Snových osm hodin

Snových osm hodin
4.9.2019

Předpokladem úspěšného dne je kvalitní spánek, jeho podmínky se však liší člověk od člověka. Ředitel české divize firmy Hilding Anders Miloš Haken a specialista na chytrou domácnost Miroslav Látr ze společnosti Inexes proto na trh uvedli projekt, který propojuje kontinentální polohovací postele se smart technologiemi a řeší požadavky i nejnáročnějších zákazníků.

Kdy jste se rozhodli, že spojíte postele s chytrou domácností?

Miloš Haken: Naši zákazníci si o takové řešení řekli sami. Na spánek je dnes kladena čím dál vyšší míra požadavků a lidé už se nespokojí jen tak s něčím. Chtějí, aby byl jejich odpočinek v době přeplněné stresem, fyzickou i psychickou námahou tím nejlepším možným. Naše značka postelí Spirit je založena na myšlence, že se vám lůžko kompletně přizpůsobí. Člověk se tak zbaví únavy a stresu. Přímo se tedy nabízelo zkusit některé modely napojit na koncept chytré domácnosti, která prakticky činí totéž a navíc šetří majiteli čas. Oslovili jsme proto Miroslava Látra, aby se postaral o zakomponování smart technologie. Naše polohovací řada Spirit Adaptix je vybavena motory nejvyšší třídy vyrobenými v Německu, takže nám do cesty nebyly kladeny technické překážky.

Miroslav Látr: Naše společnost Inexes vytváří chytré domácnosti. Na projektu s Hilding Anders mě zajímal především způsob, jak postele naprogramovat, aby samy reagovaly na potřeby majitelů. Člověk chce spát za podmínek, které jsou přímo pro něj komfortní, tedy při určité teplotě, typu osvětlení či intenzitě zatemnění. Každý má navíc před spaním jiný rituál. Dnes se vyrábí poměrně hodně elektrických postelí, všechny jsou ale na ovladač, na němž je potřeba vše navolit. To je složité, zdlouhavé a stereotypní. Já kupříkladu rád spím s trochu nadzvednutýma nohama, ale protože mám smart postel, tak nemusím každý večer tuto polohu nastavovat. A když ráno zazvoní budík, postel uvede matraci opět do základní polohy.

Co vše chytré domácnosti nabízejí pro zlepšení kvality spánku?

ML: Stejně jako můj kolega z Hilding Anders přizpůsobuje postele na zakázku, tak my v Inexesu řešíme každému klientovi chytrou domácnost na míru. Umíme třeba podsvítit postel nebo nakonfigurovat lampičky tak, že budou během noci jemně reagovat na pohyb v okolí postele. Chytrá domácnost je založena na tom, že když mi v domě nevyhovuje jisté nastavení, tak je možné ho okamžitě změnit. Konkrétně u postelí se dá přizpůsobovat matrace podle stylu spánku, a to přes jednoduchou aplikaci. S ní si nastavíte třeba také to, že se ve zvolených dnech či hodinách samy vyvětrají místnosti. To vše dnes zvládáme automatizovat.

MH: Naše postele lze samozřejmě ovládat dálkově a bezdrátově. Vše je uloženo v jedné aplikaci, která je dostupná na telefony i tablety. Co na mě v tomto ohledu nejvíce zapůsobilo, bylo zapínaní různých režimů a úkonů gesty. A nekončí to jen u postelí, ovládat lze žaluzie, světla nebo topení. Když jsme se poprvé setkali, tak kolega kouzelně mávl nad stolem a vyjely žaluzie. Tím na mě Inexes velmi zapůsobil.

Jaké máte na společný projekt ohlasy?

ML: Obecně mají o smart postele zájem lidé, kteří vědí, že koupě kvalitní postele a matrace je sice větší investice, ale je rozhodně lepší než investice do prášků nebo nedej bože do operace bolavých zad. To je hodnota, jíž se v životě řídí. Když navíc vidí, jak pohodlné je mít chytrou domácnost, tak jsou nadšení. Ten komfort je nevídaný a uspořený čas mohou strávit s blízkými nebo činnostmi, na než normálně nemají čas.

Smart technologie jsou dnes v kurzu a spánek lze sledovat a měřit pomocí hodinek nebo telefonu. Jsou vaše postele vybaveny nějakým snímacím zařízením?

MH: Tyto věci řešíme s náročnějšími zákazníky nebo s klienty, kteří mají specifický typ zdravotních obtíží. Podobné technologie používáme při vývoji nových matrací. Všechny je testujeme přímo u nás ve výrobním závodě v Krkonoších. Máme vlastní laboratoř, která zkoumá kvalitu materiálů, jejich odporové vlastnosti, ergonomii a další kritéria. Na prototyp položíme podložku z optických vláken a tlakových senzorů, na níž necháme uléhat osoby různých váhových kategorií a typů postav a sledujeme jejich preferované spánkové polohy. Jsme tak schopni vyhodnotit tvrdost matrace či tepelnou mapu. Tím, že jsme součástí nadnárodního holdingu, máme možnost naše výsledky porovnávat s výzkumným pracovištěm SleepLab ve Švýcarsku, kde také naše výrobky testujeme. Tato laboratoř je jediná svého druhu v Evropě, která dokáže testovat kvalitu a odolnost materiálů, ergonomii konstrukce, spánkové klima a hygienu, tedy hned čtyři kritéria naráz. Tlakové senzory používáme i při výběru matrací zákazníky přímo u našich prodejců. Zkušený prodejce dokáže odhalit a poradit, co je pro klienta vhodné, svá doporučení si však tímto může i ověřit.

Vyžadují vaše chytré postele speciální údržbu?

MH: Žádný pravidelný servis nepotřebují. Naše postele mají navíc záruční dobu dvacet pět let. Na elektronické součástky, jako jsou polohovací mechanismy, je to pět let místo standardních dvou, v tom jsme, troufám si říci, unikátní. Za použitými technologiemi si stojíme.

Jste schopni smart technologiemi vybavit i nejvyšší řadu vašich postelí?

MH: Ano, a to i nejluxusnější modely Senator a President.

V současnosti se v segmentu postelí a matrací prosazují přírodní materiály. Jsou tyto trendy protnutelné s chytrými systémy?

ML: Technicky se tomuto spojení nekladou žádné překážky. Veškeré instalované systémy je možné upravit podle modelu postele. Proto není problém dodat smart systémy ani do postelí, které jsou dělány na zakázku či na míru zákazníků.

MH: Co se týče přírodních materiálů, tak v natolik široké nabídce, která je k dispozici pro personalizaci postelí a matrací Spirit, najdeme samozřejmě také tradiční přírodní materiály. Kromě bavlny a lnu je to pak řada látek se špičkovými antialergickými a antibakteriálními vlastnostmi. Z materiálů, jež neklesají v oblibě, lze zmínit například kokosová vlákna, přírodní latex a bambusové tkaniny, které skvěle pracují s vlhkostí a termoregulací. Nerazíme ovšem cestu, že kam vítr, tam plášť, tedy že změníme celé portfolio podle toho, co je zrovna moderní. Zajímá nás samozřejmě, co vyžadují zákazníci, ale kvalita, maximální užitná hodnota a nejvyšší možná míra technického zpracování jsou pro nás na prvním místě. A přírodní materiály nemusejí být vždy nejlepším řešení pro komfortní spaní a údržbu. Zkušený prodejce vám vždy dokáže poradit a přesně vybere, co je nejlepší právě pro vás.

Jak člověk pozná, že spí na nevyhovující matraci?

MH: V Česku stále existuje úzus, že čím tvrdší matrace, tím lepší. To už je překonané. Největší zátěžovou zkouškou matrací je spaní na boku. Pánevní oblast, tedy část těla, která je u všech lidí nejtěžší částí, se propadne buď moc, nebo se do matrace naopak správně „nezaboří“, čímž pak velice trpí páteř. Když je matrace špatně vybraná nebo už má své nejlepší za sebou, tak vás nebude dostatečně podporovat a kompenzovat jisté polohy. Třeba u kontinentálních postelí Spirit jsme po několika týdnech používání schopni upravit jejich vlastnosti tak, aby zákazníkům opravdu vyhovovaly. Spánek je samozřejmě záležitostí mnoha faktorů, od toho, kolik pijeme kávy až po to, jak moc stresové máme zaměstnání. Matrace, respektive postel ovšem hraje nemalou roli v tom, jak kvalitně se člověk vyspí a právě kvalitní a nerušený spánek by měl člověka oprostit od starostí, zbavit tělo fyzické i psychické únavy a co nejvíce ho uklidnit a připravit na další den.

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.