Byznys & Reality

Když nepomůže banka

Když nepomůže banka
23.11.2021

Spoléhat se na banky, notabene stát, se během pandemie přestalo živnostníkům, malým a středním firmám vyplácet. Jenže čas nouze nekončí. S růstem inflace a úrokových sazeb se trychtýř, jímž propadnou jen vyvolení, ještě zúžil. „Chceme podnikatelům pomoci překlenout těžkou dobu,“ říká Karel Postler, jednatel úvěrové společnosti Czechoslovak Business Credit.

S vypuknutím pandemie se společnost Sixtrans, jež se zabývá inženýringem stavebních a technologických celků, ocitla v nesnázích. Banka nebyla schopna financovat její provozní potřeby dříve než za dva měsíce, a odběratelé navíc zastavili průběžné proplácení již odvedených prací. Pomocnou ruku podala firmě teprve společnost Czechoslovak Business Credit (CBSC), která jí navrhla individuální řešení, čímž zajistila její bezproblémový chod.

Podobných případů by se od loňska, kdy CSBC vstoupila na trh krátkodobých a střednědobých podnikatelských úvěrů, našlo mnohem víc. „Podpora živnostníků, malých a středních podniků byla ze strany státu nedostatečná. Přitom jde o segment, který byl krizí zasažen nejvíc, protože míra jejich rezerv byla ve většině případů vyčerpána již během prvních měsíců vládních opatření proti koronaviru,“ říká jednatel CSBC Karel Postler.

Restrukturalizace jako cíl

Po dočasném uklidnění letos na jaře se ovšem zdá, že ekonomické bouři zdaleka není konec. Se zvyšováním úrokových sazeb, jimiž se ČNB snaží mírnit překotný růst inflace, totiž na podnikatelské úvěry dosáhne stále méně živnostníků, malých a středních firem. Ať jde o financování rozjezdu společnosti, rozšíření výroby, nebo dokončení developerského projektu. Právě v takových časech se malí a střední podnikatelé musejí obracet na nebankovní instituce, což ovšem není vždy bez rizika.

A právě tady se CSBC cítí pevná v kramflecích. „To, co Czechoslovak Business Credit odlišuje od ostatních nebankovních poskytovatelů podnikatelského financování, je spolupráce s bankami, detailní znalost jejich schvalovacích procesů a požadavků na žadatele o úvěr,“ říká Karel Postler s tím, že ultimátním cílem CSBC je pomoci klientům s restrukturalizací jejich podnikání. „Což znamená poskytnout jim administrativní a právní podporu a překlopit je ve střednědobém horizontu do standardu dlouhodobě financovatelného bankou,“ dodává.

Zájemci o úvěr přitom mohou počítat s řešením navrženým individuálně na míru, rychlým a snadným vyřízením jejich žádosti a možností financování pro různé účely, od kvalitních projektů, které tvoří součást podnikání nebo investic, až po rizikové projekty včetně překlenutí dočasného nedostatku vlastních zdrojů. Zajištění přitom probíhá v podobě osobního ručení a zástavy nemovitosti, přičemž výše poskytovaného financování sahá od tří do sto milionů korun.

Český kapitál

„Jako česká společnost se silným finančním zázemím se při financování projektů, jež nejsou pro banky standardní, rozhodujeme čistě na základě vyhodnocení ekonomických parametrů obchodní příležitosti,“ nastiňuje Karel Postler původ CSBC. Ta je členem investiční skupiny Czechoslovak Capital Partners, která dlouhodobě vyhledává, realizuje a řídí investiční projekty průřezově všemi obory podnikání. Skupina od roku 2012 získala bohaté zkušenosti napříč celým investičním spektrem a investovala více než tři miliardy korun.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.