Architektura & Design

Kvalitní kancelářské realizace budou opět soutěžit

Kvalitní kancelářské realizace budou opět soutěžit
30.3.2021

Rozhovor s Radkem Procházkou, zakladatelem soutěže Kanceláře roku a Managing Partnerem společnosti Prochazka & Partners.

Má v době pandemické smysl organizovat soutěž Kanceláře roku?

Kanceláře prochází strukturální proměnou a nyní stojíme na začátku nového trendu. Tím rozhodně není opuštění kanceláří en bloc, ale vytvoření takového pracoviště, které flexibilně kombinuje místo pro setkávání, budování firemní kultury a podporuje vznik inovací, angažovanost, nadšení a motivaci pracovníků spolu s možností dočasné práce odkudkoliv. Těšíme se proto spolu se členy poroty na realizace vzniklé od ledna 2020 do dubna 2021, které již tento trend budou v určité míře reflektovat.

Co si představit pod začátkem nového trendu u designu kanceláří?

Firmy dnes zjišťují, že vůči počtu svých zaměstnanců jim stačí pracovní místa pro 70 – 80 % z nich, a to i kvůli střídavému režimu v kanceláři či větším možnostem vzdálené práce. Určitá forma sdílení pracovního místa v kanceláři má pak v dnešní době velký smysl a promítá se i do designu kanceláří. Řada firem po roce života s pandemií začíná pociťovat, že jen vzdáleně to nejde. Adaptace nováčků je téměř nemožná, motivace i produktivita klesá a vymizely inovace pocházející z náhodného setkání lidí napříč týmy, ke kterým před covidem ve firmách běžně docházelo. Proto se dnes v kancelářích buduje více menších míst pro setkávání nebo se rozdělují větší plochy na menší pomocí skleněných příček či nábytku a firmy se až na výjimky postupně do kanceláří vrací. Cítíme také po roce od firem únavu z home office. Je to jako dovolená na osamělém ostrově. Dva týdny odstřihnutí se od společnosti jsou nádherné, ale dva roky jsou již spíše za trest.

Kanceláře kreativní agentury ddB Prague využívají při vstupu optickou iluzi, anamorfózu, a jsou právem vítězem kategorie Kanceláře 21. století.

Řadě společnostem se propadly kvůli covidu příjmy, jak mohou ušetřit v oblasti kanceláří?

Pokud je třeba kancelář adaptovat na menší počet pracovníků, radíme firmám nešetřit na společných prostorách, ale na místech, kde se nachází pracovní místa. Pokud se jedná o velké propady v řádu desítek procent, jsou pak ve skrze dvě cesty, pokud máte do konce platné smlouvy daleko. První je zkusit nalézt podnájemníka, druhou je začít jednání o restrukturalizaci nájemního závazku. Pronajímatel pak často dá přednost dlouhodobosti nájemního vztahu, a to i s menším výnosem.

Do soutěže Kanceláře roku se doposud přihlásilo přes 500 realizací. Jak to vidíte letos?

Máme za sebou čtyři ročníky soutěže, přičemž vloni poprvé kancelářský trh poklesl o 20 – 25 %. Dopad na trh je ale se zpožděním, takže z minulého roku očekáváme ještě větší množství realizací i přes tržní propad. Držíme stále devět soutěžních kategorií a desátou speciální Cenu poroty napříč kategoriemi za výjimečný přínos designu. Nechceme se vzdát ani tradičního slavnostního vyhlášení vítězů soutěže, a tak jej z dosavadních prostor interiéru Paláce Žofín přesouváme ven, a to na večerní garden gala organizovanou v létě. Přihlášky do soutěže je možné podávat do 30. 4. 2021 na www.kancelareroku.cz.     

Radek Procházka, zakladatel a porotce soutěže Kanceláře roku

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.