Architektura & Design

Česky a udržitelně: Designové novinky do stylového interiéru, část 2.

Česky a udržitelně: Designové novinky do stylového interiéru, část 2.
17.2.2021

Přinášíme vám další pokračování série článků zaměřených na interiérový design, který spojuje lokální a udržitelný aspekt Tentokrát nás zaujala práce se dřevem a originální kusy nábytku.

Fyzika pro udržitelnost

Kolekci PapeerStack navrhla jako disertační práci na téma Trvale udržitelný rozvoj v procesu navrhování nábytku designérka Alena Sobotková na Mendelově univerzitě v Brně. Celá řada v sobě ukrývá tři zásadní prvky – dřevo, plast a papír. Jednoduché kávové stolky, které se hodí do každého interiéru, tvoří konstrukce ze dvou kusů masivního dřeva. Třešničkou na dortu je deska z vyřazeného papíru a speciálního biologicky rozložitelného plastu, k němuž se designérka dopracovala po experimentech na univerzitních stážích v Louisianě a Rakousku.

LED nábytek

S vizí propojení tmy a světla vznikla další česká značka – Stool. Myšlenka původně zrozená v Kanadě se zhmotnila v České republice a představuje futuristický minimalismus, jenž spojuje masivní dřevo, LED technologie a kvalitní pryskyřici. Design zohledňuje vzhled dřeva jako takového, to totiž pochází výhradně z odpadního materiálu a kvůli svým přirozeným vadám bylo vyřazeno. A právě s nedokonalostmi souzní LED paprsky, jež dávají vzniknout unikátnímu stolku, ale i jídelnímu stolu či kuchyňskému prkénku. 

Tradice v novém

Ručně vyráběná keramická a skleněná světla jsou ústředním motivem práce lokální značky Chatta. Novinkou letošního roku je skleněná stolní lampa Drop ve tvaru slzy, jež přináší moderní kontrast k tradičnímu stínidlu z látek vybraných ve Velké Británii. Celá výroba probíhá v České republice a kromě florálních tradičních motivů přinese stínidlům elegantní punc i trendy samet v široké škále barev.

100 % recycled

Truhlářský a restaurátorský ateliér Woodcock používá k výrobě nábytku recyklované dřevo a od minulého roku začal přetvářet i všechny ostatní části designových kousků. Značka zaměřená na solitéry, které mají duši, nabízí stoly z jednoho kusu dřeva v klasických i přírodnějších tvarech. Stoprocentně recyklovaný český brand doplňuje dřevo kovovými prvky, u nichž vždy víte, odkud pochází. Kromě jídelních a pracovních stolů v industriálním stylu zaujme v portfoliu značky také designová stolička.   

Text: Lenka Komrsková Foto: archiv

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.