kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Správným výběrem oken ušetříte až čtvrtinu nákladů na energie

Správným výběrem oken ušetříte až čtvrtinu nákladů na energie

okno
Foto: Vorlíček okna
S růstem cen energií přirozeně roste poptávka po úsporných opatřeních. Jedním z nich jsou i kvalitní okna. Právě přes okna dochází k největším tepelným ztrátám, správným výběrem tak můžete náklady na energie srazit o desítky procent. Klíčové je vše na začátku dobře promyslet a navrhnout. Co zvážit?

Výrobní technologie jdou neustále kupředu a dnešní okna obecně izolují lépe než okna vyrobená před deseti či patnácti lety. Mezi jednotlivými okny na trhu jsou však značné rozdíly. Roli nehraje ani tak to, zda máte okna plastová, hliníková či dřevěná, ale především provedení okenního profilu, počet a vlastnosti okenních skel nebo volba stínicí techniky. Klíčovým parametrem je tzv. součinitel prostupu tepla (Uw), který udává, kolik tepla projde oknem ven. Čím nižších hodnot dosahuje, tím lépe budou okna izolovat.

„Výběr oken je dobré konzultovat s odborníky. Na vstupní a pozdější provozní náklady má totiž vliv řada parametrů od způsobu topení přes orientaci fasády vůči světovým stranám po místní klimatické poměry,” říká obchodní ředitel společnosti Vorlíček okna Roman Vorlíček.

Ušetřete za topení i chlazení díky speciálním sklům

Okenní skla je možné vybavit speciálními povlaky, které zlepšují jejich schopnost zadržovat teplo, nebo naopak odrážet světelné paprsky a zamezovat přehřívání. Konkrétní typ skel je vhodné volit s ohledem na orientaci domu vůči světovým stranám.

Do místností s většími okny orientovanými na východ, jih a západ se například vyplatí skla IZOS ENERGY+ podporující solární zisky, která dobře propouštějí tepelnou energii ze slunečního svitu. Díky tomu se v zimních měsících interiér přirozeně zahřívá a úspora na topení může dosáhnout až deseti procent. 

okno
Foto: Vorlíček okna

I poměrně nová okna mohou špatně těsnit, ať už vlivem neodborné montáže nebo nedostatečné údržby.

Někdy se vyplatí vyměnit i jen deset let stará okna

I u poměrně nových oken se po čase mohou objevit závažné defekty. Pokud se jim nedostává pravidelné údržby a seřízení, začnou se zpravidla křížit, čímž ztrácí své původní izolační vlastnosti. Výjimkou nejsou ani plísně či vlhkost kolem rámu, které ukazují na nedostatky při montáži.

V takových případech se i deset let stará okna vyplatí vyměnit. V dnešní době jde o jednu z nejrozumnějších investic i vzhledem k astronomické inflaci, která snižuje hodnotu úspor.

Nenechte se odradit ani zimou. Výměnu oken lze bez problémů udělat v kterékoli roční době, přes zimu navíc mají výrobci zpravidla volněji a dodací lhůty jsou kratší. Samotná montáž je ve většině případů hotová za den.

Nová okna lépe těsní i díky inovacím ve způsobu montáže. Pryč jsou časy, kdy se otvor vyfoukal montážní pěnou. V souladu s normami se používají parotěsné pásky, které zamezují průniku vody a zároveň skvěle drží teplo,” uvádí Roman Vorlíček.

okno
Foto: Vorlíček okna

Volbu okenních skel je dobré konzultovat, správná skla dokážou snížit náklady na energie v řádu procent.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky