reSITE 2019 ve znamení regenerace

reSITE 2019 ve znamení regenerace
13.9.2019

Ve dnech 19. až 20. září se ve Foru Karlín koná už osmý ročník mezinárodní konference reSITE, na níž vystoupí padesát světoznámých architektů, urbanistů a inovátorů z oblasti městského plánování a rozvoje. Její zakladatel a rodilý Newyorčan Martin Barry tvrdí, že Praha nepotřebuje více zeleně a měla by se zaměřit na brownfieldy.

Hlavním motivem letošní konference reSITE je regenerace. Co tento termín znamená ve smyslu urbánního rozvoje?

Přiznejme si, že lidé chtějí žít v centrech. A to je pro města dobrá věc. Téměř každá studie prokazuje, že produktivita je úzce spjata s hustotou obydlení. Srovnejme si například kompaktní Hongkong a extrémně rozrostlé Mexico City. Regenerace v tomto pojetí znamená, že pokud chceme, aby města efektivně fungovala a zároveň poskytovala obyvatelům vysokou životní úroveň, musíme v nich najít oblasti vhodné pro development a tato hluchá místa vyplnit nejen byty, ale i obchody a pracovními prostory. Města se ovšem neustále rozšiřují a potřebují moderní infrastrukturu a dostupné bydlení. Zároveň se musejí připravovat na hrozící klimatickou krizi. To jsou všechno témata, která obsáhne letošní ročník reSITE.

Jak je možné takové regenerace dosáhnout?

Města budou v dnešním stále propojenějším světě úspěšná jen tehdy, pokud budou spolupracovat na řešení problémů. Lidé jsou od přírody kreativní, vynalézaví a mají možnosti měnit svět k lepšímu, ať už se zaměří na jakoukoli palčivou záležitost: na udržitelný ekonomický růst, občanskou vybavenost nebo už zmíněnou změnu klimatu. Motiv regenerace je tedy vlastně výzvou k akci. Na reSITE se bude mluvit o oživování vybydlených domů, přehodnocení využívání zdrojů energie nebo o revitalizacích čtvrtí s pomocí uměleckých institucí. Chceme nabídnout nápady, inspiraci a řešení.

Často mluvíte také o „zdivočení“ měst. Co si pod tím můžeme představit?

Přírodní ekosystémy mají na rozdíl od měst možnost samoregulace a samoléčení. Tyto principy bychom rádi přenesli i do měst. Může to být třeba jen kvalitně udržovanou zelení, která během teplých letních dní udržuje v centrech chladnější teploty – studie jasně ukazují, že parky a lesy v okolí bytů zvyšují cenu nemovitosti v hustě zastavených městech, jako je New York nebo Londýn, o dvacet až třicet procent. Nebo se může jednat o využívání takzvaných biomimiker, vzorců a strategií, které napodobují časem ověřené přírodní procesy.

Pokud se zaměříme na Prahu, jaké změny by z ní dle vašeho soudu vytvořily lepší místo pro život?

Praha se znatelně liší od některých měst, která jsem zmínil, a to tím, že v ní najdeme mnoho příkladů kvalitního městského životního stylu. Řekl bych, že česká metropole nepotřebuje více zeleně, spíš mi v centru schází otevřené prostory – koukněte se, v jakém stavu je Václavské náměstí, Náplavka nebo Malostranské náměstí. S tím souvisí i jistá sezonnost výhod, které Praha skýtá svým obyvatelům. Na jaře a v létě se tu koná spousta trhů, ovšem podobná infrastruktura chybí na podzim a v zimě. Líbilo by se mi, kdyby Praha umožňovala pořádat takové akce celý rok. Podpořila by se ekonomika, místní zemědělci i nezávislé restaurace a lidé by při každé příležitosti neměli potřebu opustit město a cestovat na venkov.

V poslední době se skloňuje problematika brownfieldů. Je správné na nich budovat celé nové čtvrti?

Podle mě ano. Brownfieldy, obzvláště v centrech, poskytují příležitosti, jak zahustit danou lokalitu a akcelerovat místní ekonomiku, aniž by se změnil ráz už existující zástavby. To je velmi výhodné. Má větší smysl rozvíjet rezidenční, administrativní a komerční objekty právě tam než na zelené louce za městem, a to i z toho důvodu, že když lidé pracují v takovéto smíšené čtvrti, mají tendenci mnohem méně používat auta. Tím se odlehčuje městu i životnímu prostředí. Podívejte se na naše trhy Manifesto – jeden stojí na bývalé průmyslové půdě, druhý na bývalém parkovišti. Oba zlepšují kvalitu okolí a městského života. Na pobočku na Florenci chodí skoro čtyři tisíce lidí denně, na smíchovský trh asi dva a půl tisíce. Nemáme u nich parkoviště, takže k nim prakticky nikdo nejezdí autem. Už teď nás lidé žádají, abychom Manifesto rozšířili ještě mimo Prahu 1 a Prahu 5.

Kdybyste měl moc zakázat developerům jednu věc, ať už v Praze nebo kdekoli jinde, co by to bylo?

Spíše bych politikům zakázal brzdit rozvoj. Úkolem veřejných činitelů je podporovat pokrok a vést města ke správným řešením, ne naopak. To je dnes problém ve většině metropolí. Děje se to hlavně z toho důvodu, že politici nemají dostatek informací k tomu, aby mohli správně rozhodovat. Není to ani jejich chyba, nejsou to volení experti na urbánní rozvoj. Proto je pro nás reSITE tak důležitá událost, snažíme se skrz ní pomoci nalézt porozumění všem zúčastněným stranám. Jen tak mohou vznikat oboustranně výhodná řešení, a to i díky příkladům ze zahraničí.

Existují města, z jejichž rozvoje by si Praha mohla vzít příklad?

Přinášet inspiraci a prezentovat zajímavé nápady je základem reSITE. Tento rok na konferenci vystoupí například Gerard Schuurman, který více než deset let řídil rozsáhlé rezidenční projekty v Amsterdamu. Jako projektový ředitel v současnosti vede projekt Imperial Shipyard v Gdaňsku, kdy se historické průmyslové nábřeží mění na novou městskou, smíšenou oblast. Bude tu i Anni Sinnemäki, zástupkyně primátora města Helsinky, která v poslední době pracuje na ambiciózním plánu Carbon Neutral Helsinki 2035. I ta se podělí o své nápady na poli územního plánování a nemovitostí. Na reSITE promluví také Inês de Medeiros, starostka portugalského města Almada, které se nachází asi deset minut jízdy vodním taxíkem od Lisabonu. S podporou vlády se tam rozvíjí sedmdesátihektarový brownfield, bývalý přístav, s krásnými výhledy na město a Medeiros na reSITE představí ekonomickou a kulturní regeneraci této lokace.

Martin Barry (39) je americký krajinářský architekt a zakladatel reSITE a Manifesto Marketu. Pochází z New Yorku, kde osm let působil jako partner kanceláře W Architecture. Vedl velkolepé projekty městských nábřeží, parků, náměstí a univerzitních kampusů v USA, Saúdské Arábii, Číně, SAE, na Haiti, v Kanadě, v Mexiku i v Evropě. Martin Barry je držitelem “oscara” pro krajinné architekty, ceny ASLA, projekt Manifesto zvítězil v soutěži Obchodník roku za nejlepší zákaznický zážitek a jeho konference reSITE se stala eventem roku 2018. Věnuje se dlouhodobě otázkám udržitelného rozvoje měst a tyto principy zahrnuje do mise rychle rostoucí společnosti Manifesto. Ta má před sebou mezinárodní expanzi. Martin Barry žije se ženou a synem v centru Prahy.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.