kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Rozhovory » Lidé chtějí žít zdravě a udržitelně, říkají jednatelé UBM Development Czechia Wiedermann a Berghöfer

Lidé chtějí žít zdravě a udržitelně, říkají jednatelé UBM Development Czechia Wiedermann a Berghöfer

UBM
Foto: Ondřej Pýcha
Tuzemský realitní trh musí nyní nejen vlivem současné geopolitické situace čelit řadě výzev. Týkají se také velkých globálních aktérů, mezi které patří společnost UBM Development Czechia. Jednou z odpovědí je udržitelná výstavba. „Chceme se stát největším evropským developerem ekologických budov s hybridní dřevěnou konstrukcí. Naše rezidenční budovy také už stavíme s ekologickou certifikací BREEAM,“ říkají jednatelé UBM Development Czechia Josef Wiedermann a Helmut Berghöfer.

Rok 2022 je silně poznamenán mnoha faktory: Krizí na trhu stavebních materiálů, rostoucími cenami energií, chybějícími pracovníky na staveništích i vysokými úrokovými sazbami úvěrů. Jak se vám v takových podmínkách daří realizovat plány UBM Development Czechia?

Helmut Berghöfer: Za poslední dekády je tato situace bezprecedentní. V naší společnosti se opíráme o několik důležitých pilířů, mezi které patří mezinárodní dlouholeté know-how a sdílení zkušeností s našimi kolegy ze zemí, ve kterých UBM působí. Dlouhodobě máme korporátní strategii stát se průkopníkem energeticky šetrných řešení a využívat ty nejefektivnější postupy i v podobných časech.

Josef Wiedermann: Že se nám plány realizovat daří, můžeme doložit prvním pololetím letošního roku. Otevřeli jsme pětihvězdičkový hotel Andaz Prague, který se na hotelovém trhu velmi rychle etabloval a je atraktivním místem pro ubytování a dějištěm prestižních akcí. Výrazně jsme pokročili s výstavbou rezidenční čtvrti Arcus City a dali jsme do prodeje již její druhou etapu. Zahájili jsme prodej rezidenčního komplexu Astrid Garden v Holešovicích, který sousedí s naší vloni dokončenou kancelářskou budovou Astrid Offices. V létě jsme získali do portfolia nový projekt v ulici Na Plzeňce v Praze 5.

V projektu Arcus City na pomezí Stodůlek a Řeporyjí jste už dokončili hrubou stavbu budov A až F z první etapy a do prodeje jste uvedli další etapu s 63 byty. Podepsala se na poptávce po těchto bytech horší dostupnost hypoték?

JW: Z celkem 150 bytových jednotek v první etapě zbývají k prodeji poslední čtyři. Mnoho našich klientů k nákupu nemovitostí používá vlastní prostředky a nejsou závislí na hypotékách. Úspory českých domácností od roku 2016 až do března tohoto roku trvale stoupaly a lidé v současné nejisté době považují nákup bytu za jednu z nejbezpečnějších investic, nepodléhající současnému vysokému tempu inflace.

Bytové domy ze třetí etapy Arcus City plánujete postavit v kombinaci dřeva a jiných materiálů. Jak jste se vyrovnali s českými pravidly, která nedovolují stavět ze dřeva budovy vyšší než čtyři podlaží?

HB: V rámci třetí etapy, ve které nabídneme 62 bytů a 10 rodinných domů, bytové domy postavíme v kombinaci dřeva a jiných stavebních materiálů jako moderní dřevostavby z masivních dřevěných panelů. Výstavba ze dřeva se v zahraničí stává trendem udržitelné budoucnosti. V UBM máme ambice stát se největším evropským developerem ekologických budov s hybridní dřevěnou konstrukcí. Stávající legislativa v České republice umožňuje stavět dřevěné konstrukce pouze do dvanácti metrů požární výšky, proto jsme zvolili třetí etapu. Věřím, že se z unikátu stane standard.

V čem je hlavní výhoda budov postavených částečně ze dřeva?

HB: Stromy pohlcují CO2 a produkují kyslík po desetiletí, než jsou pokáceny a zpracovány. Při zpracování dřeva vzniká minimální uhlíková stopa. Výstavba z masivních prefabrikovaných dřevěných panelů zvyšuje přesnost a kvalitu výstavby, zkracuje dobu realizace.

Do portfolia jste nedávno získali pozemek původního brownfieldu naproti pražskému smíchovskému nádraží v ulici Na Plzeňce o velikosti téměř 3900 m2. Čím vás tato lokalita láká?

JW: Smíchov je pro UBM srdeční záležitostí. Více než před dvaceti lety jsme zrealizovali multifunkční komplex Anděl City. Praha 5 se v okolí Anděla a smíchovského nádraží stala velmi vyhledávaným místem pro bydlení.

Co se na smíchovském brownfieldu chystáte postavit?

HB: Vzniknou zde bytové domy, které doplní část bloku mezi ulicemi Nádražní a Strakonická a dnešní slepá ulice Na Plzeňce je propojí. Projekt čítá kolem 150 bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk o velikostech od 31 do 119 metrů čtverečních. Architektura komplexu bude ctít historickou činžovní zástavbu Smíchova. V parteru vybudujeme komerční prostory.

Areál Arcus City i nový bytový projekt na Smíchově plánujete realizovat s certifikací udržitelnosti BREEAM, což v rezidenčním segmentu není obvyklé. Co vás k tomu vedlo?

JW: V UBM stavíme rezidenční budovy s ekologickou certifikací BREEAM a administrativní budovy s certifikací LEED. Tato certifikace obsahuje standard postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost a je praktickým měřítkem k popisu vlivu budovy na životní prostředí a úspory energií.

Co všechno musí byty a celá budova splňovat, aby získaly tento certifikát?

HB: Výkonnost budovy se hodnotí v devíti kategoriích pokrývajících environmentální, sociální a ekonomické aspekty budovy i její potenciální dopad na okolí. Posuzuje se také design, výstavba i následný provoz. Budova musí být projektována s důrazem na energetickou úspornost, redukci emisí a minimalizaci spotřeby vody.

Roste poptávka po udržitelném bydlení, které certifikáty jako BREEAM garantují?

JW: Vidíme, že roste počet lidí, kteří chtějí žít zdravě a udržitelně, s minimalizací své uhlíkové stopy. Byt v domě s certifikací BREEAM je pro jeho majitele potvrzením kvalitní investice a růstu hodnoty bytu v čase a snížených nákladů na provoz bytů v budoucnu.

Reagujete ve svých projektech na aktuální situaci na trhu s energiemi tak, aby budoucí vlastníci nebyli závislí jen na jednom zdroji energie pro vytápění, případně nebyli závislí na zemním plynu?

HB: Ano, samozřejmě. Například v Astrid Garden je v bytech sekce bytového domu do ulice U Průhonu navržena rekuperace pracující na systému zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu a napomáhající ke snížení nákladů na vytápění. Výtahy v objektu jsou vybaveny rekuperací elektřiny, střechy budou osázeny extenzivní zelení, ve vnitrobloku bude vysazena intenzivní zeleň.

Rezidenční projekt Astrid Garden, který jste začátkem září 2022 uvedli do prodeje, vznikne na místě bývalé továrny Astrid v pražských Holešovicích. Čím bude pro zájemce o nové bydlení zajímavý?

JW: Astrid Garden je zajímavý v každém ohledu díky atraktivní lokalitě pražských Holešovic, realizačním standardům, moderním technologiím, architektuře z pera renomovaného a mnohokrát oceněného studia Bogle Architects. Astrid Garden nabízí 138 bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk s plochami od 29,5 do 107 metrů čtverečních včetně dvou mezonetových bytů s vlastním vchodem. V bytovém domě vlastníci využijí kolárnu s myčkou kol a dílnu. Budoucí rezidenti se mohou těšit nejen na privátní zahrady, střešní terasy, ale také na klidný a na zeleň bohatý vnitroblok.

Jaké jsou vaše plány pro rok 2023 a na které segmenty realitního trhu se chcete ve střednědobém horizontu zaměřit?

JW: Do příštích měsíců a roku 2023 vstupujeme s tím, že se chceme posunout ve výstavbě rezidenčních projektů Arcus City a Astrid Garden. Na jaře bychom rádi získali územní rozhodnutí k nové akvizici u smíchovského nádraží a začali připravovat dokumentaci pro stavební povolení, abychom v příštím roce mohli zahájit výstavbu. V souladu s korporátní strategií se ve střednědobém horizontu kromě bydlení
chceme soustředit také na kancelářský segment. A vyhlížíme další akvizice.

Josef Wiedermann (48)

Jednatel společnosti UBM Development Czechia. Po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze a studiu na Otto-Friedrichově univerzitě v německém Bamberku začal pracovat pro německou developerskou společnost ECE se sídlem v Hamburku. Více než patnáct let zastával různé manažerské pozice a byl zodpovědný za expanzi společnosti do středoevropského regionu. V roce 2016 založil vlastní realitní poradenskou společnost JWC. Od 1. března 2020 je členem představenstva společnosti UBM Development Czechia a výkonného výboru UBM Development AG. Jeho odpovědností jsou akvizice, development, marketing a prodej projektů UBM v České republice.

Helmut Berghöfer (59)

Jednatel společnosti UBM Development Czechia. Absolvoval College of Civil Engineering ve Wiener Neustadt. V roce 1980 nastoupil do společnosti PORR jako technik v oddělení designu a své první zahraniční zkušenosti získal v Maďarsku. Koncem 80. let začal pracovat jako stavbyvedoucí a projektový manažer v Polsku, Německu a Rakousku. V roce 2001 se stal projektovým manažerem projektu Anděl City v Praze-Smíchově a ve stejném roce nastoupil do společnosti UBM. Od roku 2004 je členem představenstva společnosti UBM Development Czechia a je zodpovědný za projektové oddělení a technickou realizaci staveb.

Autor: Jan Stuchlík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
NABÍDKA NEMOVITOSTÍ
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky