Karlín zosobňuje vynikající ukázku toho, jak se může moderním způsobem změnit charakter města a zároveň si ponechat atmosféru ze své historie. Bývalá průmyslová čtvrť je dnes dynamickým centrem byznysu a kreativního podnikání. V bývalých továrnách dnes vznikají kanceláře, media centra, showroomy, kvalitní restaurace i velkorysé loftové byty.
Možná právě Karlín zaznamenal v posledních 20 letech nejdramatičtější proměnu a výstavbu. Původně dělnická a průmyslová čtvrť, která vznikla v údolní nivě Vltavy mezi Libní a Novým Městem, byla založena v roce 1817. Pojmenována byla podle manželky císaře Františka I. Karolíny Augusty. Po zbourání městských hradeb v 70. letech 19. století patřily pozemky v dnešním Karlíně k nejlevnějším. Proto zde také vyrostla řada průmyslových závodů a obytných domů velmi rychle.
Průmysl byl hlavním motorem vývoje Karlína a je jím v podstatě i dodnes. Většina bývalých průmyslových komplexů a továren se v posledních dvaceti letech postupně proměnila a z Karlína se stala velmi atraktivní kancelářská lokalita. V bývalých továrnách, které byly často rekonstruovány věhlasnými českými i zahraničními architekty, dnes sídli etablované společnosti, start-upy i kreativní studia.
V druhé polovině 19. století zde měl velký vliv průkopník české elektrotechniky František Křižík, který zde rozvíjel elektrotechnický průmysl. Roku 1896 zde byla uvedena do provozu Křižíkova elektrická tramvajová dráha. Po našem slavném vynálezci je pojmenována i ulice a stanice metra Křižíkova. Je to jakýsi středobod Karlína, rušné obchodní i zábavní centrum, ulice, která protíná Karlín a nabízí většinu obchodů, restaurací, barů, a dalších služeb, které v Karlíně najdete. Odtud se můžete vydat všemi směry. Na západ směrem k Florenci, kde se nachází rušenější část Karlína končící působivým Negrelliho viaduktem a naopak směrem na východ k Invalidovně, kde už Karlín pomalu přechází v park a okrajovější části Libně.
Urbanismus Karlína připomíná newyorský Manhattan. Má nejpravidelnější a nejplošší síť ulic v Praze. Skvěle se tak mezi nimi orientujete. Ideálním dopravním prostředkem po Karlíně je jízdní kolo. Na škodu není ani bezprostřední blízkost Národního památníku na Vítkově s přilehlým parkem, kam si sice musíte vyšlápnout, ale výhled stojí za to. Příjemné aktivity nabízí také přilehlý břeh Vltavy s cyklostezkou a sportovišti. Jeho podoba je však stále, i přes řadu změn k lepšímu, zanedbaná.
Bydlení v Karlíně spojuje odlišné historické etapy čtvrti. Blíže směrem k Florenci se nacházejí především klasické bytové domy, především z přelomu 19. a 20. století a pak meziválečné éry. V rekonstruovaných průmyslových objektech vznikají nové lofty, prostorné a velkorysé byty s obrovskými okny a industriálním charakterem. Na Rohanském nábřeží zase vzniklo několik obřích bytových komplexů, kterým však chybí intimnější osobní rozměr. Naopak nabízí komfortní zázemí a služby či blízkost vltavského břehu. Bydlení ve východní části nedaleko Invalidovny má pro změnu téměř až venkovský charakter, z kterého dýchá klid a pohoda.
Karlín se stal díky vydařené a stále probíhající revitalizace také kulinářským centrem Prahy. Jeho široká paleta restaurací, bister a kaváren nabízí téměř všechny druhy světových kuchyní a typů jídel. Od vynikajících domácích řeznictvích, přes přátelské vinárny, exotické fast-foody až po luxusní koncepční restaurace. Karlín se tak stal vyhledávaným místem všech Pražanů
Studia Mimosa a Modulora spojila při tvorbě interiéru kavárny Proti proudu. Minimalistický prostor překvapí výtvarně pojatými solitéry včetně kovového zkorodovaného baru a nástěnné instalace elektrického vedení, které symbolizuje název kavárny. Ochutnejte sázená vejce, skvělé sendviče nebo vynikající dezerty a zmrzlinu.
Březinova 471/22
Karlín
186 00 Praha-Praha 8
Česko
http://www.bistroprotiproudu.cz
Skrýt detailOživit břeh Vltavy a zároveň zkulturnit zanedbaný lesík kousek za kancelářským komplexem Danube house se rozhodla parta kamarádů. Založili Přístav 18600 a na crowdfoundingové kampani získali peníze. Během léta si tak na břehu řeky romantickém háji můžete zajít na limonádu a na pivo, upéct si k tomu buřty nebo se přijít podívat na některý z občasných koncertů a dalších kulturních akcí.
Rohanský ostrov 33
Karlín
186 00 Praha-Praha 8
Česko
Oživit břeh Vltavy a zároveň zkulturnit zanedbaný lesík kousek za kancelářským komplexem Danube house se rozhodla parta kamarádů. Založili Přístav 18600 a na crowdfoundingové kampani získali peníze. Během léta si tak na břehu řeky romantickém háji můžete zajít na limonádu a na pivo, upéct si k tomu buřty nebo se přijít podívat na některý z občasných koncertů a dalších kulturních akcí.
Rohanský ostrov 33
Karlín
186 00 Praha-Praha 8
Česko