kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Očima developera: Holistický trend v rezidenčních developerských projektech

Očima developera: Holistický trend v rezidenčních developerských projektech

Jan Zemánek
Foto: Arendon
Všimli jste si toho, že developeři už neprodávají jen byty, ale životní styl? Nebo komplexní životní prostředí s výrazným environmentálním akcentem?

Dlouhodobý výstup zákazníka na pomyslnou Maslowovu pyramidu lidských potřeb v bydlení překonal nejen úrovně fyziologických potřeb, bezpečí a důstojnosti, ale postupuje přes potřebu estetické kvality ke společenským aspektům a seberealizaci až k potřebě vyššího smyslu, který přesahuje jednotlivce a jeho život. Developeři jdou tomuto trendu nejen naproti, ale cílevědomě vytvářejí pro zákazníka komplexní prostředí, kde bude moci uspokojit všechny své potřeby.

Školky, zeleň, hřiště

Nízkoenergetické domy, udržitelný rozvoj, tepelná čerpadla, nové stavební technologie a nejrůznější smart řešení jsou v současnosti v moderní developerské výstavbě samozřejmostí.

V luxusnějších segmentech se přidává concierge pro zvýšení bezpečí a komfortu. U větších projektů se úroveň služeb rozšiřuje o komerční plochy (například v přízemích bytových domů), kdy nemusí jít jen o vlastní obchody, ale i F&B outlety či zdravotnická zařízení. Vznikají tak vlastně mixed-use projekty, které se začínají přibližovat tradičnímu multifunkčnímu městskému prostředí.

Zajímavým fenoménem poslední doby je přizpůsobení rezidenčních developmentů práci z domova či v rámci nejrůznějších coworkingových a sdílených prostor. Objevují se první školky a další vzdělávací zařízení. Někdy řídí komerční aktivity primární developer, jindy jde o organický rozvoj, pro který developer jen vytváří rámec.

Větší projekty mimo centrum nabízejí prostor pro kvalitní trávení volného času, ať už pasivní formou veřejné zeleně, či aktivní výstavbou sportovních zařízení. Mimochodem, i na sídlištích v šedesátých letech byla zeleň, dětská hřiště a brouzdaliště.

Péče o nový domov

Další úrovní pomyslné pyramidy je vytvoření nových komunit, míst, která mají identitu, s nimiž se mohou jejich obyvatelé ztotožnit jako s lokalitou, kam patří, která považují za svůj domov, protože v nich žijí s jinými lidmi. Zajímavou otázkou je, jak se budou obyvatelé nových developmentů jako jedinci účastnit na společenském životě, jak budou fungovat v rámci sociálněprávních struktur, které by měly zajistit dlouhodobou udržitelnost fyzického prostředí, které developer vybudoval, ale už dávno opustil, jak budou pečovat o svůj domov.

Přijmou obyvatelé nových komplexních developerských projektů na vrcholu pyramidy odpovědnost za dlouhodobou udržitelnost všech aspektů komplexního životního prostředí, které si kupují, a budou ji považovat za součást přidané hodnoty, za níž jsou ochotni už nyní zaplatit vyšší cenu?

Nové rozsáhlé developmenty nejsou součástí existující urbánní, technické ani společenské infrastruktury a vybudování pyramidy něco stojí. Budeme po ní dál stoupat, zastavíme se, nebo spadneme na její úpatí?

Jan Zemánek, předseda představenstva a CEO Arendon, a. s.

V Arendonu řídí všechny aktivity spojené s developmentem a provozem Oaks Prague. V oblasti developmentu komerčních nemovitostí se pohybuje více než 25 let. Zkušenosti sbíral na tuzemském i mezinárodním trhu. Ve své kariéře se soustředí na rezidenční, hotelový a komerční development.

Autor: Jan Zemánek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky