Strategie

Jak vypadá budoucnost kanceláří a spolupráce?

Jak vypadá budoucnost kanceláří a spolupráce?
13.7.2020

Nové přístupy k pracovnímu životu musí v době pokoronavirové počítat s tím, že část zaměstnanců se fyzicky nachází v kancelářích firmy, zatímco další část pracuje vzdáleně prostřednictvím moderních technologií. Mnoho firem i zaměstnanců dosud vnímalo kancelář a pracovní místo jako statickou záležitost. Jenže ve většině případů je práce, kterou vykonáváme, dynamická a vyžaduje různorodé podmínky pro maximální výkonnost. Každá činnost má svá specifika. Místo, na kterém ji vykonáváme, výrazně ovlivňuje naše vnitřní rozpoložení. Proto není správné vnímat kancelářský prostor rigidně a nutit zaměstnance přizpůsobovat se podmínkám, které jim nevyhovují.

To jsou hlavní závěry konference Budoucnost (spolu) práce odkudkoli, která se odehrála v závěru června v prostorách multifunkčního centra O2 Universum. V rámci hybridní konference část řečníků mluvila přímo na místě a část na dálku. Hybridní přístup k práci či eventům představoval jedno z hlavních témat.

CAPEXUS, který navrhuje a realizuje kancelářské prostory, na této zajímavé a inspirativní konferenci nesměl chybět. S tím, co znamená a přináší služba Workplace scan, účastníky konference seznámila expertka na workplace consultancyApolena Weissová. Co se účastníci dozvěděli?

Pandemie donutila velké množství firem přehodnotit vztah ke kancelářím. Práce na dálku se ukázala jako vhodná cesta pro týmy, které spolu předtím dokázaly společně fungovat i v kanceláři. Znamená to, že bychom měli na vytváření nových kancelářských prostorů úplně zapomenout a nechat všechny doma na home office?

Vůbec ne. Kancelář totiž hraje jednu z hlavních rolí v utváření týmů, které dokáží pracovat flexibilně – což je například hybridní režim komunikace. Právě takové týmy vznikají v kanceláři, kde mají zaměstnanci možnost svoje pracovní místo měnit podle potřeby. V kanceláři, kam rádi chodí a ve které dochází k facilitaci sociálních vztahů. Kancelář by měla být domovem firmy a prostorem, kde se lidé mohou vzájemně dobře poznat. Za takových podmínek lze dlouhodobě účinně skloubit i home office.

Navrhování a budování kanceláří nemůže být teoretickým cvičením v architektuře, ale musí vycházet z konkrétních požadavků a potřeb dané firmy. CAPEXUS si při vytváření kanceláří klade především dva hlavní cíle:

  • Zajistit spokojenost zaměstnanců
  • Ušetřit klientovi peníze efektivním využitím prostoru

Aby mohl CAPEXUS tyto cíle naplnit, musí se předem seznámit nejenom s detaily budovy, ale také s lidskými elementy. Nejinak je tomu i v případě, že firma chce změnit kancelář tak, aby reflektovala změny v práci po epidemii. Právě k tomu slouží Workplace scan, služba, prostřednictvím které CAPEXUS detailně navrhne konkrétní řešení pro firmu na základě informací získaných od zaměstnanců a spolupracovníků na všech úrovních. Workplace scan zahrnuje návrhy ohledně digitalizace, možných změn prostorů a také cenovou i časovou náročnost implementace těchto změn. Optimalizace vede k finančním usporám a větší spokojenosti zaměstnanců.

V době po nucené izolaci se nelze jen tak vrátit zpět do starých kolejí a snažit se fungovat stejně jako před pandemií. Tato historická událost je a dlouhou dobu ještě bude katalyzátorem výrazných změn v přístupu ke kancelářské práci. Díky moderním technologiím nemusí být zaměstnanci zcela závislí na kanceláři. Stále však platí, že by měla fungovat jako pevná základna pro celou firmu.

Ti, kteří se dokážou z krize poučit a uchopí ji jako příležitost k vytvoření efektivnějšího pracoviště, budou v následujícím období vzkvétat. CAPEXUS a Workplace scan je tu od toho, aby přechod do nové éry firmám co nejvíce ulehčil.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.