Architektura & Design

Světlo v zahradní architektuře: Kde všude se dá využít?

Světlo v zahradní architektuře: Kde všude se dá využít?
12.1.2021

Zahrada v moderním pojetí doplňuje obytný prostor stavby. Dochází k propojování interiéru s exteriérem a jejich vzájemné harmonizaci. Světlo v zahradě, stejně jako světlo v interiéru, je tvůrcem atmosféry.

Ve venkovním prostoru bývá často navrženo pouze funkční osvětlení pro bezpečný pohyb v okolí domu. V moderní architektuře jsou však velmi oblíbená velkoformátová okna a prosklené stěny, které nabízí přímé propojení interiéru a zahrady. Zahrada jako taková ale po setmění zůstává nevyužitá a skrytá za okny ve tmě.

Scénické osvětlení zahrady nabízí nový pohled z interiéru domu a pocitové rozšíření obytného prostoru. „Při navrhování scénického osvětlení zahrady se soustředíme především na pohledy z domu. Osvětlená zahrada je nejčastěji vnímána a obdivována právě z pohodlí domova. Světlo v zahradě navozuje uvnitř interiéru i pocit bezpečí,“ vysvětluje specialista Václav Holas z firmy HOLAS Lighting.

Pro práci se světlem v zahradě a vytváření světelných scén je vhodný osvětlovací systém Lightpro na bezpečné napětí 12V. Systém umožňuje bezpečnou instalaci i v již založených zahradách, kde původně zahradní osvětlení nebylo plánováno. Malonapěťové osvětlení je ideální také pro použití v okolí vodních prvků i na střešních terasách, kde je kladen velký důraz na elektrickou bezpečnost. Pomocí zahradních reflektorů a různých světelných efektů vzniká v zahradě noční obraz. Prostor zahrady je tlumeným světlem harmonizován a působí relaxačně.

Scénicky osvětlená zahrada nabízí jedinečnou podívanou v každém ročním období, proto doporučujeme zřídit automatické ovládání osvětlení, kdy se zahrada při setmění sama rozsvítí a vypne ve stanoveném čase. Osvětlená zahrada vám díky automatickému ovládání přinese každodenní radost při pohledu z okna. 

Foto: Archiv

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.