kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Promotion » Jak vybrat typ uzamykání nábytku, vitrín a skříněk

Jak vybrat typ uzamykání nábytku, vitrín a skříněk

zámek
Foto: Hafele
Vývoj nelze zastavit a platí to pro všechny obory lidské činnosti, které známe. Výjimku netvoří ani oblast uzamykání nábytku, a to ve veřejných, komerčních i nekomerčních (soukromých) prostorách. Dobrou zprávou pro všechny příznivce elektroniky, moderních technologií a přístupů je to, že i poměrně konzervativní a tradiční obor nyní nabízí řadu možností, jak zajistit bezpečí nejen pomocí standardních mechanických zámků, ale i pomocí elektronicky ovládaných zařízení. Společnost Hafele nabízí kompletní řešení v oblasti nábytkových zámků a objektových přístupových systémů.

V nedávné historii byly běžně využívány pro uzamčení nábytku, vitrín nebo skříní specifické mechanické zámky, jež byly dodávány v různých provedeních podle typu nábytku a materiálu, do kterého mohly být aplikovány – obvykle se jednalo o dřevo nebo sklo v případě vitrín, popřípadě kovové materiály pro šatní skříňky. Tento způsob uzamykání splňuje i v dnešní době požadavky řady uživatelů, protože díky masivní výrobě a dostupnosti je pro bezpečnostně nenáročné aplikace ekonomicky zajímavý a na správu poměrně jednoduchý. Pro složitější nebo rozsáhlejší aplikace existuje i pro tyto mechanické zámky možnost vytvářet systémy generálního, hlavního či skupinového klíče, popřípadě sjednoceného uzávěru. Podle typu zámků je dostupná volba různých kombinací úrovní a návrhů řešení.

zámek
Foto: Hafele

V několika posledních letech došlo k masivnímu nárůstu používání elektronických zámků, které v prvních variantách nabízely ovládání prostřednictvím kódové klávesnice, a to buď s pevně přiřazeným kódem nebo tzv. wellness módem, kdy kód, který zámek uzavře, jej zároveň i otevře. Tato koncepce se stala poměrně vyhledávanou, navíc řada výrobců dokázala dobře reagovat na vývoj a požadavky uživatelů a do výrobních programů začlenila shodně fungující zámky, ale s integrovanou identifikací pomocí čipových bezkontaktních karet, takže uživatelé mohou k ovládání zámku použít kartu, kterou mají již například přidělenou v rámci přístupového systému v objektu, nebo mohou v případě školních aplikací využít kartu ISIC. V případě použití více zámků v jednom prostoru slouží pro jednoduchou navigaci obvykle jeden nebo více centrálních terminálů s displejem, které po přiložení čipu nebo karty zobrazí číslo skříňky.

zámek
Foto: Hafele

Stejně jako v jiných oblastech došlo díky rozvoji komunikačních technologií a jejich zpřístupnění pro ostatní obory k tomu, že původně masivně rozšířené off-line individuální zámky je nyní možné buď drátově nebo bezdrátově prostřednictvím komunikačních technologií připojit do on-line sítě a tuto funkcionalitu využít pro vyšší úroveň zabezpečení, lepší management a správu. Nespornou výhodou a do budoucna jistě i standardem je a bude přístup a archivace dat v cloudovém prostředí, možnost on-line sledování stavu zámků, využívání jednotlivých zámků, monitorování stavu baterií pro bezdrátově připojení a řada dalších funkcí, které před několika lety zněly jako sci-fi pohádka. Nejedná se tedy již o standardní elektronické zámky, ale o zámky typu Smart s konektivitou prostřednictvím BLE (Bluetooth Low Energy), popřípadě jinými komunikačními formáty. Kromě cloudového řešení, pro přístup v podstatě z jakéhokoliv zařízení, jsou pro uživatele k dispozici i aplikace pro mobilní zařízení, které obvykle v přehledné a jednoduché formě umožnují základní parametrizace a ovládání.

zámek
Foto: Hafele

Závěrem malé doporučení, pokud zvažujete pořízení podobného zařízení. Volba elektronického zámku se dá shrnout do několika kroků:

 1. Na začátku rozhodování o produktu si musíte vyjasnit, zda vyžadujete napájení ze sítě nebo z baterie. Výhody a oblasti používání odpovídajících provozních režimů jsou následující:
  1. Síťové napájení:
   1. není nutné sledovat stav baterie a měnit je.
   1. Obvyklé aplikace jsou pro: otočné dveře ze dřeva nebo skla, šatní skříňky a zámky s různými úrovněmi přístupu, výklopná dvířka, posuvná dvířka (například vitríny) se zámky v kluzné nebo vodící liště, zásuvky s požadavkem na uzamčení jiným typem zámků než mechanickým.
  1. Bateriové napájení:
   1. pro instalaci a provoz nejsou nutné žádné kabelové rozvody.
   1. Zámky jsou obvykle technicky navržené tak, aby jimi bylo možné snadno zaměnit původní mechanické řešení.
   1. Obvyklé instalace: šatní skříňky, úschovy zavazadel, odkládací prostory
 2. Způsob ovládání, jeho četnost a vliv prostředí:
  1. Rozhraní pro uživatele s ohledem na již existující řešení (například již existující identifikační karty) nebo zvyklosti v daném typu zařízení či požadavek na jednoduchost
  1. Počty uživatelů a cyklů otevření zámku – stejně jako každý jiný prvek i zámek má svou funkční životnost a špatný odhad počtu použití nebo cyklů může vést buď k frustraci investora nebo uživatele nebo ve fatálním případě ke zničení nebo poškození zámku.
  1. Umístění zámků a jeho užívání je důležité pro správnou funkci a dlouhou životnost. Některé zámky jsou určené pro poměrně hrubé zacházení, například ve veřejných prostorách, některé jsou naopak navržené a určené pro vyšší bezpečnost, ale spíše na menší počet cyklů a ovládání a provoz v komornějších podmínkách (například v prodejnách klenotů, apod.).
  1. Způsob ovládání zámků – klávesnicí, čipem, kartou, telefonem?
  1. V neposlední řadě je důležité určit, jakým způsobem mají být zámky programovány a ovládány, zda s ohledem na jejich počet, počet uživatelů a přístupů stačí jednoduchý programovací nástroj nebo je vyžadována správa na PC, popřípadě on-line přístup z více míst pro sledování a vyhodnocování.
 3. Jaká jsou vaše očekávání nyní a v budoucnu:
  1. Bezpečnost?
  1. Sledování využití?
  1. Management přístupu a uživatelů?
  1. Sjednocení identifikace a ovládání se systémem kontroly vstupu?

Výše uvedené minimum informací by vám mělo pomoci při základní orientaci v dané problematice, individuální požadavky popřípadě další informace vám budou poskytnuty prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.hafele.cz nebo emailem na [email protected].

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky