kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Očima developera: Co rozhýbe stojaté vody českého rezidenčního trhu?

Očima developera: Co rozhýbe stojaté vody českého rezidenčního trhu?

Marcel Soural
Foto: Trigema
V poslední době se k nám z médií dostávají stále častěji zprávy o nedostupnosti bydlení v Česku, o realitní bublině, která musí prasknout, či o dramaticky rostoucích cenách. Tvářit se, že se nic neděje, by nebylo pravdivé. Děje se toho hodně.

Jsme svědky začátku proměny českého rezidenčního trhu. Zdaleka to ale není proměna nečekaná. Naopak, kdo umí předjímat, musel ji tušit dlouho dopředu, a válka na Ukrajině v tomto případě dění spíše jen urychlila, než způsobila.

Nemá smysl opakovat mnohokrát řečené pravdy o povolování projektů, které se leckdy táhne i deset let, o nabídce, kterou tento přístup ponořil ohromně hluboko, ani o byrokracii v Česku. Smysl má podívat se na to, co se aktuálně děje a zejména na to, co se bude dít s trhem bydlení.

Ceny neklesnou

V první řadě rostou ceny stavebních materiálů i prací, a tím pádem i náklady. Zdražují hypotéky. A to nejen kupujícím, ale i developerům. Obecně prostě zdražují peníze.

A velkým problémem je samozřejmě nedostupnost mnoha materiálů.

Kvůli těmto vlivům se dá proto očekávat, že některé projekty, zejména menších firem, se budou zpomalovat nebo se nemusí vůbec dokončit. To je pro trh, který nutně potřebuje desítky tisíc nových bytů, špatná zpráva.

Realitní trh se navíc kvůli inflaci a rychle rostoucím sazbám hypoték chytil do cenové pasti. Poptávka klesá, a leckdo by si mohl myslet, že by snad mohly klesat i ceny. To se však nestane. Proti jsou zejména dramaticky rostoucí náklady.

Bezpečná investice

Kromě špatných zpráv ale existují i ty dobré. Silní hráči na trhu své projekty nezastaví. Mají je bezpečně finančně zafixované. Byt stále zůstává aktivem, do něhož je bezpečné uložit své úspory, ať už člověk plánuje bydlení pro sebe, nebo koupit byt jako investici. Nový byt se navíc vyplatí otočit i do nájemního bydlení, které se zjevně stane trendem následujících let.

Nájemního bydlení, které mělo v Česku dosud punc nechtěné sestřičky vlastnického bydlení, se týká i další dobrá zpráva. Je to totiž právě nájemní bydlení, v západní Evropě naprosto běžná a oblíbená alternativa, která by mohla rozhýbat tak trochu zamrzlé vody českého rezidenčního trhu. Zaměření na nájemní bydlení může přinést nové a výjimečné projekty, které ukáží, že žít v nájmu je minimálně stejně dobré jako vlastnit. Ostatně první data z nájemního trhu, která mluví o velmi vysoké poptávce a stále se snižující nabídce, tomu nasvědčují. Otázkou zůstává, jestli se i z nájemního bydlení nestane v budoucnu stejně nedostatkové zboží jako z bydlení vlastního, ale o tom až příště.

Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema

Předseda představenstva je zároveň i zakladatelem společnosti Trigema, která má za sebou již více než pětadvacetiletou historií. Její vize spočívá v nabídce rezidenčních a nebytových prostorů nejvyšší kvality a pohotovém reinvestování zisku do nových projektů.

Autor: Marcel Soural

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky