kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Inovativní firmy daly vysvědčení jižní Moravě i Česku

Inovativní firmy daly vysvědčení jižní Moravě i Česku

žárovka
Foto: Vecteezy
Jak vidí domácí prostředí pro inovativní ekonomiku sami podnikatelé? Zeptali jsme se vybraných firem napříč různými obory. Jižní Morava si vede chvályhodně, Česko jako celek má co zlepšovat.

Dominik Malčík

  • generální ředitel REDAMP SECUTRITY
  • Obor: kyberbezpečnost
David Malčík
Foto: REDAMP SECUTRITY

Jak hodnotíte region jižní Moravy jako prostředí pro vznik inovativních firem?

Z pohledu lokality je jižní Morava regionem s velmi dobrou dostupností hlavních měst České republiky, Slovenské republiky a Rakouské republiky. To je určitě velkou výhodou při zakládání byznysu právě s vazbou na velká města, kde noví podnikatelé často hledají svá odbytiště. Velká města jsou rovněž podhoubím technologických firem a inovací. Díky své lokalitě a díky působení JIC je Brno ve velmi výhodné pozici, což se odráží i na množství inovativních projektů vznikajících právě zde.

V čem rozvoji vaší firmy pomohlo Jihomoravské inovační centrum?

JIC nám pomáhá strukturovaným poradenstvím, sdílením kontaktů a pořádáním různých odborných i networkingových akcí. Výborná je skladba profesionálů, které JIC sdružuje. V globálu se dá říci, že JIC funguje jako katalyzátor byznysových vztahů. Vhodným propojením lidí a subjektů se snaží nastartovat spolupráci nebo případně podpořit rozvoj již existující kooperace.

Co v Česku naopak rozvoj inovativního byznysu brzdí?

Podpora ze strany státu/EU ve formě různých dotací a pobídek by mohla být intenzivnější, snáze dosažitelná a snáze administrovatelná, především pak pro menší a začínající subjekty. Dále v centrální Evropě postrádáme investory opravdu západního typu, kteří se nebojí akceptovat riziko. Zdejší investoři především sledují jistotu svého vkladu, a tím vytvářejí zbytečně komplikované prostředí, které odvádí pozornost od rozvoje byznysu.

Jakou ambici či nejbližší cíl má dnes vaše společnost s ohledem na aktuální fázi svého rozvoje? 

Aktuálně uvádíme na evropský, respektive následně na celosvětový trh náš nový cyber security produkt REDAMP Device Security. Rádi bychom prostřednictvím této inovativní platformy docílili obecného zlepšení zabezpečení zařízení připojených k internetu (mobilní telefony, počítače, IoT…). Vzhledem k tomu, že aktuálním světovým trendem je maximální digitalizace ve většině sfér lidského snažení, je třeba brát i zabezpečení s jistou mírou zodpovědnosti, což se v dnešní společnosti zatím úplně neděje. 

Ivan Novotný

  1. generální ředitel ModernTV
  2. Obor: internetová televize
Ivan Novotný
Foto: ModernTV

Jak hodnotíte region jižní Moravy jako prostředí pro vznik inovativních firem?

Region jižní Moravy vnímáme velmi příznivě. Přítomnost několika technických vysokých škol a řady technologických firem vytváří prostředí, kde lze najít spoustu kvalitních odborníků, kteří jsou k tvorbě zajímavého produktu potřeba. Vysoká penetrace inovativních firem také vytváří skvělé podmínky pro zvýšení odbornosti jednotlivých specialistů.

V čem rozvoji vaší firmy pomohlo Jihomoravské inovační centrum?

Jihomoravské inovační centrum nám poskytuje výborné zázemí a péči, díky čemuž se můžeme soustředit na náš produkt a samotný růst. V začátcích nám pomohlo poradenstvím, jakým způsobem vytvořit zajímavý produkt. Dnes oceňujeme propojení se sítí zkušených podnikatelů, se kterými se můžeme radit v nejrůznějších oblastech našeho podnikání. 

Co v Česku naopak rozvoj inovativního byznysu brzdí?

Dá se říct, že ČR podporuje inovativní byznys v rozumné míře. Ale zároveň musím dodat, že vždy by to mohlo být lepší – o snížení byrokratické zátěže a souvisejících změnách v právu se hovoří dlouhá léta. Zlepšit by se mohla také podpora inovativních českých firem na úkor velkých zahraničních vývojových center u nás. 

Jakou ambici či nejbližší cíl má dnes vaše společnost s ohledem na aktuální fázi svého rozvoje? 

Soustředíme se na změny v našem technologickém produktu s ohledem na zahraniční partnery.

David Novák

  • generální ředitel Ximilar
  • Obor: zpracování obrazových dat pomocí umělé inteligence
David Novák
Foto: Ximilar

Jak hodnotíte region jižní Moravy jako prostředí pro vznik inovativních firem?

Jihomoravský kraj je podle nás pro vznik technologické firmy ideální. Na brněnské univerzity přijíždí studenti z různých koutů republiky i ze zahraničí, kteří potom často zůstanou a hledají si práci v oboru. Zároveň je zde příznivé prostředí pro start-upy.

V čem rozvoji vaší firmy pomohlo Jihomoravské inovační centrum?

Hanka Šudáková nám v rámci programu JIC Enter pomohla ujasnit si, co chceme, a co je třeba udělat pro to, aby vznikla funkční firma. Společně jsme definovali naše potenciální zákazníky, role, které je třeba ve firmě zaplnit, a prošli možné scénáře vývoje. Zuzana Hadašová a Markéta Filipenská nám pomáhají s projekty a dotacemi, díky kterým se technologicky posouváme. Zpočátku jsme také využili coworkingový prostor a později si v JIC pronajali kancelář.

Co v Česku naopak rozvoj inovativního byznysu brzdí?

V Česku je podle nás dobré prostředí pro podnikání. Transfer technologií z akademické sféry je nyní plynulejší, než býval, ačkoliv je jistě co zlepšovat. Možným úskalím může být nedostatek specialistů v konkrétních oblastech vývoje a strojového učení. Část našeho týmu ale pracuje remote, a nepovažujeme to za problém.

Jakou ambici či nejbližší cíl má dnes vaše společnost s ohledem na aktuální fázi svého rozvoje?

V budoucnu chceme dál plynule růst, zúročit vývoj platformy, kterou jsme vyvinuli, a dostat ji k více zákazníkům. Dlouhodobě se snažíme podílet na procesu přijetí vizuální umělé inteligence v široké komerční sféře a přinášet automatizaci do průmyslu. Zároveň se podílíme na separátních projektech a vývoji dalších produktů.

Denisa Žochová

  • marketingová manažerka ALIS Tech
  • Obor: bezpečnostní hardware a software
Denisa Žochová
Foto: ALIS Tech

Jak hodnotíte region jižní Moravy jako prostředí pro vznik inovativních firem

Region jižní Moravy hodnotíme velmi pozitivně z pohledu mladé, start-upové společnosti, která se zabývá vývojem inovativních systémů, které nachází uplatnění zejména v B2B sektoru. Jelikož je Jihomoravský region bohatý na univerzity technického zaměření, nalézáme zde uznávané autority z oboru, za kterými docházíme na pravidelné konzultace při procesu vývoje. Další výhodou Jihomoravského regionu je i bezesporu vysoká koncentrace samotných B2B firem, které tvoří naší cílovou skupinu, a také vysoké procento zastoupení seniorních pozic v oblasti IT.

V čem rozvoji vaší firmy pomohlo Jihomoravské inovační centrum?

JIC nám pravidelně podává pomocnou ruku v oblasti PR, napomáhá nám k zisku marketingových materiálů z různých dotačních programů, konzultuje s námi strategické kroky v oblasti expanze do zahraničí a při zisku vhodného investora. Nejvíce si však ceníme spolupráce s JIC v oblasti networkingu. Právě díky jihomoravskému inovačními centru jsme měli možnost zúčastnit se konference při Světovém dni inženýrství pro společnost Honeywell, kde jsme prezentovali naše myšlenky a pohled na bezdrátové technologie a jejich využití v praxi. Za zmínku stojí i nominace ze strany JIC do soutěže Deloitte, ve které jsme se umístili na třetím místě v kategorii vycházejících hvězd (firmy s růstovým potenciálem).

Co v Česku naopak rozvoj inovativního byznysu brzdí?

K dnešnímu dni nás jako firmu zabývající se vývojem, ale zejména výrobou, nejvíce brzdí nedostatek materiálů a velmi dlouhé doby dodání. Vzhledem k tíživé situaci na trhu jsme byli nuceni velmi rychle přejít k jinému typu řídicích jednotek a celkově přizpůsobit řešení dostupnosti materiálů. Dalším faktorem, který brzdí akceleraci rozvoje byznysu, je poněkud zdrženlivý postoj firem vůči inovacím v oblasti bezpečnosti práce a nedostatečný rozpočet vyčleněný pro nákup systému pro prevenci rizik.

Jakou ambici či nejbližší cíl má dnes vaše společnost s ohledem na aktuální fázi svého rozvoje?

Společnost ALIS Tech má nyní před sebou velký cíl, jehož základním artiklem je dosažení větší soběstačnosti v rámci dodavatelsko-odběratelského řetězce. Právě samovýroba některých z komponent anti-kolizních systémů a systémů LED světelného značení nám pomůže výrazně snížit riziko průtahu dodávek. Tento strategický tah nám navíc umožní nastavení konkurenceschopnějších cen, což povede k růstu celkového podílu firmy na trhu.

David Přibyl

  • šéf prodeje Wereldo
  • Obor: digitální přepravní služba
David Přibyl
Foto: Wereldo

Jak hodnotíte region jižní Moravy jako prostředí pro vznik inovativních firem?

V JMK je a vzniká spousta technologických skvělých firem. Věřím, že Brno je velmi dobré místo pro vznik inovativních firem z důvodu kvalitních škol a šikovných studentů, koncentrace technologických podnikatelů, investorů a organizací pro podporu podnikání, jako je například JIC.

V čem rozvoji vaší firmy pomohlo Jihomoravské inovační centrum?

Mám zkušenost s JIC ze dvou firem. V Cargoticu ve fázi vzniku firmy nám pomohlo s „porodními bolestmi“ založení firmy a prvotním nasměrováním. Druhou zkušenost mám s firmou Wereldo.com, kde nám JIC poskytuje zázemí. Velkou přidanou hodnotou je pro nás mentoringový program od JIC.

Co v Česku naopak rozvoj inovativního byznysu brzdí?

Zrovna pro vznik technologických firem moc brzd není. Jedině to, že každá taková firma musí myslet globálně, protože Česko je velmi malý trh.

Jakou ambici či nejbližší cíl má dnes vaše společnost s ohledem na aktuální fázi svého rozvoje?

Ve Wereldu jsme nějakou dobu pivotovali, než jsme našli na trhu místo, kde můžeme přinést největší přidanou hodnotu naší technologií. Několik měsíců jsme validovali tuto myšlenku a nyní se nám daří růst o padesát procent meziměsíčně. Zvětšujeme tým, nastavujeme spoustu vnitřních procesů, abychom růst ustáli, a připravujeme se na další investiční kolo, díky kterému můžeme růst ještě zrychlit a rozrůst se geograficky.

Autor: David Mařík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky