Hanspaulka je vilová oblast v pražské čtvrti Dejvice, která zaujímá spolu s vilovou oblastí Baba vyvýšené území, vymezené údolím Šáreckého potoka, skalním ostrohem na východní straně Baby, nárazovým břehem meandrů Vltavy a údolím bývalého Dejvického potoka. Ve středověku se jednalo o viniční oblast s mnoha vinohrady a usedlostmi. Podle jedné z nich dostala čtvrť také své jméno. Některé další usedlosti se zachovaly dodnes a připomínají tak bohatou historii této lokality.
Jako obytná čtvrť vznikla Hanspaulka až ve dvacátých letech minulého století, kdy zde začala výraznější vilová zástavba. Byla zde vystavěna řada architektonicky významných staveb, především vily tehdejší intelektuální elity. Dodnes tato pověst čtvrti zůstala a stále tu bydlí některé významné osobnosti české kultury či společenského a politického života. Tradice zakládání sousedských a zájmových spolků zde trvá již od meziválečné doby. Známé jsou Hanspaulské hudební hnutí nebo tzv. Hanspaulská liga v malém fotbale.
Ve druhé polovině minulého století už výstavba neprobíhala v takové míře a smysluplné koncepci jako před tím. Na některých místech byly tak napáchány zásadní urbanistické škody. To platí především o stavbě monumentálního komunistického Hotelu Praha, který byl dokončen v roce 1981. Kontroverzní stavba byla i přes své obrovské rozměry a určitou necitlivost vynikající ukázkou dobové organické architektury. Přes velké protesty odborníků byla i tak v roce 2014 zdemolován.
Dnes Hanspaulka nabízí bydlení nejenom v početné vilové zástavbě, ale také v nových bytových domech, které zde začaly vznikat od devadesátých let. Bydlí se zde tak v ikonických stavbách předních architektů dvacátých a třicátých let, jako byli Ladislav Žák, Evžen Linhart, Antonín Engel a další či v nových, často architektonicky zdařilých bytových domech. Za zmínku stojí vily Ladislava Lábuse v obytném komplexu Hanspaulka, projekty od Stanislava Fialy nebo studia Atelier 8000.
Čtvrť je dopravně trochu izolovaná od zbytku města. I když je relativně dobře dostupná tramvají a metrem nové prodloužené trasy A, dostat se do centra města přece jen nějakou chvíli zabere. Blízko je to ale do Dejvic či Bubenče, čtvrtí, které nabízejí rozmanité kulturní i společenské vyžití. Relativně blízko je to také na Babu, další unikátní vilovou čtvrť a nedalekou zříceninu, která je ideálním cílem víkendové procházky. Jistá izolovanost však této čtvrti dodává své nezaměnitelné kouzlo a poskytuje ideální klid pro rodinné bydlení.
Zajít na pivo nebo si pustit něco z jukeboxu můžete i v tak poklidné čtvrti jako je Hanspaulka. Bar u Hřebíka nabízí pro rezidenty příjemné posezení již od roku 2010. Podnik se dokonce stal v roce 2012 v anketě Bar roku regionálním vítězem.
Na Pískách 1185/92
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
Nic výjimečného ani speciálního. Restaurace na Hanspaulce je zkrátka klasickým podnikem, který připravuje českou kuchyni s maximální péčí. To vše z Restaurace na Hanspaulce dělá skvělé místo pro posezení s přáteli, třeba jen na malou chutnou dobrotu, nebo na opravdové pořádné jídlo.
Krocínovská 1815/2a
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
http://restauracenahanspaulce.cz/
Skrýt detailSokolovnu na Hanspaulce postavili členové jednoty Sokol Dejvice II, která na Hanspaulce působila od roku 1931. Přes velké problémy byla funkcionalistická budova Sokolovny postavena až v roce 1946. Za komunismu byl však Sokol zakázán a obnoven až v roce 1990. Dnes zde činnost Sokolu funguje nadále.
Na Hanspaulce 166/2
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
http://www.sokol-hanspaulka.cz/
Skrýt detailSportovní areál Hanspaulka je výborně vybaveným sportovištěm pro mnoho fyzických aktivit. Můžete si zde zahrát fotbal s členy Hanspaulské ligy v malém fotbale, zaposilovat si, dát si turnaj v tenise nebo ping pongu, zahrát si minigolf či zaběhat na tartanové dráze. Společenský život se pak odehrává v místní restauraci a kavárně.
Na Hanspaulce 166/2
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
Usedlost Hadovka při Evropské ulici je jednou z největších zachovaných usedlostí na Hanspaulce. Neogotickou stavbu, která byla vyzdobena malbami Josefa Navrátila, dnes vlastní skupina PPF a hodlá v ní vybudovat soukromou školu Open gate. Na jejím někdejším pozemku se nachází i barokní kaple Nesvětější Trojice z přelomu 17. a 18. století, přestavěná roku 1853.
Evropská 10/64
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
Vlčkovka je původně venkovská usedlost, kterou nechal postavit Jan Wiltsch roku 1855. Wilsch byl původně majitelem přilehlé usedlosti Hercovka, tu ale prodal a ponechal si jen část pozemků. Na nich postavil usedlost, tehdy nazývanou podle jeho jména Vilčovka. Dnes slouží k obytným účelům.
Na Vlčovce 120/6
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
Architekt Evžen Linhart patřil mezi nejvýznamnější představitele meziválečné architektonické avantgardy. V letech 1927–1929 si na Hanspaulce nechal postavit svůj vlastní dům, který je dnes památkově chráněn. Rafinovaně komponovaná vila zaujme venkovním schodištěm I výrazným prosklením.
Na Viničních horách 774/46
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko
Vila Lídy Bárové je vrcholným dílem modernistického architekta Ladislava Žáka. Postavil jí v letech 1937–1938 pro herečku Lídu Baarovou jako dvojdům s ložnicemi v přízemí a se sluneční terasou na střeše. Lída Baarová obývala jednu část domu. Dům, který je ukázkou organického
Neherovská 677/8
Dejvice
160 00 Praha-Praha 6
Česko