kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » V části Česka zlevňují nové byty i nájmy

V části Česka zlevňují nové byty i nájmy

domy
Foto: Finep

Rezidenční trh

Nízká poptávka po nových bytech v Praze pokračovala i ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Developeři prodali stejně jako na podzim pouze 550 jednotek, vyplývá z analýzy společností Central Group, Skanska a Trigema. Za celý rok 2022 se prodalo 3100 nových bytů, což představuje propad oproti prodejům roku 2021 o zhruba šedesát procent. Příčinou slabé poptávky byly vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů, které se odrazily také v extrémně slabém zájmu o úvěry na bydlení.

Pokles poptávky se projevil i na vývoji průměrných nabídkových cen nových bytů. Ty byly sice o sedm procent vyšší než ve čtvrtém kvartálu předchozího roku, v porovnání s třetím čtvrtletím ale stagnovaly, a v některých městských částech dokonce mírně klesly. Průměrná nabídková cena na konci roku byla podle analýzy developerů téměř 155 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná prodejní cena činila 152 tisíc korun za metr čtvereční. Podle statistik poradenské společnosti Deloitte průměrná prodejní cena pražských novostaveb klesla ve čtyřech z deseti městských částí: v Praze 2, Praze 3, Praze 8 a Praze 9.

Výraznější vliv měla zamrzlá poptávka po rezidenčních nemovitostech na vývoj cen u starších bytů a bydlení v regionech. Například v Praze ztratil průměrný 65metrový byt v širším centru oproti loňskému jaru na hodnotě skoro 680 tisíc korun a v současnosti se prodává za stejnou cenu jako před dvanácti měsíci.

Ve čtvrtém čtvrtletí zlevnilo oproti třetímu kvartálu bydlení v deseti z patnácti krajů. V Ústí nad Labem a Hradci Králové byl cenový pokles vyšší než devět procent. Podle Deloitte Real Indexu bydlení mezikvartálně zdražilo pouze v Českých Budějovicích, Liberci, v Brně a ve Zlíně.

Zajímavý vývoj zaznamenal na konci roku také trh s nájemním bydlením. Po měsících výrazného růstu ceny nájmů v posledních měsících minulého roku patrně narazily na strop a v sedmi krajských městech průměrná činže i klesla.

V Praze přetlak poptávky nad nabídkou činžovních bytů pokračoval také ve čtvrtém čtvrtletí, průměrné nájemné se oproti podzimu zvýšilo o více než dvě procenta. Nejsilnější růst cen zaznamenala sedmá městská část, a to o 7,4 procenta. Zlevnila jediná městská část – v Praze 2 bylo měsíční nájemné o 1,3 procenta nižší než ve třetím čtvrtletí.

Kancelářský trh v Praze

V posledních třech měsících roku 2022 přibyl na pražském kancelářském trhu jediný dokončený nový developerský projekt: Smíchov City Na Knížecí v Praze 5, v němž vzniklo zhruba 8300 m² kancelářských ploch. Administrativní budova je částí budoucí celé nové čtvrti, kterou staví na bývalém smíchovském nádraží Sekyra Group.

Stejně jako ve třetím čtvrtletí se ale žádná nová kancelářská budova v Praze nezačala stavět. Z významných projektů pokračovaly práce na Masaryčce, Nové Waltrovce (oba projekty staví Penta Real Estate), Portu 7 (Skanska) nebo Hagiboru (Crestyl). Do očekávaného přírůstku okolo 400 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří se podle poradenské společnosti JLL do roku 2025 propíšou další fáze projektů na Hagiboru a karlínském Rohanu (Sekyra Group).

Za celý rok 2022 se pronajalo přes 547 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, což je největší objem od počátku sledování moderního kancelářského trhu v Praze. Podle JLL jsou důvodem obnova dobíhajících smluv ze silných let 2017 a 2018 a odložená poptávka z covidových roků.

Neobsazenost pražských kanceláří v čtvrtém čtvrtletí 2022 mírně klesla na 7,7 procenta, což je stále mírná neobsazenost. Stabilní zůstalo podle dat JLL také nájemné, a to jak v centru Prahy, kde se pohybuje mezi 26,5 až 27 eury za metr čtvereční a měsíc, tak ve vnitřním městě s 17,5 až 18 eury a na okrajích metropole s rozmezím 15 až 16 eur za metr čtvereční a měsíc.

Transakce

Stavební spořitelna Buřinka (kanceláře)

  • Prodávající: Stavební spořitelna České spořitelny
  • Kupující: Letenská 21

Logport (průmysl a logistika)

  • Prodávající: Logport
  • Kupující: Invesco

Business Park Pardubice (průmysl a logistika)

  • Prodávající: J&T
  • Kupující: Creditas

Delta Centrum (multifunkční)

  • Prodávající: Amadeus Real Estate
  • Kupující: Fond Realita

Retailové portfolio – Beroun, Čelákovice, Hořovice, Hrádek nad Nisou, Humpolec, Milovice, Varnsdorf a Vysoké Mýto (retail)

  • Prodávající: DRFG
  • Kupující: Generali

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky