. V posledním desetiletí se rozpínají napříč profesionální a obchodní strukturou uměleckého trhu a jeho institucí. Ať se jedná o podíl v privátní galerii, vlastnictví jednoho z největších aukčních domů, nebo po rozvoj vlastních muzeí. Prostřednictvím sbírkového a výstavního programu se propojuje ambice o zvyšování symbolické hodnoty a tržní ceny vybrané skupiny preferovaných uměleckých jmen.

Icônes, Punta della Dogana
Foto: Pinault Collection

Brutální objekt

Historické paláce v Benátkách se staly místem pro excelentní výstavy současného umění. Během loňského bienále se výstava jihoafrické malířky Marlen Dumas v Palazzo Grassi stala jednou z nejskloňovanějších událostí celé sezony. Další renomované jméno posledních let, dánsko-vietnamský umělec Danh Vo, se objevuje opakovaně v programové skladbě. Již v roce 2019 se vedle vlastní reprezentace v dánském pavilonu stal také kurátorem výstavy Slip of the Tongue v Punta della Dogana. Pohled do instalace ukazující lehce brutální a současně poetický objekt komponovaný ze dvou částí – mramorového fragmentu dítěte z římského období a francouzské raně středověké polychromované hlavy madony – byl pro zmíněnou výstavu doslova ikonický. Byl to také pomyslný vrchol celé výstavní koncepce s téměř dvěma stovkami vynikajících děl napříč historií umění.

Icônes, Punta della Dogana
Foto: Pinault Collection

Jiný stav mysli

Letošní první výstava ve stejné instituci pracuje s lehce obdobným principem. Jejími kurátory jsou Emma Lavigne, ředitelka Pinaultovy sbírky, a ředitel benátského muzea Bruno Racine. Pod názvem Icônes se tematizují dvě roviny významu ­– jednak reflexe ikonografie ikony, jednak vnímání obrazu v současném světě. Zároveň se do koncepce propsala historická paralela samotného města, které po staletí fungovalo jako bohatá spojnice s Byzancií. Esteticky atraktivní díla slavných jmen, velkorysé site-specific instalace a odvážné asociace naznačují, jak proniknout do pomyslně jiného světa či stavu mysli. Prostřednictvím původního významu náboženské obrazu, respektive východokřesťanské ikony si divák uvědomuje téměř spirituální rozměr dílčích fragmentů v kombinaci s díly současných umělců.

Icônes, Punta della Dogana
Foto: Pinault Collection

Je to opět instalace Danh Voa, který k sobě delikátně skládá artefakty. Tentokrát uprostřed centrálního prostoru od stropu rozvěsil široké pruhy sametu, které na sobě nesou otisky, respektive stíny liturgických objektů, které na nich kdysi stály. Zapůjčené látky z vatikánských muzeí jsou v přímém dialogu s plátny Rudolfa Stingela. Na první pohled možná nesourodá díla vyjevují svým ojedinělým způsobem tajemství tvorby a ztvárnění obrazu. Jsou to křehké objekty na pomezí prezence a absence. Ostatně otázek neviděného či zjevného, světla a stínu či transcendence a spirituality se dotýkají všechna vybraná díla od světových umělců, jako jsou Philippe Parreno, Lygia Pape, David Hammons, Maurizio Cattelan nebo Joseph Kosuth.

Icônes, Punta della Dogana
Foto: Pinault Collection

Icônes, Punta della Dogana, výstava potrvá do 26. listopadu 2023.

Autor: Lucie Drdová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky