Architektura & Design

Brownfieldy jako cesta k udržitelnému developmentu

Brownfieldy jako cesta k udržitelnému developmentu
15.9.2021

Brownfieldy jsou velkými výzvami nejen pro developery, ale převážně pro obce a pořizovatele územních plánů. Často představují velmi rozsáhlá komplikovaná území v městských lokalitách. Program MBA Nemovitostí a jejich oceňování se věnuje těmto lokalitám a studenti v rámci své závěrečné práce připravují projekty pro vybraná území brownfieldů. Na téma brownfieldů, jejich koncepce a řešení těchto komplikovaných území je potřeba vést diskuzi mezi odborníky. Jednou z nich je i konference Brownfieldy, která proběhne / proběhla 17. září v Českém Krumlově a jejímž je program MBARE partnerem.

Nedostatek bytů, chybějící logistická zázemí, nedostatek komerčních ploch. To je český realitní trh dnešních dní. Na druhé straně problém rozvoje brownfieldů, ve kterých leží ladem tisíce hektarů zastavitelného území. Podmínky pro rozvoj brownfieldových lokalit přitom nebyly nikdy příhodnější. Nahrává tomu nejen situace na trhu, ale i stále větší potřeba udržitelných řešení, ke kterým dává výstavba na brownfieldech příležitost. Udržitelný rozvoj je prioritou i pro nové programové období Evropské Unie, což s sebou přináší nové dotační možnosti. Na brownfieldy se mimo jiné myslí v Národním plánu obnovy ČR, díky němuž bude možné čerpat evropskou podporu na revitalizaci území se starou stavební. To vše dává naději, že se brownfieldy konečně začnou smysluplně rozvíjet.

Organizátoři konference Brownfieldy, Tomáš Kadeřábek a Kateřina Kubizňáková

Investor, město a stát

Jako klíčová se pro úspěšnou transformaci jeví spolupráce místní samosprávy a investorů s podporou ze strany státu. Právě proto se 17. září v Českém Krumlově již potřetí koná konference Brownfieldy. „Jedním z cílů konference je efektivně propojit tři zásadní hráče. Investora, který reaguje na poptávku a snaží se zrealizovat efektivní, ale i udržitelný projekt; místní samosprávu, která je důležitá pro vhodné nastavení pravidel rozvoje v lokalitě; a státu, který by oběma zbývajícím měl vytvářet vhodné podmínky,“ popisuje Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů, která je spolupořadatelem akce. Jak dodává, je rozvoj brownfieldů nejlepší řešení pro dlouhodobou udržitelnost a ekonomiku jak na straně investorů, tak na straně municipalit a státu. „Měla by to proto být skutečná priorita, nejen marketingová proklamace,“ apeluje Kadeřábek.

Development v režii města

Stará vodárna v centru Karlových Varů je jedním z brownfieldů, který i přes svou strategickou polohu stále čeká na novou funkci. Najít ekonomicky optimální řešení pro developerský projekt pomáhá městu, které je vlastníkem areálu, i program MBARE. Posluchači programu měli za úkol zpracovat feasibility study pro dané území s možným využitím území z ekonomického pohledu při rozumné maximalizaci hodnoty a obnovení městského charakteru území. Program MBARE v zaří přijímá studenty do dalšího ročníku studia.

Foto: Dominik Kučera

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.