kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Slunce na stropě

Slunce na stropě

SPECTRASOL
Foto: SPECTRASOL
Světlo má enormní, krátkodobý i dlouhodobý vliv na lidské zdraví, psychiku a kvalitu spánku. Umělé osvětlení, jehož spektrální složení neodpovídá přirozenému světlu, zhoršuje koncentraci, výkonnost i náladu. Přitom pod ním lidé často tráví podstatnou část dne.

Lidský organismus je přímo závislý na střídání světla a tmy. Ve dne je připraven na aktivitu, v noci provádí regeneraci. Jenže na přirozeném denním světle dnes člověk tráví jen zlomek svého času, většinu dne pobývá pod umělým osvětlením, ať už v kanceláři, učebně, výrobní hale, obchodě, ordinaci, či na sportovišti. Přitom osm hodin pod nekvalitním osvětlením dokáže značně uškodit nejen výkonu, naladění a vitalitě, ale i zdraví.

Světlo řídí celé tělo

Fungování lidského těla je řízeno tzv. cirkadiánním rytmem, který je synchronizován pouze světlem, respektive jeho spektrálním složením, přesněji azurovou oblastí. „Během dne podněcuje tvorbu hormonu serotoninu a řídí v těle biologické procesy k aktivitě,   mimo jiné ovlivňuje funkce mozku jako bdělost a koncentraci, paměť a výkonnost. Významně ovlivňuje také náladu a psychickou i fyzickou vitalitu,“ vysvětluje Daniel Jesenský, CEO české firmy Spectrasol, která vyvinula a už šest let dodává prokognitivní osvětlení. Jejich světlo má kromě jiných kvalit především plné a vyrovnané spektrální složení jako přirozené sluneční světlo.

Se západem slunce postupně ve spektru ubývají modré, azurové a zelené vlnové délky. Jejich absence dává organismu signál k odpočinku. V těle se na základě tohoto podnětu začíná tvořit hormon melatonin, který startuje ve všech tkáních a orgánech regeneraci a opravu buněk,  očistu paměti a další funkce. Působí také jako antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a má protizánětlivé a protinádorové funkce.

„Díky správné tvorbě a funkci těchto hormonů lidé, kteří pracují, učí se nebo podávají jakýkoli duševní či fyzický výkon pod přirozeným slunečním světlem či při elektrickém osvětlení, které se mu podobá, dosahují lepších výsledků a také jsou lépe naladění a celkově vitálnější. Naopak tam, kde se dlouhodobě pobývá pod nekvalitním osvětlením, bdělost, výkonnost i nálada klesá,“ dodává Jesenský. Podle vědeckých studií snižuje umělé osvětlení vzdálené od přirozeného světla, produktivitu o 5 až 16 procent, stejně jako potěšení z práce a celkovou náladu.

SPECTRASOL
Foto: SPECTRASOL
Foto: SPECTRASOL

Všechny barvy

Ke snížení negativních dopadů dlouhodobého pobytu v interiérech budov mohou přispět buď světlovodné systémy, nebo moderní světelné zdroje, které se svým plným spektrálním složením a dalšími vlastnostmi přibližují světlu v přírodě. Jejich aplikace se ve světě prosazuje vedle energetické efektivity jako klíčový trend v osvětlování prostor pro denní činnost.

„Prokognitivní osvětlení se vyznačuje vyrovnaným zastoupením všech vlnových délek, v prostoru je rovnoměrně distribuováno a poskytuje kromě vizuálního komfortu především potřebnou biologickou, resp. cirkadiánní účinnost. Naše patentovaná technologie skládá příjemné denní bílé světlo mícháním standardních LED chipů různých barev, oproti jiným technologiím, které využívají vrstvu luminoforu na jednotlivých čipech, což s sebou neseřadu nevýhod“ uvádí Jesenský.

Technologie Spectrasol vznikla díky více než třicetiletému vývoji na základě poznatků v oblasti biologických souvislostí světla, který má za sebou zakladatel firmy Hynek Medřický. Na vývoji plnospektrálního světelného zdroje spolupracoval s řadou vědeckých kapacit z oblasti chronobiologie, přírodních věd, lékařství a světelné techniky.

Srovnání spektrálního složení a biologické (plná křivka) a vizuální (čárkovaná křivka)
účinnosti denního světla, zářivky, běžné bílé LED a biologicky optimalizovaného
prokognitivního LED osvětlení.

Foto: SPECTRASOL

Jako pod širým nebem

Prokognitivní osvětlení dodává uživatelům přirozenou energii a pozitivním způsobem posiluje produktivitu, snižuje chybovost, podporuje bdělost, rychlost myšlení i koncentraci a v neposlední řadě zlepšuje vztahy na pracovišti, zatraktivňuje pracovní prostředí a podporuje jeho bezpečnost. Dokládají to kromě zahraničních studií i experimenty z Česka. Například experimentální výzkum  ČVUT na pražských gymnáziích prokázal, že studenti pod prokognitivním osvětlením dosahovali o pětinu lepších výsledků v d2  testech kognitivního výkonu a o 12 až 15 procent v testech krátkodobé paměti.  Vědecký tým z NÚDZ zase pozoroval zlepšení vylučování hormonu melatoninu, kognitivních funkcí a aktivity klientů při experimentu v Domově seniorů TGM v Berouně.

Výhoda prokognitivního osvětlení spočívá také v tom, že neobsahuje koncentrovanou energii v oblasti takzvaného škodlivého modrého světla, které negativně působí na buňky oční sítnice. Naopak očím prospívá díky obsažené vlnové délce červené části světelného spektra.

Osvětlení je jedním ze základních kamenů při vytváření podnětného a komfortního pracovního prostředí a dnes skýtá díky moderním LED technologiím výrazný potenciál pro zlepšení činností a plynoucích výsledků organizací.

Foto: SPECTRASOL

Autor: Jiří Studený

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky