Josefov

O lokalitě

Bydlení v historickém centru Prahy ve stínu legendami opředených židovských památek, ale i záplavy zahraničních turistů. Josefov je jednou z nejživějších částí města, ve které se spojuje více než tisíc let stará historie s vymoženostmi současného městského života. Najdete zde luxusní obchody i stejně kvalitní bydlení v domech s historickými hodnotami.

Josefov a židovské město. Oba tyto názvy můžeme spojit s jednou z nejkrásnějších čtvrtí historické Prahy. Josefov je městská čtvrť Prahy v ohybu Vltavy obklopená Starým Městem. Od středověku zde bývalo židovské město (ghetto), které se po jeho zrušení proměnilo v 19. století v chudinskou čtvrť. Ta byla v rámci pražské asanace zbourána a nahrazena novou zástavbou. Zachovány zůstaly jen nejvýznamnější židovské památky.

Je to městská čtvrť, ve které se setkávají kořeny Prahy a její nejstarší historie s luxusem a vymoženostmi současného městského života. Zástavba, která zde vznikla během pražské asanace, stále respektuje historický ráz města, ulice nemají přesně vymezenou urbanistickou strukturu a v některých místech vytvářejí křivolaké zatáčky, schovaná zákoutí i příjemná malá náměstí. Dnes jsou však všechna tato místa obsypána turisty, a to téměř 24 hodin denně. Historický ráz a jedny z nejvýznamnějších památek v Praze jako Staronová synagoga, Židovský hřbitov nebo muzeum jsou pro ně totiž velkými lákadly. I tak zde stále bydlí místní starousedlíci. Paradoxní je, že v roce 1890 v Josefově žilo přes 11 000 obyvatel, dnes pouze kolem 1400. K nim se pak přidávají movití obyvatelé či cizinci, kteří si mohou dovolit vysoké nájmy či koupi některého z luxusních bytů.

Pokud tak hledáte v této lokalitě místo pro bydlení, musíte počítat s vysokými cenami nemovitostí a nekončícím turistickým ruchem. V ulicích Josefova si nikdy úplně neodpočinete a budete neustále konfrontováni s ruchem turistické metropole. To však vynahradí samotné bydlení, které patří v Praze mezi ty úplně nejdražší. Jeho možnosti jsou ale fantastické. Většina domů byla postavena na přelomu 19. a 20. století během pražské asanace. Dekorativní historizující styl i příklady tehdy inovativní secese skrývají za fasádami luxusní a prostorné byty. Doslova bydlení jako z pohádky, v bytových palácích s věžemi i soustavami balkonů.

Výhodou je také dostupnost služeb a zábavy. Restaurace a bary jsou téměř na každém kroku. Řada z nich je však pouze turistickými lákadly, která už dávno ztratila svou autenticitu. Pokud se však podíváte do našeho průvodce, najdete ve čtvrti i kvalitní a autentické podniky, do kterých chodí stále především pražští rezidenti. Na dosah máte také nejluxusnější ulici v Praze, módní tepnu Pařížské ulice, ve které se zabydlely nejprestižnější módní značky. Ty pak doplňuje i design a umění, které si zde prohlédnete, ale i pořídíte v prestižních soukromých galeriích.

Josefov prochází některé důležité hlavní ulice. Zatímco zmíněná Pařížská je zasvěcena luxusnímu nakupování, Dlouhá třída je centrem zábavy. Téměř v každém domě je nějaká restaurace či bar. Mezitím najdete už trochu klidnější ulice, které se střetávají např. na Kozím plácku nebo u památníku Franze Kafky. Ty nejklidnější ulice se nacházejí směrem k vltavskému břehu a Nemocnici Na Františku. Ulice U Milosrdných, Anežská i Dušní si stále zachovávají ráz a poetiku staré Prahy.

Kompletní popisek
Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.