Jezera třpytící se pod horskými štíty, ledovec ukrytý ve věčném ledu, historické vlaky i parníky, které vyprávějí příběhy dávných časů. Švýcarsko není jen kulisou pohlednic – je to krajina, kde se luxusní zážitky snoubí s přírodou a kde udržitelné cestování otevírá dveře k hlubšímu poznání. Objevte Lucern, Titlis, Rigi i legendami opředené vody Lucernského jezera a naplánujte si aktivní dovolenou, která vám dobije baterky – v létě i na podzim.
TEXT: Jan Ursíny
V Lucernu začínají rána s vůní kávy a sluncem, které se třpytí na hladině Lucernského jezera. Město, kde historie dýchá z každé uličky, svádí k pomalým procházkám. Kapličkový most, malované fasády domů a dlažbou dlážděné náměstí vyprávějí příběhy staré stovky let. Lucern však není jen romantikou minulosti – díky husté síti vlaků, elektrobusů a lodí tu člověk ani nepotřebuje auto. Právě zde se ukazuje, co znamená filozofie Swisstainable: cestovat s respektem k přírodě a lidem a nebát se zůstat déle, než velí turistické příručky. Kdo přijede mimo hlavní sezónu, objeví klidnější tvář města, kde rána patří jen cyklistům a večery místním obyvatelům.
Jen pár minut od centra stojí Verkehrshaus der Schweiz, Dopravní muzeum Švýcarska. Ve velkolepých pavilonech tu ožívá příběh švýcarské vášně pro vlaky, parníky i letectví. Návštěvník se prochází mezi elegantními historickými parní lokomotivami, naslouchá bublání parních lodních motorů a obdivuje kosmické technologie. Děti nadšeně testují simulátory či interaktivní expozice, dospělí objevují fascinující detaily o tom, jak Švýcarsko utvářelo moderní dopravu. Cesta sem elektrobusy je dalším drobným krokem k udržitelné dovolené.
Z Lucernu míří další cesta za dobrodružstvím. Vlakem do střediska Engelberg k majestátnímu Titlisu. Nad hranicí tří tisíc metrů se i v létě bělá sníh a led. K vrcholu stoupá Titlis Rotair, první otáčivá lanovka světa, která se během jízdy otáčí s pasažéry o 360 stupňů a odhaluje scenérie špičatých štítů, hlubokých údolí i lesklých ledovců. Nahoře vítá návštěvníky ledovcová jeskyně, kde se tyrkysové světlo odráží od stěn z tisíciletého ledu. Každý krok v ledovcovém tunelu působí jako cesta do nitra hory, kde čas ztrácí smysl. A zatímco turisté obdivují vyhlídky, pod povrchem běží tichá bitva s oteplováním. Místní odborníci zde rozprostírají obrovské fólie, aby chránili části ledovce před slunečním žárem a zpomalili jeho ústup. Navíc veškerá energie spotřebovaná na Titlisu pochází z vodních elektráren, což dává vysokohorskému zážitku udržitelný rozměr.
Večer se rytmus zpomaluje na hladině Lucernského jezera. Lake Lucerne Navigation Company pořádá plavby, kde každá vlna odráží štíty hor. Velkým lákadlem je projekt Legends of Lake Lucerne – zážitek, který spojuje krajinu, gastronomii a příběhy. Na palubě historického parníku Gallia si hosté vychutnávají pětichodovou večeři připravenou z lokálních surovin. Mezitím se vyprávějí příběhy o dracích z hory Pilatus, chrabrém Vilému Tellovi či kouzelných zátokách ukrytých mezi skalami. Vše v rytmu vln, které ve Švýcarsku umějí být luxusem i tichem zároveň.
A pak je tu Rigi, přezdívaná Královna hor. Z přístavu ve Vitznau šplhá vzhůru nejstarší horská zubačka v Evropě, která se už od roku 1871 vine loukami a lesy. Každá zatáčka nabízí nový pohled na třpytící se hladinu tří jezer a špičky alpských štítů. Nahoře na Rigi Kulm se otevírá svět pěších túr všech obtížností – od pohodových vycházek po náročnější stezky. A když nohy bolí, odměnou mohou být lázně v Rigi Kaltbad, kde se vyhřívaný bazén vznáší nad mlžnými údolími. Voda tu prý léčí tělo i ducha a s každým nadechnutím horského vzduchu člověk cítí, že Rigi spojuje romantiku hor s pohodlím a udržitelnou turistikou.
Ve Švýcarsku na sebe vlaky, lodě, lanovky i zubačky plynule navazují. Pokud se rozhodněte strávit svou dovolenou v regionu Lucernského jezera, zaměřte svou pozornost na regionální jízdenku Tell Pass, se kterou můžete bez obav neomezeně cestovat po celém regionu bez omezení a jakýchkoliv doplatků. A kdo přijede na podzim, kdy listy září zlatem a červeň se vpíjí do svahů, objeví kraj méně zaplněný turisty, a o to víc opravdový. Protože ve Švýcarsku platí jednoduché pravidlo: cestovat smysluplněji, ne rychleji.