kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Zhodnocení akcií Fondu Českého Bydlení v roce 2020 dosáhlo 6,4 %

Zhodnocení akcií Fondu Českého Bydlení v roce 2020 dosáhlo 6,4 %

Zdroj/foto: Pixabay
Fond Českého Bydlení oznamuje hospodářské výsledky za rok 2020, které navzdory pandemické situaci překonaly plánovaná očekávání. Čistý zisk vzrostl až o 238 % a Fond současně dosáhl anuizovaného zhodnocení na úrovni 6,4 % p.a. Prvnímu investičnímu fondu na českém trhu, který nabízí investorům možnost investic do nájemního bydlení, se až o polovinu meziročně zvýšil také čistý obchodní majetek. U objemu nových investic hlásí nárůst o 43,27 %.

Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení (Fond) k hospodářským výsledkům dodává: „Rok 2020 byl pro Fond velmi úspěšný. Uskutečnili jsme dvě nové akvizice a na dalších pracujeme. Fond má jak dostatek finančních prostředků k rozšiřování svého portfolia a také mnoho příležitostí na trhu, kterých se letos pokusíme maximálně využít. Stále také rozšiřujeme síť distribučních a obchodních partnerů a navýšili jsme hodnotu aktiv Fondu téměř o 50 %. Zhodnocení akcií pro investory dosáhlo hodnoty 6,4 % p.a. Fondu se tak od svého založení daří naplňovat svoje cíle (cílený výnos 6 až 10 % p.a.) a trvale zhodnocovat prostředky svých investorů. Investoři, kteří do Fondu vstoupili již v srpnu 2018  mohou být spokojeni, jelikož svoje akcie ke konci roku 2020 zhodnotili celkem o 16,85 %.“

Fond Českého Bydlení zahájil svoji činnost v létě 2018. Loni se podle portálu nemovitostni-fondy.cz, který sleduje celkem 24 realitních fondů působících v ČR, stal celkově šestým nejvýnosnějším investičním fondem a druhým nejvýnosnějším fondem zaměřeným na rezidenční trh v ČR.

Největší poptávka po nájemním bydlení je dle zakladatelů Fondu stále v Praze a ve většině krajských měst, kde mají lidé větší pracovní příležitosti, možnost se vzdělávat a rozvíjet svou kvalitu života. O nájemní bydlení je oproti osobnímu vlastnictví čím dále větší zájem. Trend začal již v uplynulých letech, loni ho nicméně prohloubila koronavirová krize, která pro řadu lidí znamená výpadek příjmů a nutnost více šetřit. “Zvýšený zájem o nájemní bydlení pozorujeme již i v okresních městech. Růst poptávky je navíc poháněn také zhoršující se dostupností vlastního bydlení a přísnějšími podmínkami pro získání hypotečního úvěru. Ve větších městech je čím dále tím obtížnější dosáhnout na hypotéku i s průměrným nebo lehce nadprůměrným příjmem, a tak je bydlení v nájmu prakticky jedinou alternativou,” nastínil související vlivy spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení Jakub Kořínek.

Prognóza realitního trhu nájemních nemovitostí pro rok 2021

Důležitým faktorem pro vzrůst zájmu o nájemní bydlení je dle zakladatelů také nedostačující výstavba nových bytů, která nedokáže ve většině lokalit uspokojit místní poptávku, a to přirozeně vede k dalšímu zdražování nemovitostí. Poptávku po nájemním bydlení bude v roce 2021 zvyšovat pokračující hospodářský propad, panující nejistota a propouštění v některých hospodářských odvětvích. Vlastnické bydlení se tak stane pro řadu lidí finančně zcela nedostupné. “Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021, data z loňského roku nám navíc dokázala, že růst cen bytů a nájmů nezastaví ani pandemie a ekonomická recese,”konstatoval Jakub Kořínek.

Investoři mají zájem, Fond má dosud roční zhodnocení 6 % p.a. a více

Obecným trendem nájemního bydlení ve větších i menších městech je dle zakladatelů Fondu postupný pokles výnosů. Ještě před několika lety investoři pořizovali byty a činžovní domy s výnosem přes 10 % p.a., v současnosti už tento jev není patrný ani v méně atraktivních lokalitách. Největší zájem si mezi investory drží hlavní město Praha, Brno a Plzeň. “Institucionálních investorů zatím působí v ČR relativně malé množství a mají různé akviziční strategie. V regionech je díky tomu menší konkurence, a proto je k dispozici větší množství příležitostí se zajímavým výnosem. Náš Fond se díky svému unikátnímu zaměření na činžovní domy v regionech na nedostatek příležitostí rozhodně stěžovat nemůže a daří se mu tak nakupovat nemovitosti s atraktivním výnosem,” poznamenal k dalším příležitostem na trhu Jakub Kořínek.

Investiční plány Fondu Českého Bydlení pro rok 2021

Fond chce v roce 2021 pokračovat ve své investiční strategii: vyhledávat výnosově zajímavé činžovní domy v městech s dobrou socioekonomickou strukturou a rozvinutým trhem nájemního bydlení. “Objemově bychom chtěli naše portfolio zněkolikanásobit, co v praxi znamená akvizici nižších stovek bytů. Ceny budou pochopitelně vždy záležet na konkrétních investičních příležitostech, ale celkový objem by se měl pohybovat v nižších stovkách milionů korun,” přiblížil plány Fondu Jakub Kořínek.

Autor: Andrea Votrubová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky