Architektura & Design

Definitivní spočinutí: Zázemí hřbitova v Litomyšli podle ateliéru Kuba - Pilař

Definitivní spočinutí: Zázemí hřbitova v Litomyšli podle ateliéru Kuba - Pilař
24.2.2021

Nenápadná realizace známého brněnského ateliéru Kuba – Pilař patří mezi nejnovější přírůstky do alba moderní regionální architektury, jehož vlajkonošem je bezmála dvacet let město Litomyšl. Skromný půdorys, jasně definovaný program a minimalistický přístup architektů zavdaly ke vzniku neobyčejně-obyčejného prvku české funerální architektury.

Stavba zázemí hřbitova v Litomyšli se nachází na jižním okraji hřbitova v místě, kde stávala historizující márnice z 19. století. Původní márnice byla kultivovanou hřbitovní stavbou, nicméně z důvodu narušení statiky město rozhodlo o jejím nahrazení novostavbou.

Smyslem výstavby nového objektu bylo vyřešit a doplnit chybějící vybavení hřbitova zahrnující kancelář správce, WC pro veřejnost a sklad zahradního nářadí. Do exteriéru je orientována prodejna pro příležitostný sezónní prodej.

Komorní měřítko prostředí a specifická poloha na hraně areálu v místě zalomení hřbitovní zdi nás vedly k vytvoření kompozice dvou nestejně vysokých hranolů na kosodélném půdorysu. Navržený objekt vymezuje a akcentuje předprostor jižního vstupu do hřbitova. Stavba současně vytváří pozadí pro umístění památkově chráněného sousoší Nejsvětější Trojice, které v tomto místě původně stálo v jiné poloze.

Dvojici těles tvoří hladké monolitické betonové odlitky s ostrými reliéfními zářezy cortenových výplní, v nichž jsou integrovány dveřní a okenní otvory. Použité materiály byly zvoleny s ohledem na dlouhou životnost, nenáročnou údržbu, přirozené stárnutí a postupné splynutí s okolím.

Zázemí hřbitova v Litomyšli

Místo:  Litomyšl

Investor: Město Litomyšl

Autoři: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Patrik Obr

Užitná plocha: 59 m2

Zastavěná plocha: 77 m2

Náklady: neuvedeny

Projekt: 2018

Realizace: 2019

Foto: David Korsa 

Více kvalitní architektury najdete na stránkách časopisu ARCHITECT+. S předplatným bude chodit pravidelně do vaší schránky. Navíc s dárkem. Objednávejte zde.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.