Na Doubkové 2

Na Doubkové 2
2.9.2019

Moderní bydlení v centru Prahy s nádechem historie. To je podstata projektu s názvem Na Doubkové 2, jehož hlavní dominantou je zrekonstruovaná secesní vila s malebnou zahradou.

Secesní vila podle návrhu architekta Miroslava Wágnera byla postavena v letech 1912 až 1913 pro továrníka Karla Paška, jednu z významných osobností tehdejšího Smíchova. Vedl závod na čerpadla, pumpy a větrné motory a za sousedy měl hned dvě slavné osobnosti: literárního kritika, novináře a spisovatele F. X. Šaldu a autora dekadentních literárních děl Emanuela z Lešehradu. Historická vila na adrese Na Doubkové 2 je tak jedním z mnoha autentických artefaktů dějin, která nyní nabízí své prostory novým obyvatelům. Ti si v ní mohou vytvořit domov se všemi moderními vymoženostmi.

Dějiny v moderním hávu

Ve vile se nacházejí čtyři obytné jednotky, a to ve velikosti od 3 + kk do 5 + kk, přičemž největší byt disponuje plochou téměř 250 metrů čtverečních. Rekonstrukce vily se zahradou probíhala v duchu nejvyšších stavebních a restaurátorských standardů. „Naším záměrem bylo vytvořit unikátní bydlení pro náročného klienta v srdci Smíchova, tedy ve velmi žádané lokalitě vilových domů s výhledem na Prahu a zároveň do okolní zeleně,“ vysvětluje Ondrej Spodniak, jehož společnost Premiot Group má realizaci projektu na starosti. 

Všechny původní fasádní prvky byly na vile zachovány. Zábradlí, okenní výplně i vstupní dveře jsou věrnými replikami secesních originálů s maximálním důrazem na detail. Veškeré práce na rekonstrukci byly prováděny pod drobnohledem investora a zkušených odborníků ve stavitelství a restaurátorství. Statické úpravy uvnitř dispozice byly prováděny pod dohledem statika. Díky použití izolace a systémů plošného temperování bylo v každém bytě docíleno vynikající tepelné a akustické pohody. Střecha objektu je dobře tepelně izolována a opatřena klasickou, původní střešní krytinou typu bobrovka. Každý z bytů je klimatizován inteligentní technologií, která umožní šetřit energii a komfortně řídit provoz domácnosti. Klimatizační jednotky jsou umístěny v prostoru garáže, aby nikterak nenarušovaly akustickou a vizuální dokonalost vily. Vytápění, klimatizace, osvětlení nebo rolety se dají ovládat pomocí chytrého telefonu, tedy i vzdáleně. I do nejvyšších pater majitele bytů komfortně dopraví výtah.

Nezaměnitelný duch místa

Doplňkem stavby je do terénu částečně zapuštěná garáž, vybavená šesti parkovacími místy. Její součástí je navržená zelená střecha, která tvoří parkovou úpravu hlavního vstupu do objektu. Terénní práce na zahradě byly vedeny s maximální pokorou k okolí i budově samotné. Nový plot i vstupní brána na pozemek vily jsou stejně jako ostatní prvky budovy postaveny v duchu zachování původního genia loci. Projekt leží v klidné oblasti obklopené zelení a je vzdálen od rušných silnic, přesto však nabízí ideální dopravní dostupnost. Lokalita v okolí Radlické nabízí mnoho restaurací a obchodů, kousek od vily se nachází základní škola i školka, zimní stadion Nikolajka nebo také městská knihovna. V bezprostřední blízkosti leží zahrada Santoška, která je chráněna jako kulturní památka ČR, a revitalizovaný park Na Skalce. Ten představuje další díl v mozaice smíchovských dějin: právě tady totiž rytíř Eduard Doubek vystavěl park, který roku 1889 daroval smíchovské obci. Ta pověřila architekta Františka Thomayera, aby park dále zvelebil, což se stalo mezi lety 1891 a 1894. Thomayer dal parku výslednou podobu v neoklasicistním slohu, a tak v něm najdeme jezírko i altánek. Park je nádherně terénně vymodelován a nabízí pestrou ukázku kultivovaných dřevin. Stejně jako vila Na Doubkové 2 je ukázkou vytříbené estetiky a krásného prostředí pro život.

Více na www.nadoubkove.cz

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.