Byznys & Reality

Rezidenční novinky: Rekordní hypotéky i nové družstevní byty

Rezidenční novinky: Rekordní hypotéky i nové družstevní byty
23.2.2021

Co nového se odehrálo na poli rezidenčních nemovitostí?

Avestus finišuje v Modřanském háji

Rozsáhlý developerský projekt Modřanský háj bude brzy dokončen. Developerská společnost Avestus Real Estate oznámila na začátku prosince kolaudaci 22 domů z třetí etapy, k jejímuž finále chybí posledních 24 jednotek. Ty čeká kolaudace nejpozději na jaře roku 2021 a drtivá většina z nich je prodaná. Avestus začal stavět Modřanský háj už v roce 2010 a dosud vybudoval čtvrť s 21 bytovými domy, sedmi dvojvilami, třemi prémiovými vilami a téměř čtyřicítkou rodinných domů.

MSI Capital má finance na Ďáblice

Téměř dvě třetiny první emise dluhopisů o objemu 120 milionů korun se podařilo prodat investiční společnosti MSI Capital. Dluhopisový program má sloužit k financování výstavby projektu Domy Ďáblická hvězdárna, který představuje celkem 24 rodinných domů v pražských Ďáblicích. Výstavbu má na starosti developerská společnost Moravská stavební - Invest, která zahájila práce na prvních nemovitostech v prosinci.

Družstevní bydlení má zelenou

Pražské radní Haně Kordové Marvanové se podařilo prosadit její vlajkový projekt, výstavbu družstevních bytů v metropoli. Idea spočívá v tom, že magistrát společně s investorem založí družstvo a poté s bankovním úvěrováním postaví bytové domy. Díky neziskovému principu a poskytnutí městského pozemku s právem stavby si od projektu Kordová Marvanová slibuje až o třetinu levnější byty. Už v příštím roce by mohly začít vytipované pilotní projekty v Praze 8, 11, 13 a 14.

IPR představil nové Bubny

Úplně nová čtvrť pro 25 tisíc obyvatel a s 29 tisíci pracovních míst v pražské čtvrti Bubny-Zátory získává konkrétnější podobu. V prosinci Institut plánování a rozvoje představil finální verzi územní studie, která zahrnuje i připomínky občanů z léta. Mezi největší změny patří snížení výšky budov v některých částech čtvrti, větší důraz na zeleň a respekt k památkám. Souběžně probíhá také změna územního plánu u 110hektarového brownfieldu, projednávat se má v roce 2021.

Hypotéky na rekordu

Ani první, ani druhá vlna pandemie koronaviru nedokázaly zastavit rozjetý hypoteční trh v Česku. Za prvních jedenáct měsíců roku banky půjčili na bydlení bezmála 225 miliard korun, což je jen nepatrně méně než za celý dosud rekordní rok 2016. Hypoteční banky odhadují, že do konce roku dosáhnou mety 250 miliard korun. Důvod úspěšného roku? Půjčky na bydlení používali jako určitý druh prostředku investoři, kteří do bytů ukládali peníze. Svou roli sehrály i výhodné úrokové sazby kolem dvou procent. Růst objemu úvěrů poznamenaly ale i dražší nemovitosti – na stejný byt bylo potřeba si půjčit až o 10 procent víc peněz než před rokem.

AFI dokončila poslední byty na prodej

Čtvrtá etapa projektu Tulipa Třebešín v Praze 3, kterou na konci listopadu zkolaudovala společnost AFI Europe, představuje uzavření jedné etapy. Čtrnáctipatrová budova se 155 byty je posledním projektem určeným na prodej. Pátá etapa s více než 60 jednotkami, kterou firma začala stavět v říjnu, už bude – stejně jako ostatní budoucí výstavba – určena k nájemnímu bydlení. Celkem chce developer vytvořit portfolio s nejméně tisícovkou činžovních bytů.

Central Group čeká stagnaci cen

Růst cen nových bytů v letošním roce se pohybuje v jednotkách procent, v příštím roce by měl spíš stagnovat. Odhadl to šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. Na trh se podle něj dostanou nové velké projekty se stovkami bytů, které další zdražování mají utlumit. Pražský realitní trh podle Kunovského v koronakrizi nejvíc poznamenal odchod zahraničních kupujících. Ty však plně zastoupili tuzemští investoři – jednotlivci i firmy. Jejich podíl na prodejích bytů, letos asi 800 jednotek, v Central Group dosahoval asi třetinu.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.