Staré město

O lokalitě

Křivolaké uličky mezi Národní třídou, Kaprovou ulicí a Vltavou jsou místem, kde vás pohltí historická krása Prahy a zároveň budete překvapeni současným společenským a kulturním životem, který tato čtvrť kolem slavného a symbolického Betlémského náměstí nabízí. Klasika se zde totiž setkává s kreativním duchem současné Prahy.

Jen pár kroků od rušného nákupního a společenského centra kolem Spálené ulice a Národní třídy se dostanete do pitoreskních uliček Starého Města. Přestože turistický ruch zde zcela neutichá, starobylá zástavba a úzké křivolaké uličky vás natolik pohltí, že na každodenní spěch zapomenete. Jedna z částí Starého Města kolem Betlémského náměstí a stejnojmenné kaple, ve které promlouval k lidu mistr Jan Hus, je jednou z nejmalebnějších částí našeho hlavního města.

Na místě dnešního náměstí stával ve středověku původně románský kostel svatého Filipa a Jakuba, později přestavěný goticky a obklopený hřbitovem. V těsném sousedství kostela byla roku 1391 postavena Betlémská kaple. Náměstí s kaplí, na jejíž fasádě byl před dvěma lety umístěn originální pomník mistra Jana Husa od architektonického ateliéru SAD, je středobodem této čtvrti. Zdá se, že ať už půjdete jakýmkoliv směrem, náměstí zkrátka neminete. Ústí na něj totiž hlavní tepny čtvrti, jako jsou ulice Konviktská, Betlémská, Husova či Liliová.

I když se jedná o jednu z nejvíce turisticky orientovaných čtvrtí Prahy, nabízí tato lokalita skvělé možnosti pro rezidenty i obyvatele celé Prahy. V uličkách kolem náměstí se totiž během několika posledních let usídlila celá řada obchodů, galerií, kaváren, restaurací i barů, které narušují monotónnost turistického průmyslu a často velmi nevkusných provozoven s ním spojených. Tato část Starého Města pražského se tak stala jakousi výkladní skříní současného tuzemského životního stylu spojeného s uměním, designem i módou. Na své si zde přijdou fanoušci všech těchto disciplín, a to především v lokálních obchodech a restauracích, které dohromady vytváří přátelskou a téměř sousedskou atmosféru.

Zástavba čtvrti pochází z těch nejstarších dob. Středověké základy, renesanční fasády, barokní paláce a historizující činžovní domy z 19. století. To vše dohromady vytváří bohatý architektonický slovník, pro který je Praha natolik unikátním městem. A právě v okolí Betlémského náměstí je tato historická koláž, která vznikala vrstvu po vrstvě, vidět opravdu výrazně.

Negativem starobylé zástavby je však absence zeleně. Nejbližší parky jsou až na Slovanském a Střeleckém ostrově uprostřed Vltavy. To je ostatně daň, kterou musíte zaplatit, pokud se v centru Prahy rozhodnete bydlet. Její atmosféra a historie téměř na dotek vám to však musí na druhou stranu vynahradit.

Kompletní popisek
Tyto stránky používají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním.