kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Anketa: Jak se nepříznivé okolnosti projevily na cenách nemovitostí?

Anketa: Jak se nepříznivé okolnosti projevily na cenách nemovitostí?

Martin Vašek
Foto: Hypoteční banka
Letošní rok byl po letech na českém realitním trhu poměrně turbulentní, především kvůli ekonomické nejistotě a kolapsu trhu s hypotékami. Jak se tyto nepříznivé okolnosti projevily na cenách nemovitostí a jak na novou situaci reagují prodávající? Ptali jsme se v anketě odborníků.

Martin Vašek, předseda představenstva Hypoteční banky

Ceny bytů sice ještě vykazovaly v uplynulém čtvrtletí mírný růst, ale na jeho konci již stagnovaly, což se naplno projeví v posledním kvartále 2022. S ohledem na uvedený vývoj očekáváme mírné snížení cen především u starších a energeticky náročnějších bytů a odkládání poptávky ze strany klientů. Nabídka bude stále více převyšovat poptávku. Prodávající budou u nabídky bytů přicházet s řadou zvýhodnění a pobídek, jako jsou například příspěvky na kuchyňskou linku nebo garážové stání zdarma.

Hendrik Meyer, generální ředitel European Housing Services

Hendrik Meyer
Foto: European Housing Services

Pokud nyní trh něco jednoduše definuje, pak je to příchod velkého vystřízlivění. Česko si novou realitu zatím evidentně nechce připustit. O to bolestivější budou pro majitele následující měsíce. Mají bohužel až naivní pocit, že loňská silná poptávka nezmizela a trh se vrátí do starých kolejí. Jenže realita je krutá a my se díváme na vznikající segment takzvaných ‚ležáků‘, pro které bude do budoucna dlouhá doba prodeje výrazným hendikepem. Naopak kdo byl na jaře připraven kupovat, ten by měl znovu vyhodnotit své možnosti. Pro řadu domácností se pravděpodobně v příštích měsících otevře šance, jak se s trochou štěstí dostat do vlastního.

Tomáš Jelínek, ředitel Century 21

Tomáš Jelínek
Foto: Century 21

Z našich dat vyplývá, že od počátku roku došlo ke snížení nabídkových cen prozatím o pět procent napříč naším portfoliem v rámci Česka. V globálu ceny prudce neklesají, ale jsou regiony jako Liberec nebo Karlovy Vary, kde je pokles cen opravdu citelný, nyní ve výši až třicet procent. Je třeba brát v potaz, že nyní ve statistikách pracujeme s cenami nabídkovými, tedy inzertními, které ještě nejsou odrazem cen reálných. Ty se pravděpodobně projeví až po obnově exkluzivních smluv, které se uzavírají na šest měsíců. Obecně se poptávka po nemovitostech snížila o 75 procent. Nicméně pokud je cena nemovitosti správně nastavena, stále se prodává.

Autor: Petra Vorelová

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky