Architektura & Design

V zemi ohně a ledu: Benefity vlastní nemovitosti na Islandu

V zemi ohně a ledu: Benefity vlastní nemovitosti na Islandu
22.2.2021

Pořídit si na Islandu prázdninovou nemovitost znamená upsat se krásám podmanivé krajiny. A také investici do budoucna, protože nejřidčeji zalidněný evropský stát čeká díky boomu turismu populační růst.

ed příchodem pandemie patřil Island mezi nejpopulárnější destinace na světě. Maličký ostrov, jehož scenerii si propůjčili tvůrci seriálu Hra o trůny nebo filmu Star Wars, navštěvují ročně tisíce turistů a výrazně tím pomáhají tamní ekonomice. Teď je kvůli pandemii všechno jinak, o budoucnost se ale Islanďané bát nemusí. Podle znalců má země, známá pokrokovým myšlením, kreativní kulturou a velkou mírou bezpečí, slušný investiční potenciál. 

O tom svědčí i aktuální aktivita na realitním trhu, která prudce rostla navzdory koronavirové krizi a následné recesi. Po jarním útlumu se transakce opět rozjely naplno a červenec se stal podle zprávy islandského úřadu pro bydlení a výstavbu měsícem s nejvyšším počtem uzavřených kupních smluv od roku 2007. Takovému vývoji odpovídaly i ceny, jež letos v případě bytů v hlavním městě vzrostly o 3,7 procenta, což je o 1,5 procenta více než loni.

Plechová odolnost

V dlouhodobějším horizontu ovšem ceny realit svůj růst spíše zpomalují. V zemi, která má s Českem společný chronický nedostatek bytů, se totiž v posledních letech opět ve velkém rozmohla developerská výstavba. Dalším faktorem, jenž usměrnil ceny realit – a poškodil turismus – byl předloňský pád WOW Air, jedné ze dvou domácích aerolinek. „Centrální banka na něj zareagovala snížením úrokové sazby a výsledný nárůst počtu kupců prvních nemovitostí, kteří nyní tvoří téměř 30 procent trhu, vdechl trhu opět život,“ uvádí Olafur Sindri Helgason, hlavní ekonom Úřadu pro bydlení a výstavbu.

Aktuálně se tak domy v hlavním městě, o které jeví největší zájem právě cizinci, prodávají za cenu mezi 80 a 110 miliony islandských korun, což je v přepočtu 13 až 18 milionů korun českých. Naproti tomu byty lze pořídit za 50 až 64 milionů islandských korun (8 až 11 milionů korun českých). A ne ledajaké. Zajímavostí, s níž se kupci často setkávají, jsou drsně vyhlížející domy obložené odshora dolů materiálem, který se za jiných okolností používá téměř výhradně pro průmyslové účely – vlnitým plechem. Nutno dodat, že z hlediska barevnosti atraktivně vyvedeným.

Ve smyslu inovace 

Toto islandské tak zvané pancéřování, které se v Reykjavíku začalo používat v letech 1880 a 1925, je pozoruhodným příkladem odolnosti a inovace tváří v tvář těžkým životním podmínkám. A to nikoli izolace, jak by se mohlo zdát, ale naopak globalizace. Island totiž jako jedna z prvních zemí na světě nadšeně přijala nové praktické způsoby výstavby včetně využití plechu, betonu a prefabrikace.

Docela jiný příběh pak vypráví jih Islandu, jenž svými vodopády, vulkány a ledovci patří k nejkrásnějším oblastem ostrova. Tady vyjde pořízení prázdninového bytu o něco levněji – na 20 až 30 milionů islandských korun (3,3 až 5 milionů korun českých), cena však může být i výrazně vyšší.

Obchod má zelenou

Stran národnosti jsou mezi zahraničními kupci nejvíce zastoupeni Evropané, ať už z Velké Británie, Francie, nebo Skandinávie, stále častěji však o zdejší nemovitosti jeví zájem také Američané a Kanaďané. Ti mají ovšem o něco ztížený přístup na trh, protože občané států mimo Evropskou unii musí v případě zájmu o koupi požádat o povolení islandské ministerstvo spravedlnosti. Pokud má dotyčný na ostrově obchodní aktivity, ve většině případů se kladného vyřízení dočká.

Samotná koupě je pak zprostředkována pomocí realitního agenta, který podle islandského zákona zastupuje obě strany zároveň. Není tak nutné si najímat i právníka. Všechny podepsané smlouvy musí následně ověřit notář, přičemž daň z kolkovného stojí kupce zhruba 0,8 procenta z ceny nemovitosti.

 

Tip: Letní dům u jezera Thingvellir

Dvoupodlažní letní dům je usazen na zeleném kopci s výhledem na jezero Thingvellir ve venkovské jihozápadní oblasti Grafningshreppur, asi 30 kilometrů východně od Reykjavíku. Majitelé mají přístup na pláž jezera, v němž rybáři rádi loví polární pstruhy. Původně rodinný letní dům sloužil určitý čas pro ubytování turistů. Základ domu s rozlohou 970 metrů čtverečních je tvořen čtyřmi ložnicemi. Součástí domu je také terasa s nerušeným výhledem na jezero. Za domem je umístěná skleněná vířivka s výhledem na hvězdnou noční oblohu. Nemovitost se aktuálně prodává za cenu 63,8 milionu islandských korun (10,7 milionu Kč).

Text: Andrea Votrubová Foto: archiv

Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.