Lifestyle

Jak plánovat město, aby se v něm ženy cítily bezpečně?

Jak plánovat město, aby se v něm ženy cítily bezpečně?
13.1.2021

Vnímáme města všichni stejně? Navrhujeme je pro auta nebo kola? Pro ženy či muže? Vytváříme pro sebe přátelské nebo nepřátelské prostředí? A proč je potřeba plánovat města pro všechny? Těmto otázkám se věnuje kanadská urbánní geografka a rovněž profesorka a spisovatelka Leslie Kern, která bude příštím hostem Urban Talks.

V roce 2019 vydala knihu Feminist City, ve které pomocí osobních příběhů popisuje, jak je pro ženu složité fungovat ve městech, jež plánovali muži. Kern však překračuje hranice očekávané rétoriky. Nezkoumá jen život ženy ve městě. Mluví o současné společnosti rozvedených lidí, singles, lidí s etnickým původem, rodinách s nižšími příjmy. Na plánování města je potřeba se dívat komplexně a vnímat přitom nedílnou přítomnost různorodých skupin obyvatelstva.

Jak moc je podle Kern důležité zahrnovat ženský aspekt do urbanismu? A jak by měla vypadat města, aby se v nich nejen ženy cítily dobře? Na to se bude ptát urbanistka a moderátorka rozhlasového pořadu Živé Město_FM na slovenském Rádiu_FM Milota Sidorová, která bude tentokrát moderovat Urban Talks. Přednáška proběhne online ve čtvrtek 14. 1. 2021 od 19.00 hodin. Stream můžete sledovat zde.

„Velkoměsta dávají ženám příležitosti, které by v malých městech a na venkově nikdy nedostaly. Pracovní příležitosti. Možnost vymanit se z patriarchálních rodových norem, vyhnout se heterosexuálnímu manželství a mateřství, možnost netradiční kariéry a veřejné služby, možnost projevit unikátní identitu. Angažovanost v sociálních a politických tématech. Možnost upevnit sounáležitost, vytvořit sítě, přátelství. Možnost participace na umění, kultuře, médiích.“ píše Kern v knize Feminist City.

Série Urban Talks pravidelně představuje přednášky hvězdných zahraničních architektů a urbanistů. Sekci Urban Talks najdete zde.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.