kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Daňové aspekty spoluúčasti investorů na rozvoji hlavního města Prahy

Daňové aspekty spoluúčasti investorů na rozvoji hlavního města Prahy

graf
Foto: ASB GROUP
Zastupitelstvo hlavního města Prahy začátkem letošního roku schválilo metodiku, která má určit pravidla pro odvádění příspěvků developerů na veřejnou infrastrukturu (dále jen Metodika). Argumentem pro zavedení nové metodiky je snaha sjednotit pravidla, vnést do vztahu investor vs. městské části hl. m. Prahy transparentnost, a zajistit předvídatelnost, která je pro investory v průběhu plánování výstavby zásadní.

Účelem Metodiky je za transparentních podmínek stanovit doporučenou spoluúčast investorů na zvýšených nákladech obce na veřejné infrastruktuře a řešení jejích deficitů za součinnosti obce s investorem.

Metodika z pohledu daní

daňového hlediska, konkrétně daně z příjmů, může být Metodika výhodou, neboť již nebude pochyb o tom, kam a kolik musí developer městské části přispět. Odpadnou tak různé „džentlemanské“ dohody mezi developery a městskými částmi, co má být poskytnuto či vybudováno výměnou za to, že stavitel získá změnu územního plánu či stavební souhlas.

Příspěvky hrazené na základě Metodiky budou pro developera podmíněnými investičními výdaji vstupující do pořizovací ceny aktiva, a tedy bez negativního daňového dopadu. Naopak v případech, kdy se developer s obcí dohodl, že na své náklady vybuduje například část infrastruktury, kterou ji následně přenechal prostřednictvím darovací smlouvy, vystavoval se riziku, že veškeré náklady vynaložené na tuto výstavbu jsou daňově neuznatelným nákladem z titulu poskytnutí daru.

Daň z přidané hodnoty

Další nepříjemností v případě bezúplatného přenechání vybudované infrastruktury obci je daň z přidané hodnoty (DPH), neboť pokud si developer v průběhu výstavby uplatnil DPH na vstupu, je následně po jejím přenechání obci povinen vrátit uplatněné DPH státu zpět, byť od obce neobdržel žádnou úplatu.

Daňová problematika spojená s příspěvky developerů obcím, respektive městským částem s sebou přináší řadu úskalí a vyplatí se ji konzultovat v dostatečném předstihu s daňovým poradcem.

Klíčové kontakty ASB Czech Republic pro oblast korporátních služeb, daňového poradenství, účetnictví a finančního reportingu:

Jiří Bosák, Head of Corporate Services

Jiří Bosák
Foto: ASB GROUP

Štěpán Hrubý, Tax Manager

Štěpán Hrubý
Foto: ASB GROUP

Lucie Bártová, Head of Tax Team

Lucie Bártová
Foto: ASB GROUP

Kateřina Nováková, Head of Accounting Team

Kateřina Nováková
Foto: ASB GROUP

Autor: ASB GROUP

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky