Architektura & Design

Luxusní vila v Andalusii: Hrdá a vytesaná do skály

Luxusní vila v Andalusii: Hrdá a vytesaná do skály
Estate.cz Estate.cz, 19.7.2017

Kouzelná vila od španělského architekta Alberta Campo Baezy stojí na příznačně pojmenovaném Pobřeží světla v blízkosti starobylého města Cádiz v jihovýchodní části Španělska. Úchvatná lokalita v sobě skýtala řadu nesnází, které architekt nakonec dokázal přetavit v jednoznačný trumf.

Na samém okraji vod Atlantického oceánu, tam, kde se moře spojuje v nový a starý kontinent, vyvstává nezvyklé molo směřující k moři. Na této horizontální rovině je možné se sklenkou dobrého vína nahlédnout až za vzdálené obzory. Tak nějak vypadá zapomenutý ráj na zemi, který je vzdálen jen necelé čtyři hodiny letu z Prahy.

Na pobřeží zde v roce 2014 přistála velká krabice, jak architekt svoji stavbu familiérně nazývá. House of the Infinite je přitom z části zapuštěný do skály a využívá nerovností terénu ve svůj prospěch. “Jedná se o nejradikálnější typ bydlení, který jsem za svoji kariéru realizoval,” upozorňuje mezinárodně uznávaný architekt Alberto Campo Baeza. Navzdory tomu, že tento “nekonečný dům” bezesporu dominuje celé lokalitě, je k ní i nanejvýš citlivý. Při jeho navrhování architekt využíval znalost místní historie, která je opravdu strhující.

Toto patrně nejstarší město na jihozápadě Evropy bylo založeno Féničany 1 000 let před naším letopočtem. V blízkosti význačného přístavního města proběhlo několik zásadních bitev, ne každá však dopadla pro silnou španělskou flotilu dobře. Vzhledem k tomu, že většina bitev se odehrávala na moři, je centrum města mimořádně zachovalé. Cádiz má také jedinečnou polohu na úzkém skalnatém poloostrově. Je situovaný v zálivu, který omývají vody Středozemního moře a na východě zde již netrpělivě své vlny o pobřeží naráží bouřlivý Atlantik. Město bylo součástí Římské říše. Architekt se tak rozhodl postavit jakýsi novodobý chrám, který nazývá Akropolí vytesanou do kamene.

Sympatické je, že dům se před svým okolím neuzavírá, ale naopak mu vychází vstříc. Je to přesný opak luxusních rezidencí, které jsou obestavěny neproniknutelnou zdí. Autor vily se svým návrhem jednoznačně vyznává z lásky k funkcionalistické architektuře, jmenovitě jejímu čelnímu představiteli Mies van der Rohemu, čemuž odpovídá místy až vyhrocená horizontalita objektu.

Toto místo nás naprosto uchvátilo!

 

House of Infinite / Casa del infinito

Architekt: Estudio Arquitectura Campo Baeza

Lokalita: Cádiz, Španělsko

Zastavěná plocha: 900 m²

Pozemek: 3 500 m²

Realizováno: 2012 - 2014

Nominováno na Evropskou cenu za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2015

Foto: © Javier Callejas Sevilla | Mies van der Rohe Award 2015

Estate.cz

Estate.cz

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.