kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Jiří Zelinka: Po každé krizi přichází obrat a růst

Jiří Zelinka: Po každé krizi přichází obrat a růst

Zdroj/foto: Ondřej Pýcha
Letité zkušenosti z domácích i zahraničních finančních domů uplatňuje Jiří Zelinka již téměř dva roky ve společnosti Raiffeisenbank, kde na pozici ředitele privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen (FWR) vede tým zkušených profesionálů. Společně se zaměřují především na vytváření optimální strategie ke zhodnocování majetku movitých klientů.

Jaká byla Vaše cesta k privátnímu bankovnictví?

Před více než pětadvaceti lety jsem začínal jako obchodník s cennými papíry u velké domácí banky. Privátní bankovnictví se však na tuzemském trhu začalo profilovat mnohem později, v té době jsem ale působil již na vedoucích pozicích a svůj fokus směřoval spíše prémiovým segmentem. Do skutečného světa privátního bankovnictví jsem měl možnost vstoupit až při svém působení ve středoevropském týmu největší švýcarské banky v Curychu. Odtud jsem se vrátil zpět na český trh, když jsem přijal nabídku na řízení týmu privátního bankovnictví Raiffeisenbank.

Čím Vás nabídka Raiffeisenbank oslovila? 

Na privátním bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisenmě zaujalo především to, že se jedná o rychle rostoucí bankovní segment, který se objemem prostředků pod správou může srovnávat se všemi domácími konkurenty. K tomuto faktu navíc významně přispěla akvizice české divize retailové části Citibank v roce 2016, díky které došlo v obecném měřítku k důležitému rozšíření týmu privátních bankéřů.

Kam se Vám produkty ale i obecně privátní bankovnictví FWR za téměř dva roky, co působíte v jeho čele podařilo posunout?

Příležitost k dalšímu rozvoji jsem viděl zejména v oblasti investování a správy aktiv. V Raiffeisenbank se najde prostor pro realizaci každé změny, jež dává nějaký smysl. Změna jako taková je přirozenou součástí DNA této společnosti, i proto jsou zde vnitřní procesy velmi flexibilní. Již po šesti měsících od mého nástupu se nám podařilo zavést nový typ správy aktiv pomocí FWR Strategy fondů kvalifikovaných investorů. Ty klientům zjednodušují a optimalizují správu klientských aktiv. Těší mě, jak rychle si tyto poměrně nové procesy získaly v našem portfoliu oblibu. Nejnovějším projektem, který jsme spustili letos v říjnu je služba FWR Wealth Management, která je určená pro naše nejvýznamnější klienty.

Řekl byste, že se prozatím naplnila všechna očekávání a cíle, se kterými jste do funkce nastupoval? 

Privátní bankovnictví je především o lidech. Řekl bych, že v tomto směru byla má očekávání dokonce překonána. Na našem týmu privátních bankeřů oceňuji jejich přístup k práci. Líbí se mi, že jsou to velmi aktivní obchodníci, ale přesto si zachovávají lidskost a vyzařuje z nich pokora. Není vždy snadné uspokojit potřeby a požadavky náročné klientely. V průzkumech spokojenosti nás klienti hodnotí i v dnešní složité době doposud nejlépe a to i přesto, že jim momentálně nemůžeme být tak blízko jako v minulosti a mnoho osobních setkání a akcí jsme museli odložit.

Daří se Vám zcela naplňovat původně nastavené cíle?  

Strategické cíle jsme si spolu s manažery privátního bankovnictví nastavili smělé. Objemové a obchodní cíle se nám daří naplňovat velmi dobře. Výnosové cíle jsou vzhledem ke globální pandemii a dramatickému propadu sazeb všech hlavních měn trochu složitější disciplína, ale i zde vidíme příležitost, a to především v oblasti investování.

V čem jsou podle Vás největší rozdíly v privátním bankovnictví u nás a v zahraničí?

Domácí privátní bankovnictví prošlo dynamickým vývojem. Dnes máme otevřenou investiční platformu a dokážeme využít jakékoliv světové produkty v portfoliích klientů. Kvalita produktových možností a expertízy privátních bankéřů je tak srovnatelná se zahraničím. Z pohledu klienta může být hlavní rozdíl mezi domácím a zahraničním prostředím ve vyšší míře diskrétnosti a určité anonymitě. Osobností z národních žebříčků nejbohatších osob je ve světových centrech privátního bankovnictví opravdu mnoho a nikoho to nepřekvapí. Na druhou stranu o penězích klientů zahraniční banky reportují domácím finančním správám a samotné zřízení vztahu v zahraničí vyžaduje mimořádnou péči ve zjišťování původů prostředků. Není tedy divu, že mnoho movitých klientů dnes mění svůj přístup a začínají více svěřovat své peníze domácím bankám.

Jak se za dobu, co působíte v privátním bankovnictví změnily požadavky a představy klientů směrem k bance i službám či produktům? 

V době, kdy seprivátní bankovnictví teprve začínalo rozvíjet měli klienti minimální požadavky,  většině stačil dobře úročený termínovaný vklad. Investicím jako takovým se spíše vyhýbali, protože rozvíjející se ekonomika poskytovala mnoho zajímavých příležitostí od nemovitostí po vlastní podnikání. Je tedy zcela logické, že tehdy chtěli mít všichni mnohem větší kontrolu nad rozhodováním o penězích.

Máte pocit, že v současné době se tedy klienti již nebojí svěřit své finance do rukou někoho jiného, respektive banky? 

Dnes začíná převažovat přístup široce diverzifikované správy portfolia, kdy klient ponechává rozhodování o alokaci aktiv na bance. Klienti si dnes cení vlastního času a nechtějí se tolik zabývat činností, na kterou mají banky týmy specialistů. Zajímá je výsledek, jednoduchost a celkově srozumitelné řešení. Ve světě, ale už i u nás se začíná prosazovat udržitelné investování. Díky němu investoři zhodnocují vlastní peníze s vědomím, že jejich prostředky směřují do firem, které se chovají odpovědně a dlouhodobě udržitelně.

V čem se podle Vás FWR liší od ostatních privátních bank na tuzemském trhu?

Jednoznačně se lišíme naší velikostí v poměru k celé bance. Tvoříme významný podíl aktiv pod správou celého retailového bankovnictví a významný je tak i náš podíl na celkových výnosech. Díky tomu jsme v bance vidět a nejsme jen hezkou výkladní skříní velké univerzální banky. V rámci celé společnosti jsme organizačně zařazeni hned pod úrovní představenstva a máme tak velkou podporu všech dalších oddělení. Skvěle spolupracujeme s pobočkovou sítí banky a s kolegy z firemních segmentů. Jsme hodně flexibilní a dokážeme jít vždy o kousek dál v naplnění klientských očekávání.

Kdo je typickým klientem FWR? 

Naši klienti jsou úspěšní podnikatelé, vrcholoví manažeři, sportovci, ale i výherci v loteriích či drobní podnikatelé. Převahu tvoří spíše stále aktivní podnikatelé, u kterých je často obsluha propojena na firemní bankéře. Obsluhujeme zpravidla celé rodiny, takže se staráme i o děti a nástupce klientů, řešíme mnohdy velmi komplexní potřeby.

Kam chcete dál směrovat, a případně chystáte se nějak měnit vnímání FWR ze strany klientely?

Naším cílem je dále prohlubovat důvěru klientů v dlouhodobé investování. Peníze na spořících účtech nedosahují reálného výnosu, který by pokryl inflaci, proto chceme zvyšovat podíl investujících klientů. Dobře diverzifikované portfolio je v dlouhém investičním horizontu relativně bezpečné a překoná i krize. To je ostatně možné vidět i na vývoji v letošním roce. I přes velké propady akciových trhů na jaře se již světové trhy vrátily k růstu. Trpěliví klienti dosahují zajímavých výnosů i v krizovém roce a já jsem rád, že naši klienti jaro překonali bez paniky a dokonce využili poklesů k dalším investicím.

Pomalu ale jistě se blížíme ke konci letošního roku, který byl plný neočekávaných překvapení. Přinesl nějaká překvapení i pro Vás z hlediska privátního bankovnictví? 

Jak jsem již zmínil, velkou změnou letošního roku byl obrat v ekonomickém cyklu. Velmi rychle skončila dekáda růstu a světové ekonomiky se propadly do recese. Vše nasvědčovalo tomu, že se celkem rychle vracíme opět k růstu, ale druhá silná vlna pandemie začala míchat kartami. Jarní prudký propad mezibankovních sazeb o 2 % překvapil nemile zejména naše klienty, kteří se spoléhali na výnosy ne spořících účtech. Klientské sazby se nyní začínají blížit nule a jejich růst je v nedohlednu.

Jaké kroky v tomto ohledu tedy momentálně podnikáte? 

Intenzivněji řešíme s klienty možnosti zhodnocení peněz formou investování a jsem rád, že se nám to daří. V letošním roce máme rekordní růst objemu zainvestovaných prostředků do správy aktiv i dalších forem investic. Je to dobrá doba. Po každé krizi přichází obrat a růst, i tentokrát se ho nepochybně dočkáme.

Byl pro Vás osobně rok 2020 něčím zlomový?

Letošní rok přinesl hlavně razantní a rychlou změnu způsobů, jakým pracujeme a jak zaměstnavatelé a manažeři vnímají práci z domova. Během několika týdnů se celá naše banka musela připravit na možnost práce z domova, abychom v polovině března na tuto formu ze dne na den dokázali plynule přejít. Implementace se uchytila do té míry, že již v létě jsme změnili naše kanceláře na centrále a práce z domova se stala součástí naší firemní kultury.

Rok 2020 je také rokem přehodnocování status quo. Vzhledem k uzavírání hranic se klade důraz na lokální byznys. S tím souvisí i posilování trendu udržitelnosti a ekologičnosti… 

De-globalizace nastala již dříve a souvisí spíše s robotizací výroby a zdražováním pracovní síly v dříve levných výrobních lokalitách. Výroba se tak přesouvá blíže místu spotřeby. Celkově však narůstá tlak na udržitelný růst – tedy ekonomický růst, který nemá trvalé dopady na naši planetu.

Reaguje na tato témata také bankovní segment v produktové nabídce?

Skupina Raiffeisen má v Rakousku silnou pozici v oblasti udržitelného investování a je největším správcem aktiv v tomto segmentu. Tým řídící tato aktiva se navíc může chlubit výnosy, které v posledních letech překonávají tradiční formy investování. My jsme se letos rozhodli přiblížit tyto možnosti investování i našim klientům. V září jsme spustili v rámci naší správy aktiv nový fond kvalifikovaných investorů FWR Strategy 45 – ESG. Jde o takzvané master feeder řešení, které aktiva klientů investuje do rakouských fondů udržitelného investování ve velkoobchodních podmínkách.

Jaké jsou předpokládané výnosy pro klienta? Dlouhodobě populární sektory jako farmacie nebo IT jsou tradičně spojované s vysokou ziskovostí, u lokálních firem to není úplně pravidlem.

Oba sektory během pandemie rostly, ale to nemusí platit v jiné části ekonomického cyklu. Naše správa aktiv je více diverzifikovaná a sází spíše na celkové změnové trendy, jako je již zmíněná udržitelnost. Obecně klienty odrazujeme od specifických investic a domácího zaměření. Snažíme se jim vysvětlit výhody široké strategické globální alokace s taktickými průběžnými investicemi.

Kromě například daňových výhod plynoucích z typu fondu (FKI), jaká další pozitiva nabízí fond klientům?

Jako příklad správy aktiv v této podobě mohu uvést loňskou novinku FWR Strategy. Jde o široce diverzifikované fondy kvalifikovaných investorů, které sdružují prostředky klientů a jednotně investují. Díky tomu mají potřebnou velikost pro nákladově efektivní správu aktiv a pro klienty je tato forma i daňově jednodušší.

Je tento produkt dostupný všem klientům privátního bankovnictví nebo je omezen pouze na Wealth Management?

Službu FWR Wealth Management jsme spustili letos v říjnu a cílí na naše klienty, kteří vyhledávají komplexní poradenství týkající se jejich majetku. Je poskytována nejvýznamnějším klientům s celkovými zůstatky nad 50 milionů korun. Správa aktiv patří mezi základní pilíře FWR Wealth Management a klienti mohou využít již zmíněného řešení FWR Strategy, ale zejména pak našich individuálních portfolií. Máme zde dvě řešení, která investují do konkrétních cenných papírů a vyžadují tak vyšší objem vstupního majetku. Proto jsou zajímavá zejména pro naše nejvýznamnější klienty.

Jak to vypadá s investičním výhledem pro nejbližší měsíce?

Akciové trhy reagují na vývoj ekonomiky vždy v předstihu. Jarní propad trhů byl způsoben očekáváním propadu ekonomického růstu hlavních světových ekonomik, který následně nastal. Aktuální oživení trhů již staví na očekávání růstu v roce 2021. Jde však vždy o výhledy a očekávání a aktuálně nám v cestě stojí velmi špatně odhadnutelný prvek, který nesouvisí s ekonomickou činností, ale paralyzuje lidi, výrobu a zejména spotřebu, která je hybatelem ekonomiky. Dokud se situace neuklidní natolik aby se plně vrátila spotřebitelská důvěra, můžeme očekávat pokračující vysokou kolísavost trhů.

Text: Nikol Pavlíčková Foto: Ondřej Pýcha

Autor: Nikola Pavlíčková

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky