Architektura & Design

Pontoon na hladině Dunaje: Vizuální zážitky i pozoruhodná fasáda

Pontoon na hladině Dunaje: Vizuální zážitky i pozoruhodná fasáda
20.7.2021

Voda má v městském prostředí důležité postavení, působí příjemně a uklidňuje. I městské nábřeží tak může být atraktivním prostorem s obrovským potenciálem. V Bratislavě na Tyršově nábřeží v brzké době vyroste extravagantní prvek moderní lodní architektury – Pontoon. A společnost Ruukki se postarala o nepřehlédnutelný výraz jeho fasády.

Panoramatický pohled na bratislavské Staré Město

Netradiční plovoucí objekt Pontoon připomíná lodní kontejner. Bude sloužit jako prostor pro společenské akce, firemní večírky, konference, módní přehlídky, koncerty a další události. Jeho součástí se stane také hotel a restaurace. Pro návštěvníky bude největším zážitkem blízký kontakt s vodou a výhled na město.

„Všechny prostory určené pro návštěvníky jsou orientované tak, aby nabízely otevřený výhled na panorama bratislavského staroměstského nábřeží. V eventovém sálu jsme část podlahy, nesoucí 7metrovou zasklenou stěnu, vysunuli z pontonu nad vodní hladinu tak, aby byl kontakt návštěvníka s vodou co nejbližší,” říká Tomáš Martiš za architekty z FVA.

Měnící se fasáda jako unikátní vlastnost

Na petržalském nábřeží se nachází už několik pontonů. Výraz Pontoonu je ale jedinečný. Koncept vychází z kubického objemu a je ztvárněný fasádou z oceli Cor-Ten®, která na svém povrchu tvoří přirozenou patinu. „Dominantní vzhled objektu mírní tmavý obklad horní paluby, stejně jako rozsáhlé prosklené plochy zaručující nezapomenutelné vizuální zážitky. Devizou Cor-Tenu® je neustále se měnící vzhled v čase, a to od sytě oranžové až po tmavohnědou zemitou barvu. Po určité době se tak z výrazně extrovertní stavby stane méně nápadná,” dodává Tomáš Martiš.

Investorem stavby je společnost BTK a autory projektu architekti z FVA. Nebyla to jejich první zkušenost se společností Ruukki. „V minulosti už jsme pracovali s výrobky od Ruukki i na jiných stavbách. Cor-Ten® jsme použili například na Domě sportu v Bratislavě. Společnost Ruukki je velká mezinárodně fungující firma, spolupráce s nimi probíhala na maximálně profesionální úrovni,” říká Tomáš Martiš.

Plovoucí stavba vyžaduje netradiční řešení

Projekt Pontoon se stal srdcovou záležitostí architektů z FVA i investora, protože přinesl hned několik výzev. „Investor BTK nám na začátku dodal projekt, který na betonovém pontoně nesl jiný objem s jiným vzezřením a zatížením. Ponton jako podklad zůstal, ale musel nést novou hmotu. Zároveň jsme hlídali to, že s každým přidaným prvkem se mění zatížení samotného pontonu. S tím jsme se dosud nesetkali,” upřesňuje Tomáš Martiš. Rovněž dodává, že museli starostlivě zaznamenávat hmotnosti všech prvků včetně povlečení a polštářů.

Originální projev zkorodované ocelové fasády interpretovaný na jednoduchém kubickém tvaru je atraktivní i pro návštěvníky opačného břehu. Expresivní fasáda od Ruukki v kombinaci s prosklenými částmi je charakteristickým znakem celého objektu a přináší výjimečné pohledy na dominanty Starého Města a Bratislavského hradu.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.