Byznys & Reality

Brno hlásí rekordní počet prodeje bytů i poskytnutých hypoték

Brno hlásí rekordní počet prodeje bytů i poskytnutých hypoték
15.1.2021

Celkem 4,4 miliardy korun utratili lidé v roce 2020 za nové bydlení v jihomoravské metropoli, což je o třetinu více než v roce 2019. Zájemci si přitom za metr čtvereční museli připlatit o téměř 10 procent více, tedy v průměru 81 300 korun. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, v nabídce zůstává celkem 505 volných bytů v novostavbách, přičemž nejpoptávanější dispozice 2kk o rozloze 55 metrů čtverečních vyjde v průměru na 5,35 milionu korun. Ceny žene v Brně dlouhodobě nahoru především nedostatečná výstavba. Tu se ale v posledních letech snaží dohánět i magistrát, a to například dřívější investicí 530 milionů korun do projektu bytového komplexu na Vojtově.

Nemovitosti jsou v době nejistoty stabilní komoditou, jejich cena neustále roste

Pandemie kronaviru zatím prodeje nových bytů v Brně nezpomalila. V plynulém roce 2020 se jich prodalo celkem 951, což je o 16 procent více než v loňském roce a také nejvíce za poslední čtyři roky. „Poptávka po nemovitostech v době pandemie prakticky vůbec neklesla a touha lidí nakupovat je velmi silná. Lidé zkrátka chtějí, vyřešit svoji bytovou situaci ještě v době prosperity a dostupných hypoték s velmi nízkými úrokovými sazbami. Motivují je obavy, že by mohli přijít o práci a na úvěr na bydlení už by tak nedosáhli,“ komentuje zájem o byty výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. Zájemce od koupi nového bytu neodradilo ani meziroční zdražení metru čtverečního o 9,2 procent. Růst cen je totiž v očích veřejnosti relativně kompenzován poklesem úrokových sazeb. „Průměrný dvoupokojový byt v létě 2020 vyšel na 4,1 milionu korun na konci roku na 4,4 milionu. Průměrná úroková sazba v té době činila 2,3 procent, ke konci roku ale klesla na 1,98 procent. Reálně tak pro kupujícího tento dvoupokojový byt zdražil o 300 tisíc, ve splátce měsíční hypotéky ale nárůst činil pouhých 350 korun, tedy méně než tři procenta,“vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

Nedostatečnou nabídku řeší i magistrát města Brna

Na zájemce o nové bydlení v Brně čeká začátkem roku 2021 celkem 505 volných bytů. Jejich průměrná cena se ale vyšplhala na rekordních 96 400 korun za metr. Garsonky dokonce poprvé v historii překročily i hranici sta tisíc a jejich průměrná celková cena se přiblížila rekordním čtyřem milionům korun. „Ceny jednopokojových bytů pro velký zájem v posledním roce extrémně vzrostly. Průměrné ceny bytů ale lehce nadhodnocuje fakt, že v některých projektech je součástí bytu automaticky i parkovací stání, které tak byt částečně prodražuje. Obecně ale platí, že cenová hladina blížící se částce sto tisíc za metr je u nových garsoniér poměrně standardem,“ říká Alexej Veselý. Na nejžádanější dvoupokojové byty je v současné době potřeba našetřit celkem 5,35 milionu korun, což je oproti lednové nabídce v roce 2019 bezmála o 800 tisíc více. „Růst cen je stále výrazně hnán slabou výstavbou. Ani nově uvolněné plochy v rámci schváleného balíku změn územního plánu zatím neměly na ceny bytů vliv. V roce 2021 ale neočekáváme tak rapidní nárůst cen jako v posledním čtvrtletí minulého roku,“ doplňuje František Šudřich.

Kritickou situaci v oblasti bydlení se snaží řešit i město Brno. V roce 2020 dokončilo svůj největší developerský projekt za poslední roky, a to bytový komplex na Vojtově se zhruba 116 startovacími a seniorskými byty. Magistrát do něj investoval celkem 530 milionů korun. „Dostupnost bydlení se v posledních letech stává jedním z největších problémů nejen města Brna. Situace, kdy i průměrně vydělávající střední třída má problém dosáhnout na své bydlení, nás nenechává klidnými. Město Brno se v rámci svých možností snaží vytvářet bytovou politiku, kterou chce neutěšenou situaci s dostupností bydlení řešit: výstavbou a rekonstrukcí vlastních městských bytů v kategoriích startovacích bytů pro mladé rodiny, seniorského bydlení s pečovatelskou službou i bytů sociálních,“ komentuje náměstek primátorky pro oblast bydlení Jiří Oliva a dodává: „Jako novou kategorii dostupného bydlení, obdobného startovacím bytům, připravujeme byty pro ty, kteří sami pečují o dítě nebo děti, tedy tzv. byty samoživitelské. Chystáme také poměrně masivní družstevní výstavbu, jež zpřístupní vlastní bydlení i lidem, kteří by na běžnou hypotéku a koupi odpovídajícího bytu v tržním prostředí dosahovali hůře.“ Cílem brněnské strategie bydlení je udržet tempo se soukromou výstavbou v poměru 15 procent. V budoucnu se zájemci budou moci ucházet o celkem 143 městských bytů v projektech v Holáskách, na Bratislavské, Bedřichovické nebo v ulici Terézy Novákové. Všechny by se měly kolaudovat v roce 2022 nebo na přelomu roku 2023.

Bytů k pronájmu je dvakrát víc než loni

Zatímco nabídka nových bytů ke koupi je stále nedostatečná, nabídka bytů k pronájmu je oproti loňskému roku dvojnásobná. Volných je přes tisíc bytů, přičemž 70 procent z nich jsou dispozice 1kk a 2kk. „Ačkoliv se příliš nemění průměrné ceny, velká nabídka volných bytů umožňuje zájemcům najít velmi levné pronájmy. Zatímco v novostavbách a lukrativních lokalitách se drží ceny poměrně vysoko, lze mezi nabízenými byty najít velké množství bytů za nižší ceny než dříve,“ popisuje situaci František Šudřich.

Znatelně větší výběr bytů k pronájmu v Brně zapříčinila zejména pandemie koronaviru. Přestože Brno tolik nezasáhla ztráta v oblasti turismu, fungování trhu s pronájmy výrazně ovlivnily ztráty přílivu studentů a zahraničních pracovníků, kterých je standardně v Brně velké množství. Ti ale nyní do Brna nepřijíždí, a tak řada bytů zůstává v nabídce výrazně déle.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.