Architektura & Design

Designové novinky: České sklo i geometrická světla

Designové novinky: České sklo i geometrická světla
11.1.2021

Nenechte si ujít dechberoucí novinky ze světa designu. Nezapomněli jsme na české výrobce, avšak stranou nezůstávaly ani světové unikáty z rozmanitých designových odvětví.

Rückl v modré

Rodinná sklárna Rückl rozšířila svou moderní designovou řadu ABC o novou barvu. Sklenice s vyřezanými písmeny byly dříve dostupné v jemném, avšak sytě růžovém tónu a průzračně čirém křišťálu. Design Ronyho Plesla, jenž připomíná zamilované iniciály v kůře stromů, se nyní objevuje i v královsky modré variantě. Sklenice se všemi písmeny abecedy, vykřičníkem, otazníkem či populárním srdcem umožňují vytvořit svou vlastní sbírku s osobitým významem. Finální sklenice při tom projde rukama desítek řemeslníků, od foukání skla až po ruční broušení písmen.

Světlo souřadnic

Designové studio Bybeau představilo minimalistická světla XYZ, jejichž idea stojí na Kartézské soustavě souřadnic. Ta spočívá v kolmých přímkách, které se setkávají v jednom bodě stejně jako v případě svítidla. Originální myšlenku posouvá dál magnetická konstrukce, jež umožňuje rotaci světel až o 360 stupňů. Designový prvek XYZ lze využít buď samostatně či vytvořit unikátní ucelený komplex.

Hra se stíny

Italský výrobce Miniforms se spojil s designérem Yiannisem Ghikasem, aby dal vzniknout unikátní kolekci skleněných stolků s názvem Soda. Designový kus nábytku je tvořený foukaným sklem Murano a seženete jej hned ve dvou velikostech i barevných variantách – světlém a decentním petrolejovém tónu a hřejivém jantarovém odstínu. K výrobě jednoho stolku je v jeden moment zapotřebí práce tří sklářů. Sodu charakterizují geometrické tvary, díky nimž si sklo při pohledu z různých stran pohrává se světlem a stíny.

Space of Mind

Finsko dalo vzniknout dalšímu minimalistickému skvostu. Tentokrát se jedná o modulární kabinu Space of Mind v horské části města Porvoo. Chata, která na první pohled zaujme strohou geometrií ve spojení s dominantním dřevem a sklem, idylicky zapadá do okolí a nabízí útočiště pro všechny, kdo touží po kusu přírody a sociální distanci. Studio Puisto vytvořilo multifunkční kabinu, k jejíž instalaci nepotřebujete stavební povolení, v reakci na pandemii s cílem snadného umístění takřka kamkoliv.

Výroční holubice

Solitérem v kanceláři i doma se snadno stane lehké a dynamické křeslo Dove italské značky Natuzzi. Harmonický tvar, jenž se inspiruje v siluetě holubice, vytvořil designér Marcel Wanders, který je autorem celé kolekce Dandy vytvořené k šedesátiletému výročí značky. Dove seženete ve variantě lehátka či otočného křesla s odkládacím stolkem a samozřejmostí je i široká selekce kožených a látkových potahů.

Foto: Archiv

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.