Byznys & Reality

Komerční novinky: Jak je na tom stavební zákon a další

Komerční novinky: Jak je na tom stavební zákon a další
14.7.2020

Více skladových prostor a rekordní nebytová výstavba. Jaké jsou další novinky z oblasti komerčních nemovitostí?

PSN koupila Empirii

Třetí nejvyšší budova v Praze změnila na konci června majitele. Budovu City Empiria na pankrácké pláni koupila od realitního fondu Generali společnost PSN podnikatele Václava Skaly. Cenu ani jedna strana transakce nezveřejnila. Letos jde už o druhý obchod mezi Generali a PSN. Na jaře naopak realitní fond koupil od Skaly obchodní dům Kotva v centru Prahy. O prodeji pankrácké výškové budovy se podle serveru E15 jednalo již před dvěma lety, původně byla horkým kandidátem na koupi rakouská skupina S+B Gruppe.

Nebytová výstavba na rekordu

Loňský rok přinesl nejen pozitivní zprávy v podobě zvýšené aktivity rezidenčních developerů, velmi dobře si vedlo stavebnictví také v oblasti nebytových budov. Podle čerstvých údajů ČSÚ bylo loni v Česku postaveno přes 1800 nebytových nemovitostí, což je téměř o 13 procent více než v roce 2018. Ze všech projektů zaujaly největší podíl hotely, naopak nejméně se dokončilo administrativních budov. Největší investice byly vynaloženy na stavby pro průmysl a skladování. Z územního hlediska se nebytové budovy stavěly nejvíce v Jihomoravském kraji, kde jich bylo dokončeno 383. Naopak nejméně, 47, jich bylo dokončeno v Libereckém kraji.

Volných hal a skladů přibylo

Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,8 procentního bodu na 5,5 procenta. Nejnižší byl v Praze a okolí. Vyplývá to z údajů sdružení poradenských firem Industrial Research Forum. Celkově bylo na trhu k mání 476 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, které byly připraveny k okamžitému nastěhování. Plocha nově dokončených hal v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o čtvrtinu na 211 tisíc metrů čtverečních. Celkem bylo v prvním čtvrtletí dokončeno 14 nových budov.

Stavební zákon v potížích

Legislativní rada vlády vrátila návrh nového stavebního zákona ministerstvu pro místní rozvoj k dopracování. Ministerstvo chce zákon radě předložit znovu začátkem srpna, tento krok by přitom neměl ohrozit harmonogram schvalování. V září by se měl návrh dostat do Sněmovny, platit by pak měl od jara 2021. Předpokládá se, že účinnost normy bude postupně nabíhat do poloviny roku 2023. Nová legislativa si klade za cíl především urychlit a zjednodušit povolování nové výstavby.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.