kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Byt jako benefit

Byt jako benefit

Za socialismu byly podnikové byty běžnou formou bydlení, jež měla přitáhnout žádoucí profese do míst, kde jich byl nedostatek. V poslední době se tento fenomén podle náznaků z trhu znovu vrací do hry. Důvod? Problém s dostupností bydlení.

Šestnáctitisícový Pelhřimov na Vysočině má tradičně velmi nízkou nezaměstnanost. Dokonce jednu z nejnižších v republice. To byl také důvod, proč se Lubomír Stoklásek, generální ředitel a majitel společnosti Agrostroj, která v pelhřimovském závodě zaměstnává 2500 lidí, rozhodl ve městě postavit takřka luxusní bytový komplex.

V roce 2015 koupil od obce pozemky v atraktivní části Pelhřimova, na nichž během šesti let vyrostlo osm viladomů s téměř stovkou nadstandardně vybavených bytů, koncipovaných jako 3+kk se dvěma terasami a nádherným panoramatickým výhledem. Samozřejmostí je garážové stání a pěší dostupnost do centra Pelhřimova, stejně jako do strojírenského závodu.

Pokud někomu tento přístup připomíná zaměstnaneckou politiku Tomáše Bati, není daleko od pravdy. V daleko větším měřítku ovšem podnikové byty vznikaly za socialismu kvůli industrializaci a přesunu obyvatelstva do měst. V této éře se jich pro potřeby zaměstnanců státních podniků postavilo na sto tisíc, z nichž naprostá většina byla po revoluci zprivatizována, stejně jako podniky, které je stavěly.

Jenže dnes tento fenomén zažívá obrození. Agrostroj není zdaleka jedinou firmou, která kvalitní zaměstnance láká na výjimečný benefit v podobě podnikového bytu. Stejnou cestou se v Pelhřimově vydal podnik Conteg nebo v Hořovicích holding Akeso. Další firmy si byty jednoduše pronajímají, k čemuž zhusta využívají developerské projekty nájemního bydlení. A jak známo, developeři vzhledem k aktuálnímu poklesu prodejů na takové projekty slyší.

Win-win situace

Podle analýzy společnosti Home Portal, která se specializuje na rezidenční trh novostaveb, tvoří přibližně polovinu nájemců v nových nájemních projektech firmy. „Začíná se zde objevovat zajímavý fenomén: developeři mají zájem o firemní klientelu a firmy mají rostoucí zájem platit svým zaměstnancům za bydlení,“ říká obchodní ředitel Home Portalu Jan Vitvera.

Dodává, že firemní klientela představuje pro developery nižší riziko z pohledu neplacení nájmů či případných řešení reklamací, zatímco z pohledu firem dokážou developeři poskytnout lepší službu – nové byty plně vybaví designovým nábytkem a funkčním zařízením. Díky tomu získá firemní nájemce prestižní benefit pro udržení cenných zaměstnanců.

„Samozřejmě většina poptávek nám přichází od koncových klientů, ale firmy dokážou obsadit násobně větší množství jednotek najednou. Řádově si jedna firma pronajme dvacet až padesát jednotek s nejčastější dobou pronájmu na rok až dva,“ upřesňuje marketingový manažer Home Portalu Jan Sůra. Převažují větší města nad regiony, přičemž zatímco v kancelářských městech, jako je Praha nebo Brno, jde o byty pro zahraniční management a pracovníky v kancelářích, u průmyslovějších oblastí typu Ostravy či Plzně bývají klienti z výrobních firem.

Celý obrázek dokresluje zpráva sestavená společnostmi DLA Piper a Savills, podle níž se v hlavním městě za poslední tři roky počet nájemních bytů provozovaných investory více než zdvojnásobil. V současné době jich je skoro pět tisíc a další tisíce brzy přibydou – 1100 jednotek v letech 2023 a 2024 a dalších nejméně 4500 v průběhu příštích pěti let.

Nedosažitelné maloměsto

Regiony zatím zaostávají, přitom právě ty jsou podle Davida Fogada, obchodního ředitele Fondu Českého Bydlení SICAV, postiženy nedostatkem dostupného bydlení často podobně jako cenově vyšponovaná velkoměsta. „Regiony, ve kterých historicky nebyla vysoká poptávka po nájemních bytech, zažily za posledních třicet let poměrně významný rozvoj doprovázený také růstem cen nemovitostí. Dostupnost vlastního bydlení se významně snížila, a i v menších městech je nyní pro běžného zaměstnance vlastní bydlení téměř nedosažitelné, což je provázeno zvýšenou poptávkou po nájemním bydlení,“ říká David Fogad s tím, že firmy na tento vývoj reagují často až v momentě, kdy do regionu přesunou své aktivity.

„Největší poptávku jsme u našich nemovitostí zaznamenali na Slovensku v Komárně, v jehož sousedním městě byla postavena velká továrna a volných bytů přitom bylo v lokalitě velmi málo. Za poslední rok nás pak oslovilo hned několik pracovních agentur dodávajících zaměstnance právě do této továrny,“ uvádí.

S fakty z pracovního trhu pracují i developeři. Sami však situaci nezmění. „Finep dlouhodobě vnímá změnu struktury trhu a narůstající podíl nájemního bydlení. S ohledem na to, jaký je v Česku nedostatek pracovníků, se některé ze společností snaží budovat i své vlastní bydlení určené pro zaměstnance. Je škoda, že tuto iniciativu důrazněji nepodpoří stát,“ přimlouvá se mluvčí Finepu, Tomáš Hečko.

Text: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky