kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Architektura & Design » Investoři institucionálního nájemního bydlení se rozhlížejí v regionech

Investoři institucionálního nájemního bydlení se rozhlížejí v regionech

Tým BTR Consulting

Situace na trhu s byty se příliš nelepší, vlastnická dostupnost se nadále snižuje. Podle Deloitte Property Index je v Praze potřeba více než 14 ročních platů ke koupi bytu. Přitom platy v Praze rostly od roku 2019 jen o 3,8 % ročně, ale ceny novostaveb se navýšily o 11 %. „Předpokládáme proto, že v roce 2024 se sice zvýší celkový počet prodaných bytů individuálním kupujícím, zvýší se i nabídka a prodej tzv. družstevního bydlení, ale bude se nadále výrazně zvyšovat poptávka lokálních i zahraničních fondů a investorů po institucionálním nájemním bydlení. Aktuálně sledujeme, že roste zájem nejen o Prahu, ale také o Brno či Plzeň a jiná, spíše velká města v regionech. Jsem přesvědčena, že tento segment bude stále nabírat na atraktivitě nejen mezi investory, snad i místními developery, ale určitě mezi nájemníky,“ hodnotí aktuální stav trhu Zuzana Chudoba, výkonná ředitelka a zakladatelka společnosti BTR Consulting.

Zdroj: BTR Consulting/Deloitte

Právě z pozice nájemníků převyšuje zejména v Brně poptávka nabídku. Přitom zde velké projekty v segmentu institucionálního nájemního bydlení zatím chybí. Brno má na rozdíl od Prahy v oblasti institucionálního nájemního sektoru domy s 50 a více byty teprve v přípravě. Většina profesionálně vlastněných a spravovaných domů jsou objekty průměrně do 45 jednotek a trh je tvořen spíše činžovními domy v centru Brna.  Nájemné se přitom v institucionálních nájemních domech v Brně pohybuje na 517 Kč/m2/měsíc. Pro srovnání v Praze je nyní na úrovni 542 Kč/m2/měsíc. Nejčastěji, z 55 %, jsou v Brně pronajímány byty o velkosti 1kk. „Poptávka přitom zejména ze strany zahraničních zaměstnanců nadnárodních firem, sportovců a studentů silně převyšuje současnou nabídku. Proto zde vidíme velký potenciál pro velké hráče, a to jak developery, tak investory,“ upozorňuje Zuzana Chudoba, ředitelka BTR Consulting, a dodává: „První takovou vlaštovkou může být projekt Dornych společnosti Crestyl v centru Brna.“

*Dle ČSÚ, pouze trvale hlášení obyvatelé

Zajímavá je situace také podle Zuzany Chudoba v Plzni, kam se též soustředí zájem investorů. „Pro potenciální investory provádíme analýzu trhu v této lokalitě. Hodnotíme aktuální dostupnost bydlení, vyhodnocujeme ekonomické faktory a potenciál pro další období přibližuje aktuální situaci v jednom z krajských měst, které mají investoři a developeři v hledáčku, Zuzana Chudoba.

Tržní analýza a finanční modelace je součástí komplexní péče o investory, které BTR Consulting klientům nabízí. Pokud se investor s analýzou a projektem ztotožní, BTR Consulting se o investici po výstavbě či rekonstrukci následně plně postará. Převezme projekt od developera a zajistí technickou přejímku bytů. Byty s profesionálními designery a architekty vybaví a pronajme dle nastavených parametrů po konzultacích s investorem. A poté dále profesionálně spravuje a pečuje o nájemce. Svěřená portfolia bytů pravidelně kontroluje a za vlastníka/investora řeší i reklamace v nových bytech s developerem. Nájemci tak mají zajištěn kompletní servis pro bezproblémové užívání bytu bez zbytečných starostí a investor se nemusí obávat o stav a využití své nemovitosti.

Autor článku a fotografií: www.btrconsulting.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky